V

«Διαστημικοί» Γουόριορς στο Μαϊάμι (VIDEO)

Ο Κάρι και η παρέα του διέλυσαν τους Χιτ- Δύσκολη νίκη της Θάντερ κόντρα στα «δεύτερα» των Σπερς

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς πάτησαν γκάζι στη τρίτη περίοδο και συνέτριψαν τους Χιτ, μέσα στο Μαϊάμι, με σκορ 95-123.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και μετά από τις δυο πρώτες περιόδους το σκορ ήταν 60-62 υπέρ των Γουόριορς. Ωστόσο, στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους 18-3 ανέβασαν τη διαφορά στο +17, 63-80, και στο φινάλε του δωδεκαλέπτου η διαφορά έφτασε και τους 20 πόντους, 77-97. Μάλιστα, στη τελευταία περίοδο οι Γουόριορς βρέθηκαν μπροστά ακόμα και με 33 πόντους διαφορά φτάνοντας σε μια άνετη νίκη.

Οι νικητές είδαν τον Λίβινγκστον να ρίχνει κουτουλιά στον διαιτητή και να αποβάλλεται με τον Στεφ Κάρι να είναι ο πρώτος σκόρερ με 30 πόντους, ενώ ο Κέβιν Ντουράντ έβαλε 24 πόντους. Ο Γκόραν Ντράγκιτς με 20 πόντους ξεχώρισε από τους Μαϊάμι Χιτ.

Η Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ χρειάστηκε το 7ο τριπλ νταμπλ του Ράσελ Γουέστμπρουκ για να κάμψει την αντίσταση των Σαν Αντόνιο Σπερς, που παρατάχθηκαν με πολλές και σημαντικές απουσίες. Συγκεκριμένα, έπαιξαν χωρίς Λέοναρντ, Όλντριτζ, Πάρκερ και Γκέι, αλλά εμφανίστηκαν πολύ ανταγωνιστικοί και παραλίγο να πάνε το ματς στην παράταση, αλλά τελικά ηττήθηκαν 87-90. Η Θάντε ξεκίνησε δυνατά, προηγήθηκε 37-26 και 51-39 στη δεύτερη περίοδο και έκλεισε το ημίχρονο στο +11, 54-43. Με την έναρξη της επανάληψης, η διαφορά ανέβηκε στους 14 πόντους, 57-43, αλλά τότε οι Σπερς αντέδρασαν, με αποτέλεσμα το τρίτο δωδεκάλεπτο να τους βρει στο -3, 76-73. Η τελευταία περίοδο απέκτησε δραματικό χαρακτήρα με τη Θάντερ να μένει χωρίς καλάθι στα τελευταία 3.5 λεπτά και τους Σπερς να έχουν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση, αλλά το σουτ του Πολ ήταν άστοχο. Ο Γουέστμπρουκ είχε 22 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ για τη Θάντερ με τον Στίβεν Άνταμς να προσθέτει 19 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Ντεζούντε Μάρεϊ με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σπερς.