V
13 ΣΧΟΛΙΑ

Άσο ημίχρονο, διπλό τελικό ο ΟΣΦΠ

Η Κέρκυρα έκανε ότι ήθελε στα πρώτα 45 λεπτά την άμυνα του ΟΣΦΠ προηγήθηκε στο 16', στο δεύτερο όμως ημίχρονο μέσα σε 20 λεπτά δέχθηκε τρία γκολ (1-3)

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΚΕΡΚΥΡΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-3

ΓΗΠΕΔΟ: ΕΑΚ Κέρκυρας

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης

Τους 23 βαθμούς έφτασε ο ΟΣΦΠ ο οποίος βρέθηκε πίσω στο σκορ στο α' μέρος στην Κέρκυρα, αλλά στην επανάληψη μέσα σε 20 έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 3-1.

Οι Φαίακες εκμεταλλεύτηκαν τα κενά στην άμυνα του ΟΣΦΠ απείλησαν ουκ ολίγες φορές και αν δεν ήταν ο Προτό να κρατήσει με τις επεμβάσεις του στο ένα γκολ τους Φαίακες θα είχαν μεγαλύτερα ζόρια.

Η Κέρκυρα είχε την εικόνα του ισχυρού στα πρώτα 45 λεπτά.

Και πέρα από την κυριαρχία της είχε και το γκολ του Γρομητσάρη στο 16' με το οποίο πήρε προβάδισμα στο σκορ έχοντας ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία με τον Παμλίδη στο 37'.

Η καλύτερη στιγμή των ερυθρόλευκων που είχαν πολλά νεύρα και έκαναν πολλά λάθη, ήταν στο 26' με το σουτ του Φορτούνη, με τον Σπίνουλα να διώχνει την μπάλα πάνω στη γραμμή.

Πολλά τα κενά στην άμυνα του ΟΣΦΠ τα οποία προσπάθησε να εκμεταλλευτεί η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη.

Με τη σέντρα στην επανάληψη ο Σισέ ισοφάρισε με κεφαλιά για τον Ολυμπιακό μετά από εκτέλεση φάουλ και πρώτη κεφαλιά του Μποτία.

Η Κέρκυρα γύρισε πίσω μετά και την ισοφάριση.

Ωστόσο οι Φαίακες σε αντεπιθέσεις που έβγαλαν έγιναν απειλητικοί όπως στο 48' με τον Παλμίδη και στο 50' με τον Γεωργίου ο οποίος έκανε ότι ήθελε πότε δεξιά και πότε αριστερά.

Ο Ολυμπιακός πήρε μέτρα στο γήπεδο. Στο 56' έχασε μοναδική ευκαιρία να φέρει τούμπα το ματς μέσα σε 10 λεπτά αλλά ο Σπίνουλας και πάλι πήρε τη μπουκιά από το στόμα του Σεμπά, ενώ στο 58' τον Ρομαό σταμάτησε το δοκάρι του Γιαννακόπουλου.

To γκολ της ανατροπής τελικά ήρθε στο 65' από τον Τζούρτζεβιτς με μονοκόματο σουτ από το ύψος της περιοχής του Γιαννακόπουλου μετά από σέντρα από τα αριστερά.

Και σχεδόν άμεσα ήρθε και το τρίτο γκολ για τον Ολυμπιακό από τον Μάριν. Στο 68' οι αμυντικοί της Κέρκυρας μάρκαραν με τα... μάτια τον Γερμανό ο οποίος με ωραίο πλασέ νίκησε τον νεαρό πορτιέρο των Φαιάκων.

Tα αμυντικά κενά του ΟΣΦΠ θα έδιναν νέο ενδιαφέρον στο ματς αν ο Κέβιν στο 69' και ο Γεωργίου στο 70' δεν είχαν νικηθεί από τον Προτό και είχαν μειώσει σε 2-3 νωρίς.

Η βροχή δυνάμωσε προς το τέλος και αφού είχαν κριθεί όλα ο ρυθμός έπεσε, ο κόσμος ξεκίνησε σιγά-σιγά να φεύγει και το 1-3 έμεινε ως το τέλος με τον ΟΣΦΠ να φτάνει τους 23 βαθμούς και προσωρινά να ανεβαίνει στην πρώτη θέση.

Κέρκυρα (Αλέκος Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Σπίνουλας, Γρομητσάρης, Ιωάννου, Αναστασίου, Σιόντης, Αρτυματάς(85' Ζορμπάς), Κρητικός(54' Kρητικός), Γεωργίου(77' Μπάουμαν), Επστάιν, Παμλίδης

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Μποτία, Κούτρης, Ταχτσίδης(46' Mάριν), Ρομαό, Πάρντο(46' Τζούρτζεβιτς), Φορτούνης(68' Zιλέ), Σεμπά, Ανσαριφάρντ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣΧΟΛΙΑ
Krhthkaros - 27/11/2017 14:44

Κοιτάξτε, όσο ο μπαοκ είναι τόσο προβληματικός εκτός έδρας βασικός μας αντιπαλος είναι ο γαύρος. Επειδή οι παίκτες μας δεν έχουν κάνει πρωταθλητισμό, αν αφήσουμε το γαύρο να είναι κοντά μας θα είναι ποκυ δύσκολα τα ματς. Πρέπει τις γκέλες που κάνει εμείς να τις εκμεταλλευόμαστε. 20 χρόνια με τη παράγκα παίρνουν πρωταθλήματα και έχουν πείσει τους παίκτες τους ότι η φανέλα τους είναι βαριά και εχουνε μέταλλο πρωταθλητή, η ΑΕΚ πρέπει να αποκτήσει διαφορά. Με τιποτα δεν τους θέλω στο -2 η... Συνέχεια στο -1 μερικές αγωνίστηκες πριν το τέλος. Με τιποτα όμως.

anastadam79 - 27/11/2017 14:29

δεν μπορώ να καταλάβω πως αφήσαμε αυτή την ομάδα να είναι τόσο κοντά μας στη βαθμολογία.....

MARDUK21 - 26/11/2017 21:41

και απο αυριο ο καρπαζοεισπρακτορας της ευρωπης γινεται παλι μεγαλη ομαδα εντος ελλαδας- καινουργιο σανο στα προβατα και οι φυλλαδες να λενε για την καρδια του πρωταθλητη-ετσι ξεχνιουνται οι 3 αρες στην ευρωπη,1 ημιχρονο -2 πλο τελικο ,χρονια το χουμε δει το εργο τελικα η μποχα αυτης της ομαδας φτανει μεχρι το διαστημα.

romantic - 27/11/2017 06:18

Μαζι σου αδερφε.Καθε χρονο απο το παμε για μεγαλη πορεια στην ευρωπη στο τελος ¨παμε τωρα για πρωταθλημα".Ειναι στο χερι μας να τους κοπει ο βηχας και κυριως σε αυτον τον αχονευτο τον Λεμονη.

yannis1924 - 27/11/2017 02:29

Περιμένω πως και πως το ματς στο τιγάνι. Μαρκο αλάνι γλέντα το λιμάνι

Θανάσης - 26/11/2017 23:41

Εννοείται ότι στο τέλος της 15ης αγωνιστικής η κορυφή στη βαθμολογία πρέπει να λέει ΑΕΚ.Μπορεί κι οφείλει να κάνει μόνο νίκες στα 4 αυτά παιχνίδια.Το ιδανικό η διαφορά της με τον γαύρο που θα είναι δεύτερος να είναι 3 βαθμοί,η διαφορά της νίκης μας στο μεταξύ μας ντέρμπι που ήταν όμως στο γήπεδο μας.Αλλά το βασικότερο είναι η ΑΕΚ να μπει στο δεύτερο γύρο προηγούμενη στη βαθμολογία έστω με έναν βαθμό.Όπου αν ενισχυθεί καλά τον Ιανουάριο και με δεδομένο ότι δεν θα έχει Ευρωπαϊκές... Συνέχεια υποχρεώσεις μέχρι Φεβρουάριο,είναι ευκαιρία να κάνει σερί νικών μέχρι να πάει στο τηγάνι,αυξάνοντας πιθανότατα τη διαφορά της από τον γαύρο.Αυτή η ΑΕΚ που βλέπουμε είναι το φαβορί για το πρωτάθλημα.Ας μην χαθεί αυτή η μεγάλη ευκαιρία.

mayros2017 - 26/11/2017 22:48

Σε καθε παιχνιδι μεσα εξω παθος και τσαμπουκα μεχρι το τελος για να πανηγυρισουμε τον τιτλο.

AEK Frankfurti - 26/11/2017 22:33

Η διαφορά ειναι οτι οι άλλοι δυο παίζουν φιλικά και με εμάς ξεσκίζονται όλοι ! Γιαυτο θα ειναι μεγαλύτερη η ηδονή αμα το πάρουμε φέτος

johnyaekara - 26/11/2017 22:06

Αυριο νικη με ευρυ σκορ γιατι εχουμε δυσκολο ματς με λειβαδεια εξω!!νικες μεχρι τελους!!

johnyaekara - 26/11/2017 22:04

Ας εκανε το 2-0 ο Παμλιδης σε σχεδον κενο τερμα σε μια τεραστια ευκαιρια και θα σου λεγα εγω μετα!!Α ρε γαυροι φαρδος!!

borsalino911 - 26/11/2017 21:55

Έχουμε δώσει δικαίωμα μάγκες... έστω κ τώρα όμως τέλος τα εγκλήματα, νίκη σε κάθε ματς κ στο τέλος κάνουμε ταμείο..

maknixr - 26/11/2017 21:40

1 ημηχ....2πλο τελικο...κλαιει ο κοσμος μαγκες....η καρδια του πρωταθλητη κι χαζα θα ακουμε παλι...σχεδον τα ιδια με παλια γινοντε απλα τωρα δεν εχουν τζολε ζιοβανι κι αλους τετοιους να τα εκμεταλευοντε 100% αυτη ειναι η αληθεια οτι κι να λεμε...Ακομη κι ετσι απο κατω θα ειναι παλι....ΑΕΚΑΡΑ ρεεεεεεεεεεεεεε.

yannis1924 - 26/11/2017 21:37