Διασυρμός για την Ομόνοια που έχασε με 5-0 από την ΑΕΚ

ΚΥΠΡΟΣ-14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΕΚ-Ομόνοια: 5-0

(Τουλεμές 11’, 38’, Τόμας 72’, Λαρένα 84’, Ακοράν 86’)

Μία εκπληκτική ΑΕΚ έκανε περίπατο το ντέρμπι με την Ομόνοια στην Αρένα, κερδίζοντας την ομάδα της Λευκωσίας με 5-0 και μετά την επιβλητική της εμφάνιση απόψε, ανέβηκε ξανά στην κορυφή.

Ο Φλοριάν Τουλεμές πέτυχε δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο με τον Τομάς στην επανάληψη να βάζει τέλος στο παιγνίδι. Ακολούθησαν δύο τέρματα από τους Λαρένα και Ακοράν.

Η Ομόνοια απείλησε πολύ λίγες φορές, είχε μία μεγάλη ευκαιρία με τον Λόπες στην επανάληψη να μπει στο παιγνίδι όταν το σκορ ήταν 2-0 αλλά γενικότερα ήταν πολύ κακή και μοιραία δέχθηκε τη μεγάλη ήττα.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιγνίδι και προσπάθησε να αιφνιδιάσει την Ομόνοια με γρήγορο κάθετο ποδόσφαιρο. Η ομάδα της Λευκωσίας προσπαθούσε σιγά σιγά να κρατήσει τη μπάλα και κερδίσει μέτρα στο γήπεδο αλλά δεν μπορούσε να γίνει απειλητική μπροστά.

Το πρώτο δεκάλεπτο πέρασε χωρίς κάποια ευκαιρία από τις δύο ομάδες αν και το παιγνίδι είχε σχετικά καλό ρυθμό.

Στην πρώτη ευκαιρία του αγώνα όμως, η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ και με ποιον άλλον; Τον Φλοριάν! Ήταν η καταπληκτική κάθετη πάσα του Λαρένα, έβγαλε τον Φλοριάν απέναντι από τον Φελτχούιζεν και με εξαιρετικό πλασέ άνοιξε το σκορ, πετυχαίνοντας παράλληλα το 13 φετινό του τέρμα.

Η απάντηση της Ομόνοιας σε ευκαιρίες ήταν άμεση με τον ίδιο πρωταγωνιστή. Πρώτα στο 13΄το σουτ που έκανε απέκρουσε σχετικά εύκολα ο Χουάν Πάμπλο, αλλά στο 16’ σε ένα πολύ καλύτερο σουτ που δοκίμασε μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 21’ ήταν η σειρά της ΑΕΚ να απειλήσει, όταν ο Ακοράν πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή της ΑΕΚ, έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στο 24’ η ΑΕΚ έχασε τεράστια ευκαιρία για ένα δεύτερο τέρμα. Ο Τομάς βρήκε τον Τρισκόφσκι μέσα στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ από πολύ κοντά αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Η Ομόνοια προσπάθησε να κερδίσει κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο αλλά πέραν των δύο ευκαιριών που βρήκε με τον Καντέ, δεν μπορούσε να βάλει δύσκολα στην άμυνα της ΑΕΚ.

Στο 38’ η ΑΕΚ έκανε ακόμη πιο εύκολα τα πράγματα για τη συνέχεια και πάλι με τον… serial scorer της! Ήταν το φάουλ του Λαρένα, ο Φλοριάν έκανε την κεφαλιά και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Πιτ Φελτχούιζεν, κάνοντας δύο τα τέρματα για την ΑΕΚ αλλά και τα προσωπικά του.

Δυνατά μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο και μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης δημιούργησε προϋπόθεση για ένα τρίτο τέρμα. Η μπάλα έφθασε στον Φλοριάν μέσα στην περιοχή, έκανε το παράλληλο γύρισμα αλλά πρόλαβαν οι αμυντικοί της Ομόνοιας πριν η μπάλα φθάσει στον Τρισκόφσκι.

Στην επόμενη φάση ο Άλεξ Σοάρες έκανε ένα σουτ αλλά ήταν απελπιστικά άστοχο. Στο 50’ η ομάδα της Λευκωσίας έχασε τεράστια ευκαιρία με εκτέλεση φάουλ του Φαμπρίτσιο, αλλά απέκρουσε με γροθιές ο Χουάν Πάμπλο. Ήταν πολύ δυνατό το σουτ του Βραζιλιάνου αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ έβγαλε τον κίνδυνο.

Όσο περνούσε η ώρα η Ομόνοια κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο και έβγαζε περισσότερους παίχτες μπροστά μη έχοντας άλλη επιλογή καθώς βρισκόταν δύο τέρματα πίσω.

Έτσι όμως η ΑΕΚ είχε περισσότερους κενούς χώρους στο μισό της Ομόνοιας, με τον Ακοράν στο 53’ από πολύ καλή θέση να κάνει ένα αδύνατο πλασέ και στην επόμενη φάση ο Φλοριάν να κάνει το σουτ αλλά να χτυπάει σε αμυντικό της Ομόνοιας.

Στο 60’ ο Άλεξ Σοάρες δοκίμασε ξανά το πόδι του από μακριά αλλά και πάλι η μπάλα πήγε ψηλά πάνω.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ράφα Λόπες έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για την ομάδα του. Βγήκε μόνος απέναντι στον Χουάν Πάμπλο αλλά έκανε το πλασέ στην κλειστή γωνία του τερματοφύλακα της ΑΕΚ ο οποίος απόκρουσε σε κόρνερ. Πολύ κακό το τελείωμα του επιθετικού της Ομόνοιας ο οποίος μπορούσε να σουτάρει στην αντίθετη γωνία, ενώ όταν έκανε το σουτ γλίστρησε.

Ο Πάμπος Χριστοδούλου θέλησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του και για αυτό στο 70’ βγήκε εκτός αγώνα ο Καντέ και την θέση του πήρε ο Λεάντρο Γκονζάλες.

Η ΑΕΚ έδειχνε και ήταν ικανοποιημένη με το 2-0 αλλά όταν έβρισκε κενούς χώρους, έφευγε γρήγορα στην επίθεση. Και αυτό έγινε στο 72’ όταν ο Φλοριάν έβγαλε καταπληκτική κάθετη πάσα στον Τομάς ο οποίος μόνος απέναντι στον Φελτχούιζεν έκανε τρία τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 77’ μάλιστα η ΑΕΚ έφθασε κοντά σε ένα τέταρτο τέρμα. Σε μία εξαιρετική αντεπίθεση της ομάδας της Λάρνακας, ο Νέλσον έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Τρισκόφσκι έπιασε την κεφαλιά αλλά απόκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Φελτχούιζεν.

Στο 82’ ο Ολλανδός τερματοφύλακας απέτρεψε ξανά ένα τέταρτο γκολ αποκρούοντας το δυνατό σουτ του Τρισκόφσκι. Η ΑΕΚ έκανε ότι ήθελε στο παιγνίδι με την Ομόνοια να δείχνει πως έχει παρατήσει το παιγνίδι.

Το τέταρτο τέρμα ήρθε από τον Λαρένα στο 84΄ όταν έκανε το μακρινό σουτ, ο Φελτχούιζεν έπεσε σε… λάθος πλευρά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Μάλιστα ο Ακοράν στο 85’ με φοβερή λόμπα έδωσε απίστευτες διαστάσεις στο σκορ κάνοντας το 5-0 για την ΑΕΚ! Σε δύο λεπτά πέτυχε δύο τέρματα η ΑΕΚ και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η ΑΕΚ επέστρεψε στην κορυφή με επιβλητική εμφάνιση και τεράστια νίκη απέναντι σε μία πολύ κακή Ομόνοια.