V
0 ΣΧΟΛΙΑ

Το πανόραμα του Κυπέλλου

Οι ομάδες της φάσης των «16» και η κατάταξη

Στον 1ο όμιλο, πρώτος ο ΟΦΗ (9 βαθμοί) και δεύτερος ο Πλατανιάς (6 βαθμοί), αποκλείστηκε ο Απόλλων Σμύρνης (3 βαθμοί), δεν συμμετείχε στη διοργάνωση ο Ηρακλής.

Στον 2ο όμιλο, πρώτος ο ΠΑΟΚ (9 βαθμοί), δεύτερος ο Λεβαδειακός (6 βαθμοί), αποκλείστηκαν Απόλλων Πόντου (3 βαθμοί) και Αιγινιακός (0 βαθμοί).

Στον 3ο όμιλο, πρώτη η ΑΕΚ (9 βαθμοί, δεύτερη η Λαμία (6 βαθμοί), αποκλείστηκαν Απόλλων Λάρισας (3 βαθμοί) και Καλλιθέα (0 βαθμοί).

Στον 4ο όμιλο, πρώτος ο Ατρόμητος (7 βαθμοί), δεύτερα τα Τρίκαλα (5 βαθμοί), αποκλείστηκαν Κέρκυρα (4 βαθμοί) και Σπάρτη (0 βαθμοί).

Στον 5ο όμιλο, πρώτος ο Ολυμπιακός (7 βαθμοί), δεύτερος ο Αστέρας Τρίπολης (6 βαθμοί), αποκλείστηκαν ΑΟΧ/Κισσαμικός (4 βαθμοί) και Αιγινιακός (0 βαθμοί).

Στον 6ο όμιλο, πρώτη η Ξάνθη (9 βαθμοί), δεύτερος ο Παναιτωλικός (6 βαθμοί), αποκλείστηκαν Πανσερραϊκός (3 βαθμοί) και Εργοτέλης (0 βαθμοί).

Στον 7ο όμιλο, πρώτος ο ΠΑΣ Γιάννινα (5 βαθμοί), δεύτερος ο Πανιώνιος (4 βαθμοί), αποκλείστηκαν Άρης (4 βαθμοί) και Παναιγιάλειος (3 βαθμοί).

Στον 8ο όμιλο, πρώτος ο Παναθηναϊκός (7 βαθμοί), δεύτερη η ΑΕΛ (4 βαθμοί), αποκλείστηκαν Παναχαϊκή (4 βαθμοί) και Αναγέννηση Καρδίτσας (1 βαθμός)

1ος όμιλος

1η αγωνιστική
Ηρακλής - ΟΦΗ (ματαιώθηκε)
Πλατανιάς - Απόλλων Σμύρνης 1-0

2η αγωνιστική
ΟΦΗ – Πλατανιάς 1-0
Απόλλων Σμύρνης - Ηρακλής (ματαιώθηκε)

3η αγωνιστική
ΟΦΗ - Απόλλων Σμύρνης 2-1
Ηρακλής - Πλατανιάς (ματαιώθηκε)

Η βαθμολογία: 

ΟΦΗ 9

Πλατανιάς 6

Απόλλων 3

Ηρακλής 0

*Ο Ηρακλής αποσύρθηκε από τη διοργάνωση και οι ομάδες κερδίζουν άνευ αγώνα τις αναμετρήσεις.

2ος όμιλος

1η αγωνιστική
Αιγινιακός-Απόλλων Πόντου 0-1
ΠΑΟΚ -Λεβαδειακός 2-1

2η αγωνιστική
Απόλλων Πόντου-ΠΑΟΚ 0-1
Λεβαδειακός-Αιγινιακός 5-0

3η αγωνιστική
Απόλλων Πόντου-Λεβαδειακός 1-2
Αιγινιακός-ΠΑΟΚ 0-5

Η βαθμολογία: 

ΠΑΟΚ 9

Λεβαδειακός 6

Απόλλων Π. 3

Αιγινιακός 0

3ος όμιλος

1η αγωνιστική
ΑΕΚ-Λαμία 2-0
Καλλιθέα-Απόλλων Λάρισας 1-2

2η αγωνιστική
Απόλλων Λάρισας-ΑΕΚ 0-7
Λαμία- Καλλιθέα 1-0

3η αγωνιστική
Απόλλων Λάρισας-Λαμία 0-2
Καλλιθέα-ΑΕΚ 2-3

Η βαθμολογία: 

ΑΕΚ 9

Λαμία 6

Απόλλων Λ. 3

Καλλιθέα 0

4ος όμιλος

1η αγωνιστική
Ατρόμητος-Κέρκυρα 1-0
Σπάρτη-Τρίκαλα 1-3

2η αγωνιστική
Τρίκαλα-Ατρόμητος 1-1
Κέρκυρα-Σπάρτη 6-1

3η αγωνιστική
Τρίκαλα-Κέρκυρα 0-0
Σπάρτη-Ατρόμητος 0-4

Η βαθμολογία: 

Ατρόμητος 7

Τρίκαλα 5

Κέρκυρα 4

Σπάρτη 0

5ος όμιλος

1η αγωνιστική
Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης 2-1
Κισσαμικός-Αχαρναϊκός 1-0

2η αγωνιστική
Αχαρναϊκός-Ολυμπιακός 0-3
Αστέρας Τρίπολης-Κισσαμικός 2-1

3η αγωνιστική
Αχαρναϊκός-Αστέρας Τρίπολης (ματαιώθηκε)
Κισσαμικός-Ολυμπιακός 1-1

Η βαθμολογία: 

Ολυμπιακός 7

Αστέρας Τρ. 6

Κισσαμικός 4

Αχαρναϊκός 0

*Ο Αχαρναϊκός αποβλήθηκε από τη Football League

6ος όμιλος

1η αγωνιστική
Πανσερραϊκός -Εργοτέλης 2-0
Ξάνθη- Παναιτωλικός 2-0

2η αγωνιστική
Εργοτέλης-Ξάνθη 2-4
Παναιτωλικός-Πανσερραϊκός 2-0

3η αγωνιστική
Εργοτέλης-Παναιτωλικός 0-5
Πανσερραϊκός-Ξάνθη 1-2

Η βαθμολογία: 

Ξάνθη 9

Παναιτωλικός 6

Πανσερραϊκός 3

Εργοτέλης 0

7ος όμιλος

1η αγωνιστική
Πανιώνιος-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1
Παναιγιάλειος-Άρης 0-1

2η αγωνιστική
ΠΑΣ Γιάννινα-Παναιγιάλειος 3-0
Άρης-Πανιώνιος 1-2

3η αγωνιστική
Παναιγιάλειος-Πανιώνιος 1-0
Άρης-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1

Η βαθμολογία: 

ΠΑΣ Γιάννινα 5

Πανιώνιος 4

Άρης 4

Παναιγιάλειος 3

8ος όμιλος

1η αγωνιστική
Παναχαϊκή-Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0
Παναθηναϊκός- ΑΕΛ 2-0

2η αγωνιστική
ΑΕΛ-Παναχαϊκή 3-0
Αναγέννηση Καρδίτσας-Παναθηναϊκός 1-2

3η αγωνιστική
Παναχαϊκή-Παναθηναϊκός 1-1
Αναγέννηση Καρδίτσας-ΑΕΛ 0-0

Η βαθμολογία: 

Παναθηναϊκός 7

ΑΕΛ 4

Παναχαϊκή 4

Αναγέννηση Καρδίτσας 1

• Από κάθε όμιλο προκρίθηκαν δύο ομάδες στους 16, με γκρουπ ισχυρών (οι πρώτοι) και γκρουπ ανίσχυρων (οι δεύτεροι).
• Σε περίπτωση ισοβαθμίας, για την τελική κατάταξη των ομάδων τα κριτήρια ήταν κατά σειρά:1.Περισσότεροι βαθμοί στους αγώνες μεταξύ των ομάδων που ισοβαθμούν 2.Διαφορά τερμάτων στους αγώνες μεταξύ των ομάδων που ισοβαθμούν 3.Καλύτερη επίθεση σε όλους τους αγώνες του ομίλου 4.Καλύτερη άμυνα σε όλους τους αγώνες του ομίλου.

Οι 16 του Κυπέλλου και τα γκρουπ

Στους 16 ως "ισχυροί" (πρώτοι των ομίλων) θα είναι οι: ΟΦΗ, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, Ατρόμητος, Ολυμπιακός, Ξάνθη, ΠΑΣ Γιάννινα και Παναθηναϊκός. "Αδύναμοι" θα είναι οι: Πλατανιάς, Λεβαδειακός, Λαμία, Τρίκαλα, Αστέρας Τρ., Παναιτωλικός, Πανιώνος και ΑΕΛ.

Από τις ομάδες της Σούπερ Λίγκα αποκλείστηκαν Απόλλωνας και Κέρκυρα και δε θα είναι στην κλήρωση της Δευτέρας.

ΣΧΟΛΙΑΑΡΘΡΟΥ
ΣΧΟΛΙΟΣΟΥ
ΕΠΟΜΕΝΟ