Εύκολο πέρασμα από Τρίκαλα ο Ολυμπιακός

Οι ερυθρόλευκοι νίκησαν με 98-73 τα Τρίκαλα

Εύκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός στα Τρίκαλα, καθώς επικράτησε της τοπικής ομάδας με 98-73 για τη 16η αγωνιστική της Basket League.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση και με καλάθι του Γιώργου Πρίντεζη προηγήθηκε με 11-2. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με δίποντο του Κώστα Παπανικολάου (13-23). Τα Τρίκαλα κατάφεραν με ένα σερί 6-1 έριξαν τη διαφορά στους 5 (19-24).

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο, αλλά η ομάδα του Πειραιά κράταγε σταθερά το προβάδισμα (27-33). Ο Ολυμπιακός στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου πάτησε γκάζι και οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων (33-48).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φορτσάτοι στο δεύτερο ημίχρονο και με επί μέρους σκορ 12-5 έστειλαν τη διαφορά στους 22 πόντους (38-60). Τα Τρίκαλα προσπαθούσαν να πλησιάσουν στο σκορ και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 20 (57-74).

Tα Τρίκαλα στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν παράτησαν το ματς και μπόρεσαν και πλησίασαν στους 14 πόντους με τρίποντο του Τάταρη (66-80). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν άφησαν τους γηπεδούχους να πλησιάσουν άλλο και με κάρφωμα του Τόμσον προηγήθηκαν με 19  (70-89). Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και ο Ολυμπιακός τελικώς κέρδισε με 98-73.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 33-48, 57-74, 73-98.

TΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Λούντζης 7, Σλαφτσάκης 7 (1), Σκουλούδης 3, Τατάρης 6 (2), Φιλντς 17, Τέιμς 21 (5), Τζόουνς 12 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 3, Μιλουτίνοφ 20 (18 ριμπάουντ), Πρίντεζης 15, Παπανικολάου (1), Μάντζαρης 3 (1), ΜακΛιν 8, Παπαπέτρου 16 (1), Στρέλνιεκς, Ρόμπερτς 5 (1), Μπόγρης, Ουίλτζερ, Τόμπσον 11 (1).