Τη νίκη με 3-2 πέτυχε η Αϊντχόφεν κόντρα στην Αλκμαάρ

EREDIVISIE-1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Φίτεσε-Μπρέντα: 4-1

(Μπρανς 2’, Λίνσεν 20’, Μάταβζ 31’, Ρασίτσα 77’-Αμπρόουζ 69’)

Διέσυρε την Μπρέντα με 4-1 η Φίτεσε.

Η Φίτεσε άνοιξε τα σκορ με τον Μπρανς στο 2ο μόλις λεπτό ενώ ο Λίνσεν έκανε το 2-0 στο 20’. Και στο 31’ ο Μάταβζ έκανε το 3-0. Ο Αμπρόουζ μείωσε σε 3-1 στο 69’ και ο Ρασίτσα έκανε το 4-1 στο 77ο λεπτό.

Χέρακλες-Άγιαξ: 2-1

(Γκλαντόν 65’, Κουβάς 82’-Ζίγετς 56’)

Κάζο ολκής για τον Άγιαξ που έχασε με 2-1 στην έδρα της Χέρακλες.

Ο Αίαντας προηγήθηκε με τον Ζίγετς στο 56ο λεπτό αλλά ο Γκλαντόν στο 65’ και ο Κουβάς στο 82’ χάρισαν τη νίκη στη Χέρακλες με 2-1.

Αϊντχόφεν-Αλκμαάρ: 3-2

(Λοσανο 31’, Περέιρο 48’, Φαν Χίνκελ 76’-Ντος Σάντος 19’, Βέγκχορστ 81’ πεν.)

Τη νίκη με 32 πήρε η Αϊντχόφεν στην πρεμιέρα κόντρα στην Αλκμαάρ.

ΓΗ Αλκμαάρ προηγήθηκε χάρις στο γκολ του Ντος Σάντος στο 19’ αλλά στο 31’ ο Λοσάνο έκανε το 1-1 και ο Περέιρο έδωσε το προβάδισμα στην Αϊντχόφεν στο 48’.Ο Φαν Χίνκελ έγραψε το 3-1 στο 76’ και στο 81’ ο Βέγκχορστ με πέναλτι έκανε το 3-2.

Φένλο-Σπάρτα Ρότερνταμ: 3-0

(Λέμανς 44’, Τισουνταλί 48’, Φαν κρούι 90+2’)

Σημαντικό τρίποντο για τη Φένλο που επικράτησε της Σπάρτα με 3-0.

Ο Λέμανς έκανε το 1-0 στο 44’ και στο 48ο λεπτό ο Τισουνταλί έγραψε το 2-0. Στο 84’ αποβλήθηκε ο Σαμπό της Σπάρτα ενώ στο 90+2’ ο Φαν Κρούι έκανε το 3-0.