5 ΣΧΟΛΙΑ

Η ΑΕΚ που πάλευε ως το 90’ και κέρδιζε! (vid)

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ: 4 Δεκεμβρίου 2005, ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 2-1

Η ΑΕΚ της δεύτερης σεζόν του προέδρου Ντέμη Νικολαϊδη και του προπονητή Φερνάντο Σάντος (στη δεύτερη, διετή, θητεία του στην ομάδα) δεν χαρακτηρίστηκε από… μαγευτικό ποδόσφαιρο. Ήταν, όμως, μία ομάδα πιο «γεμάτη» σε σχέση με την πρώτη περίοδο του εγχειρήματος Νικολαϊδη και μία ομάδα που κέρδισε πολλά με το πείσμα της και τη μαχητικότητά της. Με αποκορύφωμα τη συμμετοχή στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το καλό διάστημα εκείνης της σεζόν ήταν ο πρώτος γύρος, οπότε και συμπληρώθηκε ένα σερί εννέα αγωνιστικών με νίκες. Άρχισε μετά την ήττα στο ΟΑΚΑ από τον Ολυμπιακό με 1-3 και διεκόπη στο 0-0 της τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου στην Ξάνθη.

Η 7η από αυτές τις εννέα νίκες ήρθε σαν σήμερα πριν από 10 χρόνια. Ήταν το 2-1 επί του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, μια ανατροπή που ολοκληρώθηκε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με ένα γκολ του Βραζιλιάνου Αλεξάντρε Σοάρες!

Ο ΠΑΟΚ είχε προηγηθεί με ένα άπιαστο σουτ του Μάρτσιν Μίετσελ έξω από την περιοχή στο 20’, αλλά η ΑΕΚ είχε απαντήσει σχεδόν αμέσως (26’) με το πρώτο γκολ του Μπρούνο Τσιρίλο σε ελληνικό έδαφος. Πέρασε σχεδόν ενάμιση ημίχρονο με την ΑΕΚ να προσπαθεί, αλλά μη να φτάνει στο γκολ. Στο 90’, όμως, ο Ζούλιο Σέζαρ εκτέλεσε κόρνερ, ο Κώστας Κατσουράνης πήρε την (πάντα κρίσιμη σε τέτοιες περιπτώσεις) πρώτη κεφαλιά και ο Σοάρες στο δεύτερο δοκάρι έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, στέλνοντας στα ουράνια περίπου τριάντα χιλιάδες ΑΕΚτζήδες στο ΟΑΚΑ (24.677 εισιτήρια) και χιλιάδες ακόμα σε όλη τη γη.

Ήταν μία από τις πολλές νίκες της ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά. Είχε προηγηθεί το 3-0 επί του Παναθηναϊκού με όλα τα γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο, ενώ ακολούθησαν οι νίκες με 2-1 (όλες εντός έδρας) επί Απόλλωνα Καλαμαριάς και Ατρομήτου με γκολ στο τελευταίο λεπτό! Η πιο… ακραία περίπτωση, όμως, ήταν το 2-1 επί του Ιωνικού στον β’ γύρο, που κρίθηκε στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Σορεντίνο, Μάλμπασα, Τσιρίλο, Αλεξόπουλος, Κόντης, Σαπάνης (46’ Ιβιτς) Κατσουράνης, Λάκης (69’ Ζούλιο Σέζαρ) Τσάνκο (86’ Κρασσάς) Σοάρες, Λυμπερόπουλος

Στις 4 Δεκεμβρίου

4/12/32 Εθνικός-ΑΕΚ 1-2 (Πρωτάθλημα Ελλάδας –μεγάλη νίκη στην έδρα του μετέπειτα Κυπελλούχου Ελλάδας με τα γκολ του Μούγγρα και του Κρητικού)

4/12/38 Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 0-2 (Πρωτάθλημα Αθηνών –μεγάλη νίκη στη Λεωφόρο με τα γκολ του Μανέττα και του Μαρόπουλου, σε μία από τις επιβλητικές εμφανίσεις της ΑΕΚ που ως κατάληξη είχαν το νταμπλ του 1939)

4/12/49 Απόλλων-ΑΕΚ 1-2  (Πρωτάθλημα Αθηνών –νίκη με γκολ των Κουντούρη και Λαζαρίδη, καθ’ οδόν για τον τελευταίο τίτλο πρωταθλήτριας Αθηνών που κατέκτησε η ΑΕΚ)

4/12/55 ΑΕΚ-Αιγάλεω 2-2  (Πρωτάθλημα Αθηνών –δύο φορές προηγήθηκε το Αιγάλεω με τον Τσάπο, δύο φορές ισοφάρισε η ΑΕΚ με τον Κανάκη)

4/12/60 Δόξα Δράμας-ΑΕΚ 1-0 (Α' Εθνική –η ΑΕΚ «πλήρωσε» ένα λάθος του αμυντικού Γιάννη Μαρδίτση)

4/12/65 Προοδευτική-ΑΕΚ 1-3 (Α' Εθνική –ο τερματοφύλακας της Προοδευτικής Τζανετουλάκος έκανε… εύκολη τη ζωή της ΑΕΚ, δεχόμενος πολύ εύκολα τα δύο πρώτα γκολ)

4/12/66 Απόλλων Αθηνών-ΑΕΚ 0-1 (Α' Εθνική –κακό και σκληρό ματς που «καθάρισε» για την ΑΕΚ ο Σπύρος Πομώνης)

4/12/77 ΑΕΚ-Παναχαϊκή 4-0 (Α' Εθνική –το μοναδικό χατ-τρικ του Θωμά Μαύρου στη χρονιά του νταμπλ, όταν βγήκε πρώτος σκόρερ με 22 γκολ)

4/12/85 ΑΕΚ-Καλλιθέα 1-1 (Κύπελλο Ελλάδας –αποτέλεσμα-σοκ στο ΟΑΚΑ στον πρώτο αγώνα του Κυπέλλου, με τον Χόκαν Σάντμπεργκ να ισοφαρίζει στο 76’)

4/12/88 Λάρισα-AEK 0-1 (Α' Εθνική –ντεμπούτο Σαβέβσκι και ιστορική νίκη-εφαλτήριο τίτλου με το γκολ του Οκόνσκι στην έδρα της πρωταθλήτριας Λάρισας)

4/12/11 ΑΕΚ-Κέρκυρα 1-0 (Α' Εθνική – τη λύση έδωσε ο Στιβ Λέο Μπέλεκ στο 76’)

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣΧΟΛΙΑ
AEriKos - 4/12/2015 20:51

Τα φιλακια του Τσιριλο....αξεχαστα

ORIGINAL__21 - 4/12/2015 20:04

Ανατριχίλα με το video!!

Τίποτα δεν θυμίζει Α.Ε.Κ πλέον και όποιος πιστεύει το αντίθετο την μικραίνει και αλλο...

smits2121 - 4/12/2015 19:17

Selecaos - 4/12/2015 16:03

Πωωω αναμνήσεις.. Να έχω δημοτικό την επόμενη μέρα και να δουλεύω τον αδελφικό μου φίλο παοκτση... Και στα διάλειμματα να κάνουμε αναπαράσταση την καρατια του Τσιριλο στον Μιετσελ.. 2004-2008 κάθε Κυριακή παρακολουθουσα ματς της ΑΕΚ γεμάτα ποδοσφαιρική κ@υλα... Πόσες ανατροπές, πόσα γκολ στο 90... Την γενιά μου την έκανε ΑΕΚ ο Ντέμης, όχι σαν παίχτης, αλλά σαν πρόεδρος..

aekaustralia - 4/12/2015 12:22

Ωραιες βραδιες τοτε, χαιροσουν να βλεπεις ποδοσφαιρο...