O Κάλα «σκότωσε» τον Ρομπέρτο

Ο πρώην αμυντικός της ΑΕΚ έδωσε τη νίκη στη Χετάφε επί της Μάλαγα του πρώην γκολκίπερ του ΟΣΦΠ

ΙΣΠΑΝΙΑ ΛΑ ΛΙΓΚΑ 19η αγωνιστική

ΧΕΤΑΦΕ-ΜΑΛΑΓΑ: 1-0

ΓΗΠΕΔΟ: Κολίσεουμ Αλφόνσο Πέρεθ

Με ένα γκολ του Κάλα η Χετάφε νίκησε τη Μάλαγα του Ρομπέρτο που οδεύει ολοταχώς για Σεγούνδα. Οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία μόλις στο 4ο λεπτό με τον Χόρχε Μολίνα και η Μάλαγα απάντησε με ευκαιρία με τον Ρέθιο, τρία λεπτά μετά. Κακό από εκεί και πέρα το ματς μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 53' με τον Αντριάν. Δέκα λεπτά μετά ο Γκάκου δεν κατάφερε να σκοράρει εξ επαφής. Tελικά το γκολ ήρθε στο 73' και το πέτυχε ένα πρώην παίκτης της ΑΕΚ. Ο Κάλα με τρομερή κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια στον Ρομπέρτο και έκανε το 1-0.

ΧΕΤΑΦΕ: Μαρτίνες, Αντούνες, Μρούνο, Κάλα, Νταμιάν, Αραμπάρι, Γκάκου (83'Μόρα), Φαΐρ, Πορτίγιο, Αμάθ (61'Άνχελ), Χόρχε Μολίνα.

ΜΑΛΑΓΑ: Ρομπέρτο, Ροσάλες, Λουίς Ερνάντες, Ιγκνάσι Μιγκέλ, Ρίκα, Ιτούρα (76'Μπουένο), Αντριάν, Ρέθιο, Κέκο (70'Πενιαράνδα), Τσόρι Κάστρο (81'Μουλά), Εν Νεσιρί.