Πρόκριση θρίλερ για τον Άγιαξ

Τεράστια πρόκριση πήρε ο Άγιαξ που έχασε μεν στην παράταση από τη Σάλκε με 3-2, αλλά είχε κερδίσει με 2-0στο πρώτο ματς

EUROPA LEAGUE-ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ-ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΣ

ΣΑΛΚΕ-ΑΓΙΑΞ: 3-2 (0-2)

Γήπεδο: Βέλτινς Αρίνα

Παλικαρίσια πρόκριση για τον Άγιαξ, που έχασε μεν με 3-2 στην παράταση από τη Σάλκε αλλά στο πρώτο ματς είχε κερδίσει με 2-0. Με δέκα παίκτες ο Αίαντας από το 80’, κατάφερε να πετύχει τα χρυσό γκολ.

Με τη σέντρα σχεδόν, ο Κολάσινατς έβγαλε από αριστερά τη σέντρα και ο Γκορέτζκα από το ύψος του πέναλτι, έχασε μεγάλη ευκαιρία και στο 19’ ο Ονανά απέκρουσε το μακρινό σουτ ου Γκορέτζκα. Στο 24’ το σουτ του Φιεργκέφερ κατέληξε στην αγκαλιά του Φέρμαν, ενώ στο 40’ ο Ρίδερ έβαλε σωτήρια την προβολή σε σουτ του Γιουνές.

Στο 47’ ο Φέρμαν έδιωξε δύσκολα το δυνατό σουτ του Σένε, ενώ στο 53’ οι Γερμανοί έφτασαν στο γκολ. Ο Μπεργκστάλερ πέρασε κάθετα στον Γκορέτζκα που με διαγώνιο σουτ από κοντά έκανε το 1-0. Και πριν προλάβει να συνέλθει ο Άγιαξ, οι «βασιλικοί μπλε» πέτυχαν και δεύτερο γκολ στο 56’. Ο Κολάσινατς σέντραρε από αριστερά και ο Μπεργκστάλερ από το πέναλτι με πλασέ στην κίνηση έγραψε το 2-0. Στο 63ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Μέγιερ ο Χέβεντες πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή αλλά αστόχησε, ενώ στο 80’ ο Άγιαξ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Φέλτμαν με 2η κίτρινη κάρτα.

Η Σάλκε πίεσε στην παράταση και στο 101’ ο Κολάσινατς σέντραρε από αριστερά και ο Καλιγκιούρι με κεφαλιά έκανε το 3-0. Κι όμως ο Άγιαξ δεν το έβαλε κάτω και στο 111’, ο Ναστάσιτς προσπάθησε να διώξει μέσα από την περιοχή και ουσιαστικά ο Φιεργκέφερ με τάκλιν έκανε το 3-1. Και στο 120’ μετά από ασίστ του Ζίγετς, ο Γιουνές έκανε με όμορφο γύρισμα το 3-2.

ΣΑΛΚΕ: Φέρμαν, Καλιγκιούρι, Χέβεντες, Κολάσινατς, Μπενταλέμπ, Μέγιερ, Γκορέτζκα (84’ Γκάις), Σταμπουλί (53’ Χούντελαρ), Μπεργκστάλερ, Ρίδερ (112’ Αβντιάι), Ναστάσιτς

ΑΓΙΑΞ: Ονανά, Σάντσες, Φέλτμαν, Τραορέ (82’ Τετέ), Κλάασεν, Γιουνές, Ζίγετς, Σένε (74’ Φαν ντε Μπέεκ), Φιεργκέφερ, Ντε Λιγκτ, Κλάιφερτ (61’ Ντόλμπεργκ).