V

Μίλερ σερβίρει, Μπάγερν εκτελεί (VIDEOS)

Με δυο ασίστ του Γερμανού φορ, η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 3-1 του Ανόβερου και είναι στο +6 από τους διώκτες της- Τσίμπησε βαθμό η Ντόρτμουντ στο Λεβερκούζεν

BUNDESLIGA- 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ-ΑΝΟΒΕΡΟ 3-1

ΓΗΠΕΔΟ: ALLIANZ ARENA

Στη Μπάγερν Μονάχου άφησαν πίσω την ήττα από τη Γκλάντμπαχ, με τους πρωταθλητές Γερμανίας να επανέρχονται στις επιτυχίες, επικρατώντας 3-1 του Ανόβερου. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Τόμας Μίλερ, με τον Γερμανό φορ να επιστρέφει, μετά από απουσία τεσσάρων αγώνων πρωταθλήματος, και να μοιράζει δυο ασίστ.

Η Μπάγερν ξεκίνησε πολύ δυνατά και μόλις στο 8ο λεπτό είχε δοκάρι με τον Βιδάλ. Ό,τι δεν κατάφερε ο Χιλιανός στο 8’, το κατάφερε στο 17ο λεπτό όταν από τα δεξιά ο Μίλερ έβγαλε σέντρα, ο Βιδάλ πήγε για κεφαλιά-πάσα στον Λεβαντόφσκι, αλλά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0. Στο 24ο λεπτό ο Λεβαντόφσκι σκόραρε, όλοι στην “AllianzArena” πανηγύριζαν, αλλά ο διαιτητής Βίντμαν συμβουλεύτηκε το VAR και, σωστά, δεν μέτρησε το γκολ, αφού για εκατοστά ο Πολωνός ήταν εκτεθειμένος. Δύο λεπτά αργότερα το Ανόβερο κέρδισε πέναλτι, όταν ο Ούλραϊχ ανέτρεψε τον Κλάους. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φούλκρουγκ, ο οποίος ήταν εύστοχος, μόνο που ο διαιτητής διέταξε επανάληψη, γιατί οι παίκτες βιάστηκαν να μπουν στη μεγάλη περιοχή. Αυτή τη φορά ο Ούλραϊχ νίκησε τον Φούλκρουγκ και κράτησε το 1-0. Στο 32’ ο Μαρτίνεθ αστόχησε για το 2-0 και στο 35ο λεπτό από εκτέλεση κόρνερ ο Μπίσοπ έπιασε την κεφαλιά και ισοφάρισε 1-1. Ήταν το πρώτο γκολ από εκτέλεση κόρνερ που δέχτηκε η Μπάγερν μετά από 96 αγώνες πρωταθλήματος. Στις καθυστερήσεις μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Μίλερ να πιάνει κεφαλιά εξ επαφής, τον Τσάουνερ να αποκρούει και την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι. Στην επανάληψη, η Μπάγερν πίεσε για το δεύτερο γκολ, είχε ευκαιρίες με τον Χάμες (52’, 54’) και τον Βιδάλ (55’) με πιο σημαντική αυτή του Τολισό στο 63’, όταν ο Τσάουνερ απέκρουσε εντυπωσιακά. Την λύση για τη Μπάγερν έδωσε ο Κίνγκσλεϊ Κομάν στο 67ο λεπτό, όταν ο Μίλερ έβγαλε σέντρα από τα δεξιά, ο Κομάν κατέβασε την μπάλα και από δύσκολη θέση εκτέλεσε για το 2-1. Στο 75ο λεπτό ο Λεβαντόφσκι δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, από πλεονεκτική θέση, δυο λεπτά αργότερα νικήθηκε από τον Τσάουνερ, αλλά τελικά ο Πολωνός έφτασε τα 14 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 87ο λεπτό, για το τελικό 3-1 και για την 11η σερί νίκη της Μπάγερν κόντρα στο Ανόβερο.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Ούλραϊχ, Χούμελς, Μαρτίνεθ (58' Τολισό), Λεβαντόφσκι, Χάμες, Ραφίνια, Μπόατενγκ, Βιδάλ, Μίλερ (81' Αλάμπα), Κομάν (89’ Ριμπερί), Κίμιχ

ΑΝΟΒΕΡΟ: Τσάουνερ, Κορμπ, Μπάκαλορζ, Σμίντεμπαχ (46' Φόσουμ), Κλάους, Σανέ, Οστρζόλεκ, Φούλκρουγκ, Σοργκ (80' Άλμπορνοζ), Αντόν, Μπένσοπ (68' Χάρνικ)

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ-ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ 1-1

ΓΗΠΕΔΟ: BAY ARENA

Ρέτσος-Παπασταθόπουλος σημειώσατε “Χ”, καθώς Μπάγερ Λεβερκούζεν και Μπορούσια Ντόρτμουντ έμειναν στο 1-1 με τον Ρέτσο να αγωνίζεται σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και τον Παπασταθόπουλο να καταγράφει ακόμα ένα 90λεπτο. Η Ντόρτμουντ ήθελε νίκη, μετά το κάζο της περασμένης εβδομάδας κόντρα στη Σάλκε, αλλά τα πράγματα για τους φιλοξενούμενους άρχισαν να στραβώνουν από το 8ο λεπτό, όταν προχώρησαν σε αναγκαστική αλλαγή, με τον Φίλιπ να βγαίνει νοκ άουτ. Η Λεβερκούζεν ήθελε να διατηρήσει το αήττητο εντός έδρας και στο 21’ είχε δοκάρι με τον Χάβερτς. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα η Λεβερκούζεν έφτασε στο γκολ όταν από κακό διώξιμο της άμυνας, ο Χάβερτς βρήκε τον Φόλαντ, εκείνος ξεκίνησε πίσω από τη σέντρα, πέρασε τον Μπούρκι και πλάσαρε για το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα τα χαμόγελα οπαδών, παικτών και μελών του τεχνικού τιμ της Λεβερκούζεν «πάγωσαν» όταν ο διαιτητής έδειξε απευθείας κόκκινη στον Γουέντελ, για μαρκάρισμα στον Κάστρο, ο οποίος τραυματίστηκε με τη Ντόρτμουντ να προχωράει σε δεύτερη αναγκαστική αλλαγή πριν βγει το ημίχρονο. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι, με αριθμητικό πλεονέκτημα, πίεσαν για την ισοφάριση και στο 56’ είχαν δοκάρι με τον Σίρλε. Ωστόσο, ο Γερμανός διεθνής ήταν εκείνος που έδωσε την ασίστ στον Γιαρμολένκο, στο 73ο λεπτό, και ο Ουκρανός πλάσαρε για το τελικό 1-1. Στις καθυστερήσεις, η Λεβερκούζεν έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Μπέιλι για να πάρει το ματς.

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Ταχ, Σ. Μπέντερ, Λ. Μπέντερ, Μπαϊλί, Μπέντερ, Ουέντελ, Αράνγκις (62' Μπαουμγκάρτλινγκερ), Χάβερτς, Φόλαντ (78' Μπελαραμπί), Χένριχς (46' Ρέτσος)

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπούρκι, Σούμποτιτς, Σαχίν, Γιαρμολένκο, Γκερέιρο, Φίλιπ (8' Σίρλε), Πούλισιτς, Παπασταθόπουλος, Κάστρο (44' Καγκάβα), Σμέλτζερ, Βάιγκλ (65' Νταχούντ)

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ-ΛΕΙΨΙΑ 4-0

ΓΗΠΕΔΟ: WIRSOL RHEIN NECKAR ARENA

Με τον Σερζ Γκναμπρί να βάζει το γκολ της ζωής του, και ένα από τα κορυφαία της σεζόν, η Χόφενχαϊμ επιβλήθηκε 4-0 της Λειψίας, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές. Το σκορ άνοιξε στο 13ο λεπτό ο Αμιρί όταν ο Καντεράμπεκ έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ρουπ έδωσε με τη μία στον Αμιρί και εκείνος εκτέλεσε για το 1-0. Στην επανάληψη, ο Σερζ Γκναμπρί πέτυχε δυο γκολ σε διάστημα δέκα λεπτών και χάρισε το τρίποντο στη Χόφενχαϊμ. Στο 52’ ο Ακπογκούμα με μακρινή μπαλιά βρίσκει τον Γκναμπρί, ο δανεικός από τη Μπάγερν βγήκε τετ α τετ με τον Γκουλάσκι και δεν αστόχησε για το 2-0. Στο 62ο λεπτό ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 3-0 με γκολάρα από τον Γκναμπρί ο οποίος εκτέλεσε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, σουτάροντας λίγο πάνω από τη μεσαία γραμμή. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 87ο λεπτό ο Μαρκ Ουτ, με το έβδομο γκολ του στο πρωτάθλημα. Ο Κράμαριτς εντός περιοχής έκανε ότι ήθελε τον Κονατέ, γύρισε στον Ουτ και εκείνος σούταρε για το τέταρτο γκολ της Χόφενχαϊμ.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Καντεράμπεκ, Ρουπ, Τζούμπερ, Αμιρί (71’ Ντεμιρμπάι), Ουτ, Χούμπνερ (76’ Νορντβάιτ), Ακπογκούμα, Γκναμπρί (65’ Κράμαριτς), Γκάιγκερ, Πος

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάσι, Κλόστερμαν (46’ Μπρουμά), Ουπαμεκάνο (46’ Ιλσάνκερ), Κονατέ, Χάλστενμπεργκ, Ντέμε, Κεϊτά, Καμπλ, Φόρσμπεργκ, Πόουλσεν (71’ Όγκουστιν), Βέρνερ

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ-ΣΤΟΥΤΓΑΡΔΗ 1-0

ΓΗΠΕΔΟ: WESER STADION

Τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η Βέρντερ Βρέμης, νικώντας 1-0 τη Στουτγάρδη που παραμένει χωρίς εκτός έδρας τρίποντο από τον Φεβρουάριο του 2016. Μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Ασάνο έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία για λογαριασμό της Στουτγάρδης, για να έρθει η απάντηση της Βέρντερ με την ευκαιρία του Μπάρτελς στο 8’. Τελικά, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Μαξ Κρούζε με εκτέλεση φάουλ πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, φτάνοντας τα επτά τέρματα στο πρωτάθλημα. Λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης, η Βέρντερ πέτυχε και δεύτερο τέρμα, με τον Μπάρτελς, αλλά ακυρώθηκε μετά τη χρήση του VARαπό τον διαιτητή. Στη συνέχεια, ο Ντιλέινι δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν για να διπλασιάσει τα τέρματα των γηπεδούχων και το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε. Ο Τάσος Δώνης πέρασε στην ενδεκάδα της Στουτγάρδης στο 57ο λεπτό.

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ: Παβλένκα, Γκεμπρέ Σελασιέ, Βελίκοβιτς, Μοϊσάντερ, Αουγκούστινσον, Μπαργκφρέντε (75’ Σανέ), Έγκεσταϊν (89’ Γκόντορφ), Ντιλέινι, Γιουνούζοβιτς, Μπάρτελς (85’ Κάιντς), Κρούζε

ΣΤΟΥΤΓΑΡΔΗ: Τσίλερ, Ινσούα (61’ Τερόντε), Μπαουμγκάρτλ, Ασκατσιμπάρ, Μπρέκαλο, Ασάνο (57’ Δώνης), Γκέντνερ, Πάβαρντ, Μπαντστούμπερ, Οζκάν (70’ Ακολό), Μπεκ

ΜΑΪΝΤΣ-ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ 1-3

ΓΗΠΕΔΟ: OPEL ARENA

Δέυτερη συνεχόμενη νίκη για την Άουγκσμπουργκ, καθώς επικράτησε 3-1 στην έδρα της Μάιντς και ανέβηκε στην πρώτη επτάδα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και μόλις στο 8ο λεπτό είχαν δοκάρι με τον Λάτζα. Η Μάιντς συνέχιζε να πιέζει αλλά τελικά η Άουγκσμπουργκ ήταν αυτή που έφτασε στο γκολ με τον Γκρέγκοριτς στο 22ο λεπτό να αξιοποιεί την 7η ασίστ του Μαξ στο πρωτάθλημα και να κάνει το 0-1. Στο 43ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι και ο Φινμπόγκασον ήταν εύστοχος για το 0-2, με τον Ισλανδό να φτάνει τα επτά γκολ στο πρωτάθλημα. Η Μάιντς στην επανάληψη έψαξε το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο ματς και το βρήκε στο 85ο λεπτό με τον Χάλτμαν, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Φινμπόγκασον διαμόρφωσε το τελικό 1-3 για την Άουγκσμπουργκ.

ΜΑΪΝΤΣ: Ζέντνερ, Ντονάτι (76’ Φίσερ), Ντιαλό, Λάτζα, Οζτουνάλι, Μαξίμ, Μπελ, Κόντρο, Γκμπαμίν, Ντε Μπλάσις (46’ Μπεργκρίν), Χόλτμαν

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Χιτζ, Οπάρε, Γκοουβελέου, Χιντερέγκερ, Μαξ, Μπάιερ, Κου (59’ Ντάνσο), Τόμι (39' Χέλερ), Γκρέγκοριτς, Καϊούμπι, Φινμπόγκασον (88’ Κόρντοβα)

ΣΑΛΚΕ-ΚΟΛΩΝΙΑ: 2-2

ΓΗΠΕΔΟ: VELTINS ARENA

Ψυχωμένη η Κολωνία βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ στην έδρα της Σάλκε, δυο φορές ισοφάρισε και με το τελικό 2-2 πήρε τον τρίτο της βαθμό στο πρωτάθλημα. Γκέλα για τη Σάλκε, η οποία ξεκίνησε δυνατά και είχε δοκάρι στο 8’ με τον Κονοπλιάνκα. Στο 36ο λεπτό άνοιξε το σκορ όταν ο Μάιερ με κάθετη μπαλιά βρήκε, στη μεγάλη περιοχή, τον Καλιτζούρι, εκείνος έχοντας στην πλάτη τον γκολκίπερ γύρισε στον Μπουργκστάλερ που έκανε το 1-0. Η απάντηση της Κολωνίας ήρθε πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου όταν απο εκτέλεση φάουλ, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Γκιρασί με προβολή την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1. Η Σάλκε πήρε ξανά προβάδισμα όταν σ το 72’ ο Μπουργκστάλερ μπήκε στη μεγάλη περιοχή, γύρισε στον Αρίτ και εκείνος με διπλή προσπάθεια έκανε το 2-1. Πέντε λεπτά αργότερα η Κολωνία κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Σταμπουλί και ο Γκιρασί ισοφάρισε ξανά. Στις καθυστερήσεις, η Σάλκε ειχε δυο καλές ευκαιρίες με Νάλντο και Εμπολό αλλά τρίτο γκολ δεν έβαλε, παρότι στα τελευταία λεπτά η Κολωνία έπαιζε με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Οζάκο.

ΣΑΛΚΕ: Φέρμαν, Οτσίπκα, Καλιτζιούρι, Ναστάσιτς (82' Σεπφ), Νάλντο, Κονοπλιάνκα (70' Εμπολό), Σταμπουλί, Μάιερ, Αρίτ, ΜακΚένι (56' Γκορέτσκα), Μπουργκστάλερ

ΚΟΛΩΝΙΑ: Τ.Χορν, Ράους, Ολκόφσκι, Μερέ (46' Μπίσεκ), Σόρενσεν, Γκιρασί (82' Χαντβέρκερ), Οζάκο, Οζκάν, Γιόγιτς (72' Κλέμενς), Λέμαν, Χορν