Έμεινε «ζωντανή» η Παναχαϊκή

Η Παναχαϊκή νίκησε με 2-1 τον Κισσαμικό και διατηρεί το όνειρο της ανόδου στη Σούπερ Λίγκα

Αποφασισμένη να παλέψει μέχρι τέλους για την επιστροφή στη Σούπερ Λίγκα έδειξε η Παναχαϊκή, η οποία νίκησε για την 21η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Football League τον Κισσαμικό με 2-1.

Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου πήρε προβάδισμα στο 23ο λεπτό, όταν η  κεφαλιά του Μωραΐτη (έπειτα από σέντρα που οι γηπεδούχοι θεωρούν ότι έγινε με την μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου) κατέληξε στα δίχτυα. Οι Κρητικοί απάντησαν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ξυδά, ο Φωτάκης βρέθηκε εκεί που έπρεπε στο 57’ για να δώσει εκ νέου με κεφαλιά το προβάδισμα στην ομάδα του για το τελικό 2-1.

Έτσι, η Παναχαϊκή έφτασε τη διαφορά από τους προπορευόμενους Άρη και ΟΦΗ στους επτά και πέντε πόντους,  αντίστοιχα.

ΑΟΧ/Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Τόλι, Παντελάκης, Ζιούλης (84' Βρεττός), Αρναούτογλου, Σελινιωτάκης (69' Αποστολίδης), Γκίνη, Λεμονής, Τασιούλης (69' Χαλκιαδάκης), Ξύδας, Λέο.

Παναχαϊκή (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Ντάσιος, Μπουτζίκος (69' Πολίμος), Σωτηράκος, Λουμπαρδέας, Αργυρόπουλος (89' Μουστακόπουλος), Φουρλάνος, Στεργίδης (76' Πολυχρόνης), Φωτάκης, Ελευθεριάδης, Μωραΐτης.