Τη ήττα με 3-2 γνώρισαν οι πρωταθλητές μέσα στην έδρα τους από την Μπέρνλι

PREMIER LEAGUE-1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΡΑΪΤΟΝ-ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: 0-2

Γήπεδο: Amex Stadium

Με το δεξί ξεκίνησε τη σεζόν η Σίτι που κέρδισε με 2-0 την Μπράιτον.

Μόλις στο 6ο λεπτό ο Ντάφι έκοψε σωτήρια τον Γκάμπριελ Ζέσους, ενώ στο 17’ ο Ράιαν είπε όχι σε σουτ του ίδιου παίκτη και στο 27’ ακυρώθηκε και γκολ του Βραζιλιάνου φορ της Σίτι. Στο 34ο λεπτό ο Ράιαν είπε όχι σε κεφαλιά του Ζέσους, ενώ στο 42’ η Μπράιτον έχασε ευκαιρία με τον Μέρφι.

Στο 53ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Αγουέρο και στο 56’ ο Ντάφι από κοντά έστειλε μόλις άουτ την μπάλα ενώ στο 70’ ο Σίλβα πέρασε όμορφα στον Αγουέρο που μόνος με τον Ράιαν έκανε το 0-1 με σουτ από κοντά. Και στο 75’ ο Φερναντίνιο σέντραρε από δεξιά και ο Νταν κατά λάθος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-2.

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Ράιαν, Μπρούνο, Γκρος, Χέμεντ (60’ Μάρεϊ), Ντανκ, Στίβενς, Μάρτς (77’ Νόκερτ), Μπράουν (24’ Μέρφι), Σάτνερ, Πρέπερ, Ντάφι

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Ντανίλο (68’ Σανέ), Κομπανί, Στόουνς, Ντε Μπρόινε, Αγουέρο (83’ Μπερνάρντο Σίλβα), Οταμέντι, Φερναντίνιο, Σίλβα, Γκάμπριελ Ζέσους (78’ Στέρλινγκ)

ΤΣΕΛΣΙ-ΜΠΕΡΝΛΙ: 2-3

Γήπεδο: Στάμφορντ Μπριτζ

Ούτε ο πιο απαισιόδοξος φίλος της Τσέλσι δεν μπορούσε να φανταστεί τέτοιο ξεκίνημα στη σεζόν. Οι «μπλε» του Αντόνιο Κόντε έχασαν με 3-2 από την Μπέρνλι μέσα στο «Στάμφορντ Μπριτζ» κι έκαναν το χειρότερο δυνατό ξεκίνημα.

Μόλις στο 10ο λεπτό η Τσέλσι έμεινε με δέκα παίκτες λόγω απ’ ευθείας αποβολής του Κέιχιλ και στο 20’ ακυρώθηκε σωστά γκολ του Ταρκόφσκι. Όμως στο 24’ ο Λόουτον σέντραρε από δεξιά και ο Βόουκς από οντά έκανε το 0-1 με όμορφο γύρισμα.  Και στο 39’ ο Κορκ σήκωσε όμορφα για τον Γουόρντ που με δυνατό σουτ από αριστερά έκανε το 0-2, ενώ στο 43’ ο Ντεφουρ σέντραρε από δεξιά και ο Βόουκς με δυνατή κεφαλιά έκανε το 0-3.

Στο 51’ ο Χίτον είπε όχι σε σουτ του Αλόνσο, ενώ το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε στο 63’ και στο 69’ ο Γουίλιαν σέντραρε από δεξιά και ο Μοράτα με κοντινή κεφαλιά μείωσε σε 1-3. Στο 73’ ακυρώθηκε σωστά γκολ του Ισπανού φορ της Τσέλσι και στο 81’ οι «μπλε» έμειναν με 9 παίκτες» λόγω αποβολής του Σεσκ με 2η κίτρινη κάρτα.

Παρόλα αυτά, στο 88ο λεπτό, ο Μοράτα έστρωσε στον Λουίζ που έκανε με όμορο σουτ του 2-3, ενώ στο 90’ η Μπέρνλι είχε δοκάρι με τον Πόουσον.

ΤΣΕΛΣΙ: Κουρτουά, Κέιχιλ, Λουίζ, Ρίντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Αλόνσο, Σεσκ, Μπογκά (18’ Κρίστενσεν, 90+2' Mουσοντά), Καντέ, Γουίλιαν, Μπατσουαγί (59’ Μοράτα)

ΜΠΕΡΝΛΙ: Χίτον, Γουόρντ, Μι, Λόουτον, Ντεφούρ (75’ Γουόλτερς), Ταρκόφσκι, Γκούντμουντσον (75’ Άρφιλντ), Κορκ, Μπρέιντι, Βόουκς, Χέντρικ

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ-ΣΟΥΟΝΣΙ: 0-0

Γήπεδο: Σεντ Μέρις

Στο 0-0 κόλλησαν Σαουθάμπτον και Σουόνσι σε ένα μέτρο ποιοτικά ματς.

Μόλις στο 2ο λεπτό η κεφαλιά του Γκαμπιαντίνι σταμάτησε στο δοκάρι της Σουόνσι ενώ στο 4’ οι «άγιοι» έχασαν μοναδική ευκαιρία με τον Τάντιτς να αστοχεί εξ επαφής. Στο 10’ ο Αμραμπάτ σπατάλησε ακόμη μια τεράστια ευκαιρία, ενώ στο 20’ το σουτ του Ταντιτς κόντραρε σε σώματα. Στο 37ο λεπτό το ψαλιδάκι του Γιοσίντα, πέρασε μόλις έξω.

Στο 46’ ο Σέντρικ έκοψε σωτήρια τον Άμπραχαμ και στο 80’ ο Γιοσιντα έχασε τρομερή ευκαιρία με κεφαλιά εξ επαφής.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Φόρστερ, Σέντρικ, Μπερτράντ (86’ ΜακΚουίν), Γιοσιντα, Οριόλ, Στίβενς, Ντέιβις, Τάντιτς, Ρέντμοντ, Γουόρντ Πρόους (71’ Μπουφάλ), Γκαμπιαντίνι (69’ Όστιν)

ΣΟΥΟΝΣΙ: Φαμπιάνσκι, Νόουτον, Φερνάντες, Ράουτλετζ (85’ ΜακΜπέρνι), Μόουσον, Όλσον, Φερ, Μπρίτον (74’ Φούλτον), Κάρολ, Αγιού, Αμπραχάμ(81’ Μπάρτλεϊ)

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ-ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: 1-0

Γήπεδο: Χόθορνς

Με το δεξί η Γουέστ Μπρομ που κέρδισε με 1-0 την Μπόρνμουθ.

Μόλις στο 2ο λεπτό το σουτ του Ροντρίγκες πέρασε λίγο έξω και στο 9’ ο Μπέγκοβιτς είπε όχι σε σουτ του ίδιου παίκτη ενώ στο 23’ ο Ροντρίγκες έκανε νέο σουτ με την μπάλα να ξύνει το δοκάρι της Μπόρνμουθ. Και στο 30’, ο Μπραντ εκτέλεσε το φάουλ από τον άξονα και ο Χεγκάζι με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-0 για την Μπρομ. Στο 35’ η κεφαλιά του Αφόμπε κόντραρε και πέρασε μόλις έξω ενώ στο 42’ ο Φόστερ είπε όχι εντυπωσιακα σε σουτ του Κινγκ.

Στο 56’ ο Γιάκομπ σημάδεψε το δοκάρι του Μπέγκοβιτς και στο 76’ ο Ακέ έκοψε σωτήρια τον ΜακΚλίν.

ΜΠΡΟΜ: Φόστερ, Νιόμ, Ντόουσον, Χεγκάσι, Μπραντ, Γιάκομπ, Λίβερμορ, ΜακΚλίν, Φιλντ (70’ Χάρπερ), Φίλιπς (71’ Ρόμπσον Κανού), Ροντρίγκες (88’ Ροντόν)

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Μπέγκοβιτς, Ακέ, Κουκ, Ντάνιελς, Φράνσις (79’ Σμιθ), Άρτερ, Σάρμαν, Πιου (46’ Άιμπ), Φρέιζερ, Αφόμπε (63’ Ντεφό), Κινγκ

ΕΒΕΡΤΟΝ-ΣΤΟΟΥΚ: 1-0

Γήπεδο: Γκούντισον Παρκ

Καθάρισε ο Ρούνεϊ για την Έβερτον, η οποία κέρδισε με 1-0 τη Στόουκ.

Στο 10ο λεπτό ο Πίκφορντ είπε όχι σε σουτ του Ντιούφ και στο επόμενο λεπτό ο Σάντρο αστόχησε από καλό σημείο ενώ στο 33’ το σουτ του Ρούνεϊ πέρασε μόλις έξω. Όμως στο 45+1’ ο Κάλβερτ Λεβίν σέντραρε από δεξιά και ο Ρούνεϊ με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Η Στόουκ προσπάθησε να πιέσει στην επανάληψη και στο 90+3’ ο Σακιρί έπιασε τρομερό σουτ αλλά ο Πίκφορντ είπε όχι εντυπωσιακά.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Σνάιντερλιν, Γιαγκέλκα, Μπέινς, Κιν, Ουίλιαμς (46’ Μαρτίνα), Κλάασεν (60’ Ντέιβις), Γκουεγέ, Ρούνεϊ, Σάντρο, Κάλβερτ Λεβίν (77’ Μιραλάς)

ΣΤΟΟΥΚ: Μπάτλαντ, Σόουκρος, Πίτερς, Κάμερον, Φλέτσερ,  Άλεν, Σακιρί, Μπεραχινό (72’ Κράουτς), Μπόγιαν (72’ Τσούπο Μότινγκ), Ζουμά, Ντιούφ

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ-ΧΑΝΤΕΡΣΦΙΛΝΤ: 0-3

Γήπεδο: Σέλχαρστ Παρκ

Φουριόζα επέστρεψε στην PremierLeague η Χάντερσφιλντ, που κέρδισε πολύ εύκολα με 3-0 μέσα στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Ινς έχασε μεγάλη ευκαιρία από κοντά ενώ στο 23’ η Χάντερσφιλντ άνοιξε το σκορ χάρις σε αυτογκόλ του Γουόρντ. Και στο 26’ ο Μουνιέ με όμορφη κεφαλιά έκανε το 0-2. Στο 30’ ο Γουόρντ έκοψε σωτήρια τον Ινς και στο 37’ ο Λεσλ είπε όχι σε σουτ του Ζαχά.

Στο 47’ ο Μουνιέ αστόχησε από καλό σημείο και στο 55’ ο Λεσλ απέκρουσε δύσκολα την κεφαλιά του Μπεντεκέ, ενώ στο 59’ είπε όχι και σε σουτ του Ζαχά.

Και στο 78’ ο Μουνιέ έφυγε στην κόντρα και με όμορφο τελείωμα διαμόρφωσε το 0-3.

ΠΑΛΑΣ: Χένεσεϊ, Νταν, Γουόρντ, Φαν Άανχολτ, Ρίντεβαλντ, Φοσού Μενσά (78’ Τόμκινς), Ζαχά, Μιλιβόγιεβιτς (46’ Τάουνσεντ), Πάντσεον, Λόφτους Τσικ, Μπεντεκέ

ΧΑΝΤΕΡΣΦΙΛΝΤ: Λεσλ, Λέβ, Γιόργκενσεν, Σίντλερ, Σμιθ (57’ Ουίλιαμς), Μούι, Μπίλινγκ, Ινς, Πάλμερ (72’ Κουάνερ), Κατσουνγκά, Μουνιέ (86’ φαν Λα Πάρα).

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ-ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: 3-3

Γήπεδο: Vicarage Road

Μία από τα ίδια για τη Λίβερπουλ. Η ομάδα του Κλοπ έμεινε στο 3-3 σε ένα εντυπωσιακό ματς στην έδρα της Γουότφορντ και ξεκίνησε με το.. αριστερό τη χρονιά.

Η Γουότφορντ μπήκε δυνατά στο ματς και στο 8ο μόλις λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Χολέμπας εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά και ο Οκάκα με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έκανε το 1-0. Στο 25’ ο Μινιολέ είπε όχι σε σουτ του Κλέβερλι, ενώ στο 29΄οι Μορένο, Τσαν και Μανέ έκρυψαν την μπάλα και ο τελευταίος με πλασέ από την περιοχή έφερε στα ίσα το σκορ. Ωστόσο, δύο λεπτά μετά, ο Κλέβερλι σέντραρε από δεξιάς, μετά από κόντρες η μπάλα στρώθηκε στον Ντουκουρέ που με κοντινό σουτ έκανε το 2-1. Στο 38’ το σουτ του Σαλάχ πέρασε μόλις έξω και στο 45+4’ την ίδια τύχη είχε και η κεφαλιά του Μανέ.

Οι «κόκκινοι» μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 54’ κέρδισαν πέναλτι με τον Φιρμίνο να κάνει το 2-2 από τα 11 μέτρα, ενώ τρία λεπτά αργότερα, μετά από βαθιά μπαλιά, ο Φιρμίνο από αριστερά έκοψε για τον Σαλάχ που σε κενό τέρμα έκανε το 2-3. Στο 66’ μετά από κόρνερ ο Ματίπ πήρε την κεφαλιά αλλά σημάδεψε το δοκάρι του Γκόμες ο οποίος στο 70’ είπε όχι σε νέα κεφαλιά του Λόβρεν. Στο 75ο λεπτό ο Χέντερσον έκοψε σωτήρια τον Ντουκουρέ και στο 85’ το σουτ του Βαϊνάλντουμ έξυσε το δοκάρι της Γουότφορντ.

Και στο 90+4’ μετά από κόρνερ ο Ριτσάρλισον έκανε το σουτ στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, ο Μινιολέ δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο Μπρίτος με κεφαλιά πάνω από τη γραμμή έκανε το 3-3.

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ: Γκόμες, Καμπούλ, Χολέμπας, Μπρίτος, Γιανμαάτ (218’ Φεμένια), Αμραμπάτ, Τσαλομπά, Κλέβερλι, Ντουκουρέ, Οκάκα (63’ Γκρέι), Περέιρα(49’ Ριτσάρλισον)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Ματίπ, Λόβρεν, Σαλάχ (86’ Μίλνερ), Χέντερσον, Μορένο, Τσαν, Άρνολντ (90+1’ Γκόμες), Βαϊνάλντουμ, Φιρμίνο (81’ Οριζί), Μανέ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣΧΟΛΙΑ
Φοίνικας - 13/8/2017 10:11

Για αυτό είναι το καλυτερο πρωτάθλημα στον πλανήτη.. Χωρίς δίπολα και χωρίς βεζυρηδες.. Μπράβο τους

kapetanios21 - 12/8/2017 22:48

Γατακια οι αγγλοι οπαδοι και διοικησεις.Αν δεν αλλαζεις προπονητη 2 με 3 φορες την χρονια η και πριν αρχισει ακομα δεν μπορεις να εχεις απαιτησεις και αν δεν κλαιγεσαι στην πρωτη στραβη δεν εισαι πιστος οπαδος.ΓΡΕΕΚ Γουει να ουμε.

sephiroth21 - 12/8/2017 19:26

Καζο Ναι. Αλλά η διαιτησία ήταν για τα τραίνα

varometro - 12/8/2017 22:08

Η διαιτησία πάντα είναι έτσι στην Αγγλία. Για αυτό αν κάνεις μια βόλτα από Ελληνικά φόρουμ σήμερα θα δεις ότι όλοι οι Έλληνες φίλαθλοι Αγγλικών ομάδων ουρλιάζουν για κακές διαιτησίες. Και οι φίλοι της Λίβερπουλ, και της Τσέλσι, και της Σίτυ (μόλις τελείωσε το ματς και δεν έδωσε καθαρό πέναλτυ στην Σίτυ ο διαιτητής), και αν υπάρχουν φίλοι της Σαουθάμπτον, λογικά γκρινιάζουν και αυτοί.... Συνέχεια
Εδώ στην Βρετανία όμως ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ με αυτά. Δεν μας ενδιαφέρουν. Λάθοι θα γίνουν υπέρ και κατά όλων των ομάδων. Κάτσε και δες την εκπομπή της ΒΤ σπόρτ σήμερα στης 21:00 (ώρα Αγγλίας) ή Match of the Day στο BBC στης 22:30. Νομίζεις ότι θα φέρουν καθηγητή διαιτησίας α λα Βαρούχα και να περάσουν μισή ώρα βλέποντας αμφισβητούμενες φάσεις? Αυτά είναι Ελληνικά κουσούρια...

Αρκετά μίλησα για διαιτησία - εκνευρίζομαι μόνο που μιλάω για αυτήν. Στο ψητό, στην μπάλα που πεινάμε για αυτήν. Λίβερπουλ - Τσέλσι απογοήτευσαν σήμερα. Στην πρεμιέρα πάντα απογοητεύουν οι μεγάλες ομάδες άλλα Τσέλσι και Λίβερπουλ έδειξαν πολλές αμυντικές αδυναμίες και όχι βάθος στον πάγκο. Έχουν τρεις εβδομάδες να φέρουν παίκτες γιατί φέτος με Τσ.Λ (πέρυσι δεν είχαν Ευρωπαικές υποχρεώσεις, μεγάλο συν σε σχέση με τους άλλους) θα χρειαστούν μεγάλο ρόστερ. Ο Κόντε πέρυσι με μια εντεκάδα έπαιζε συν (Γουίλιαμ). Με 12 παίκτες φέτος θα φάει πολλές σφαλιάρες...

Η Άρσεναλ έχει ακόμα το θέμα με τον Σάντσεζ και πρέπει να το λύσει, έδειξε καλά στοιχεία στην πρεμιέρα άλλα θεωρώ πως θα είναι εκτός τετράδας φέτος. Χρειάζεται μεταγραφές, ειδικά στο κέντρο και πίσω.

Η Σίτυ έδειξε ασύνδετη άλλα σε στιγμές τρομακτική. Όταν δέσουν αυτοί και μπει στην ομάδα και ο Μεντύ και ο Μπερνάντο (σήμερα έπαιξε δέκα λεπτά) θα είναι το φαβορί για τον τίτλο.

Περιμένουμε αύριο ΜανΓ για να έχουμε πιο ξεκάθαρη εικόνα για όλους. Σίτυ και Γιουνάιτεντ είναι η πρόβλεψη μου για 1-2 (ή αντίστροφα, εννοώ ότι αυτοί θα παλέψουν για τίτλο). Προβλέπω να τα πάει πολύ χειρότερα από πέρυσι η Τότεναμ και να μείνει εκτός τετράδας λόγω ρόστερ, και μη απόκτηση παικτών.

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΑΓΓΛΙΚΟ!

sephiroth21 - 13/8/2017 01:38

Μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα για μια ομάδα που έπαιζε από το 10 με παίκτη λιγότερο;;; Ναι δεν ήταν εικόνα αμυνας αυτή και Ναι λείπουν παίκτες για βάθος ειδικά στην άμυνα αλλά ήταν 1ο ματς της σεζόν. Και η Σιτυ θα είχε χάσει από την πιο φοβισμένη μπραιτον. Καλά την Άρσεναλ δε τη συζητώ. Η Λίβερπουλ τα γνωστά. Ικανή για το καλύτερο και το χειρότερο. Το αστείο είναι πως ο Κον τε εφγε απο γιουβε Γιατί δε του έκαναν μεταγραφές και στην τσελσυ έχει μείνει να παίζει με Boga και Christiansen. Πάντως... Συνέχεια γενικά οι ομάδες Κον τε αργούν να φορμαριστουν

Daddy_Pig - 12/8/2017 21:12

Αυτά συμβαίνουν μόνο στα προηγμένα πρωταθλήματα, που μια μικρή ομάδα μπορεί να κερδίσει τον πρωταθλητή, και οι διαιτητές να κάνουν λάθη όχι εις βάρος της.

Κατά τα άλλα να αφήσουν την κλάψα στην Τσέλσι και να κάνουν επενδύσεις, όπως η Μπέρνλι να φτιάξουν ομάδα ε, κύριε Σάββα;

Gareth_Bale_11 - 12/8/2017 20:57