Πρόκριση μέσα στο Βέλγιο για τη Θέλτα

Η Θέλτα έμεινε όρθια (1-1) στην έδρα της Γκενκ και χάρις στη νίκη της με 3-2 στο πρώτο ματς, πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά

EUROPA LEAGUE-ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ-ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΣ

ΓΚΕΝΚ-ΘΕΛΤΑ: 1-1 (2-3)

Γήπεδο: Κρίσταλ Αρένα

Στους «4» του Europa League η Θέλτα μετά από δύο συγκλονιστικά ματς με την Γκενκ. Η ομάδα της Γαλικίας πήρε την ισοπαλία 1-1 στο Βέλγιο και χάρις στη νίκη της με 3-2 στο πρώτο ματς, κέρδισε και την πρόκριση. Ένα γκολ ήθελε η Γκενκ για να είναι εκείνη η θριαμβεύτρια αλλα δεν τα κατάφερε.

Η Γκενκ απείλησε πρώτη στο 5ο λεπτό με την κεφαλιά του Σαμάτα να περνά μόλις άουτ, ενώ στο 10’ ο Καμπράλ από καλό σημείο βρήκε άτσαλα την μπάλα και αστόχησε. Στο 16’ λεπτό το σουτ του Σίστο έξυσε το δοκάρι του Ράιαν, ενώ στο 28’ ο Τζόνι πρόλαβε προ του Μπούφελ. Στο 42’ το σουτ του Καστάιν πέρασε μόλις έξω και στο 44ο λεπτό ο Μποβέ έπιασε όμορφο γυριστό, αλλά ο Ράιαν απέκρουσε δύσκολα ενώ στο 45+1’ ο Άσπας έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα της Γαλικίας.

Στο 51’ ο Ράιαν σταμάτησε εκ νέου τον Μποβέ αλλά στο 63’, ο Σίστο έκλεψε στο κέντρο, πήρε αρκετά μέτρα με την μπάλα και με όμορφο μακρινό σουτ έκανε το 0-1. Ωστόσο οι Βέλγοι απάντησαν άμεσα, καθώς στο 67’ μετά από λάθος του Καμπράλ, ο Τροσάρ βρέθηκε απέναντι στον Άλβαρες κι έκανε με πλασέ το 1-1.

ΓΚΕΝΚ: Ράιαν, Μπράμπετς (82’ Ντεβέστ), Κόλεϊ, Τροσάρ, Μαλινόβσκι (73’ Μποέτιους), Μπούφελ (73’ Σκράιβερς), Ούρονεν, Μπεργκέ, Ποθουέλο, Καστάιν, Σαμάτα

ΘΕΛΤΑ: Άλβαρες, Φοντάς, Μάγιο, Ραντόγια, Ερνάντες, Άσπας, Γκουϊντετί (42’ Μποβέ, 90+2’ Ρονκάλια), Σίστο, Βας (80’ Χοσαμπέδ), Τζόνι, Καμπράλ