Τεράστια πρόκριση στα πέναλτι για τη Λιόν κόντρα στην Μπεσίκτας

EUROPA LEAGUE-ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ-ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΣ

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ-ΛΙΟΝ:2-1 [6-7 πεν.] (1-2)

Γήπεδο: Vodafone Arena

Μετά από ένα απίστευτο ματς η Λιόν πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά κόντρα στη Μπεσίκτας. Στα πέναλτι, Οι «λιονέ» έχασαν με 2-1 στην Πόλη όσο είχαν κερδίσει και στη Γαλλία και το ματς πήγε στα πέναλτι όπου οι Γάλλοι κέρδισαν με 7-6.

Στο 2ο μόλις λεπτό, ο Λόπες είπε όχι σε σουτ του Τοσούν από το ύψος της περιοχής, ενώ στο 8’ μετά από σέντρα του Βαλμπουενά ο Τουσάρ πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε και στο 14’ οι «λιονέ» άγγιξαν το γκολ. Ο Λακαζέτ από αριστερά έβγαλε τη σέντρα στο πέναλτι, απ’ όπου ο Τολισό έκανε το σουτ με την μπάλα να ξύνει το δοκάρι των Τούρκων. Στο 20’ μετά από κόρνερ ο Ζαλέ πήρε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο και στην κόντρα ο Αντριάνο έκανε το σουτ, το οποίο πέρασε μόλις άουτ. Και τελικά στο 27ο λεπτό, ο Ταλίσκα, με συρτό σουτ από τα όρια της περιοχής, έκανε το 1-0 για την Μπεσίκτας. Όμως στο 34’ ο Γκοναλόν άνοιξε αριστερά στον Λακαζέτ, που με πανέμορφη λόμπα, έκανε το 1-1. Μάλιστα στο 41’ η Λιόν είχε την ευκαιρία να γυρίσει το ματς, αλλά το σουτ του Λακαζέτ σταμάτησε στο δοκάρι των Τούρκων, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Ταλίσκα απέφυγε τον Τολισό και σούταρε μόλις έξω.

Στο 47’ ο Ζαλέ έσωσε πάνω στη γραμμή μετά από πλασέ του Ταλίσκα, ο οποίος είχε κι ένα καλό φάουλ στο 53ο λεπτό με την μπάλα να περνά λίγο άουτ. Στο 55’ ο Λόπες είπε όχι σε πλασέ του Τόσιτς αλλά στο 58’ ο Αντριάνο σέντραρε από αριστερά και ο Ταλίσκα με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-1. Στο 63’ ο Τολισό πέρασε όμορφα στον Λακαζέτ που έκανε το σουτ αλλά ο Φάμπρι απέκρουσε, όπως έκανε και στο 68’ σε σουτ του Τουσάρ. Στο 75ο λεπτό, ο Μορέλ έκοψε την τελευταία στιγμή τον Ταλίσκα, ενώ στο 83’ ο Φάμπρι πραγματοποίησε μεγάλη διπλή επέμβαση σε κεφαλιά του Ντιακαμπί και σε σουτ του Τουσάρ. Και στο 90ο λεπτό η Λιόν είχε ένα ακόμη δοκάρι και πάλι με τον Λακαζέτ κι έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο 101’ ο Φάμπρι σταμάτησε το σουτ του Τουσάρ από το πέναλτι ενώ στο 102’ ο Κουαρέσμα σέντραρε για τον Ταλίσκα, που αστόχησε από πολύ κοντά. Στο 107’ ο Λόπες νίκησε τον Τοσούν σε τετ α τετ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Γκιονιούλ αστόχησε από κοντά. Στο 112’ ο Φάμπρι σταμάτησε και τον Τολισό κι έτσι τα ματς πήγε και στα πέναλτι.

Οι Μπάμπελ, Φεκίρ, Τοσούν, Τολισό, Χάτσινσον, Γκεζάλ, Αρσλάν, Ρίμπους, Ταλίσκα και Βαλμπουενά βρήκαν το στόχο όλοι διαμορφώνοντας το 5-5. Ουϊσάλ και Ντιακαμπί ήταν επίσης εύστοχοι αλλά ο Λόπες έπιασε το πέναλτι του Τόσιτς και ο Ζαλέ αστόχησε. Άστοχος και ο Μίτροβιτς και ο Γκοναλόν έκανε το 7-6 κι έστειλε στα ημιτελικά τη Λιόν.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Φάμπρι, Αντριάνο (77’ Μπεκ), Μίτροβιτς, Κουαρέσμα (17’ Αρσλάν), Τόσιτς, Χάτσινσον, Οζίακουπ (94’ Ουϊσάλ), Τοσούν, Μπάμπελ, Γκιονιούλ, Ταλίσκα

ΛΙΟΝ: Λόπες, Ζαλέ, Τολισό, Νκουλού, Ντιακαμπί, Γκοναλόν, Κορνέ (77’ Φεκίρ), Μορέλ (120+1’ Ρίμπους), Βαλμπουενά, Λακαζέτ (91’ Γκεζάλ), Τουσάρ