1 ΣΧΟΛΙΑ

Απομένει η στέψη για τη Γιουβέντους (VIDEO)

Η Γιουβέντους άρπαξε το δωράκι της Μίλαν (απέσπασε λευκή ισοπαλία από τη Νάπολι) κέρδισε με 2-0 τη Σαμπντόρια και ξέφυγε με 6 βαθμούς από τους «παρτενοπέι»

SERIE A- 32η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ-ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: 3-0

Γήπεδο: Allianz Stadium

Πάρτι έστησε κόντρα στη Σαμπντόρια η Γιουβέντους, καθώς με τον Ντάγκλας Κόστα να σερβίρει τρεις ασίστ, κέρδισε με 3-0 και ουσιαστικά κλείδωσε τον τίτλο.

Στο 4’ το σουτ του Κουαδράδο κόντραρε στον Φεράρι, ενώ στο 22’ ο Μπουφόν είπε όχι σε κοντινή κεφαλιά του Κουαλιαρέλα. Στο 4’ ο Πιάνιτς αποχώρησε τραυματίας και στη θέση του μπήκε ο Κόστα, ο οποίος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, έβγαλε από αριστερά τη σέντρα και ο Μάντζουκιτς με πλασέ  εξ επαφής έκανε το 1-0.

Οι «μπιπανκονέρι» πίεσαν και στην επανάληψη και στο 60’ ο Κόστα έβγαλε νέα σέντρα από αριστερά και ο Χέβεντες με κεφαλιά ψαράκι έγραψε το 2-0. Και στο 75’ ο Ντάγκλας Κόστα έκανε τρομερή κίνηση από δεξιά, έδωσε έτοιμο γκολ στον Κεντίρα, που πλάσαρε για το 3-0. Στο 88ο λεπτό το σουτ του Κόστα έξυσε το δοκάρι του Βιβιάνο και στο 90+2' ο ΜΠουφόν νίκησε σε τετ α τετ τον Σαπάτα.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Χέβεντες, Κιελίνι, Ματουϊντί, Ρουγκάνι, Πιάνιτς (44’ Κόστα), Κεντίρα (81’ Στουράρο), Ασαμόα, Κουαδράδο, Ντιμπάλα (67’ Μπεντανκούρ), Μάντζουκιτς

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Βιβιάνο, Σιλβέστρ, Ρετζίνι, Σάλα, Φεράρι, Μπαρέτο (81’ Βέρε), Ραμίρες (61’ Καπράρι), Πράε, Τορέιρα, Κουαλιαρέλα (46’ Κοβνάτσκι), Σαπάτα

ΜΙΛΑΝ-ΝΑΠΟΛΙ: 0-0

Γήπεδο: Σαν Πάολο

Τον τίτλο στο Τορίνο και στη Γιουβέντους έστειλε η Μίλαν, που κράτησε τη Νάπολι στο 0-0 και πλέον αν οι «μπιανκονέρι» κερδίσουν θα ξεφύγουν με 6 βαθμούς. Ζωντανοί στο κόλπο της Ευρώπης οι «ροσονέρι».

Στο 15’ το σουτ του Καγιεχόν έφυγε λίγο άουτ, ενώ  στο επόμενο λεπτό ο Ντοναρούμα είπε όχι σε διαγώνιο σουτ του Μέρτενς. Στο 23’ η κεφαλιά του Σαπάτα δεν βρήκε στόχο ενώ άουτ πέρασε και το σουτ του Καγιεχόν στο 31’ όπως και το πλασέ του Ινσίνιε στο 35’. Στο 39’ ο Ρέινα έδιωξε δύσκολα το σουτ του Τσαλχάνογλου και στην επαναφορά ο Μουζάκιο σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

Στο 47’ το σουτ του Χάμσικ πέρασε άουτ ενώ στο 51’ το πλασέ του  Καγιεχόν σταμάτησε στην πλάτη του Ροντρίγκες και στο 90+3’ ο Ντοναρούμα πραγματοποίησε ίσως την επέμβαση της σεζόν μετά από πλασέ του Μίλικ μέσα από τη μικρή περιοχή.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Ροντρίγκες, Σαπάτα, Μουζάκιο, Μπίλια, Μποναβεντούρα (80’ Λοκατέλι), Τσαλχάνογλου, Κάλινιτς (70’ Αντρέ Σίλβα), Κεσί, Σούσο

ΝΑΠΟΛΙ: Ρέινα, Αλμπιόλ, Μάτζιο, Κουλιμπαλί, Άλαν (87’ Ρογκ), Χισάι, Ζορζίνιο, Χάμσικ (66’ Ζιελίνκσι), Μέρτενς (66’ Μίλικ), Καγιεχόν, Ινσίνιε

ΣΑΣΟΥΟΛΟ-ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ: 2-2

Γήπεδο: MAPEI Stadium

Παρότι αδιάφορη μιας κι έχει πέσει εδώ και καιρό, η Μπενεβέντο το παλέυει. Η ομάδα του Ντε Τζέρμπι έμεινε όρθια στην έδρα της Σασουόλο καθώς πήρε ισοπαλία 2-2 και την έβαλε σε μπελάδες.

Στο 20ο λεπτό ο Πολιτάνο έκανε το γύρισμα αλλά αστόχησε για λίγο και στο 22’ ο Ντζούρισιτς έβγαλε φοβερή ασίστ με τακουνάκι στον Ντιαμπατέ κι εκείνος από κοντά πλάσαρε τον Κονσίλι για το 0-1. Ωστόσο στο 41’ ο Μπαμπακάρ έκανε από δεξιά το γύρισμα και ο Πολιτάνο με πλασέ από το πέναλτι έγραψε το 1-1. Μάλιστα στο 45+6’ η Μπενεβέντο είχε και δοκάρι με το Κατάλντι.

Η Σασουόλο πίεσε στην επανάληψη και στο 64ο λεπτό, σε φάση καρμπόν με εκείνη του πρώτου γκολ, ο Μπαμπακάρ έβγαλε νέα όμορφη ασίστ και ο Πολιτάνο από κοντά πλάσαρε για το 2-1. Ωστόσο στο 73’ ο Κατάλντι έβγαλε τη σέντρα και ο Ντιαμπατέ με προβολή έφερε στα ίσα το σκορ. Στο 90+4' το συρτό σουτ του Πολιτάνο πέρασε λίγο έξω.

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι (77’ Πέγκολο), Πελούζο, Ατσέρμπι, Ροζέριο, Ατζαπόνγκ, Ντελ Όρκο, Μισιρόλι, Μανιανέλι (61’ Μπεράρντι), Κασάτα, Μπαμπακάρ, Πολιτάνο

ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ: Πουτζιονι, Σανιά, Ντζιμσίτι, Λετίτζια (86’ Βενούτι), Τόσκα, Σάντρο, Γκιγιέρμε (36’ Μπιρνιόλα), Ντζούρισιιτς, Κατάλντι, Ντιαμπατέ, Ιεμέλο (65’ Παριτζίνι)

ΜΠΟΛΟΝΙΑ-ΒΕΡΟΝΑ: 2-0

Γήπεδο: Ρενάτο Νταλ Άρα

Παρότι αδιάφορη, η Μπολόνια δεν χαρίστηκε στη Βερόνα, την κέρδισε με 2-0 και την έσπρωξε ακόμη περισσότερο προς τη Serie B’.

Στο 6ο λεπτό το σουτ του Πούλγκαρ πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 31’ ο Βέρντι με φοβερή εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0. Στο 33’ το σουτ του Τσέρτσι σταμάτησε στο πλαϊνό δίχτυ.

Στο 52ο λεπτό το σουτ του Ρόμουλο πέρασε λίγο έξω όπως και το πλασέ του Βέρντι στο 55’ και στο 69’ ο Παλάσιο με κεφαλιά έχασε μεγάλη ευκαιρία. Και στο 90+3’ μετά από επέμβαση του Νίκολας σε σουτ του Βέρντι, ο Νάγκι σε κενή εστία  πλασάρε για το 2-0.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Μιράντε, Ντε Μαιό, Μαζίνα, Ελάντερ, Ντζεμαϊλί, Μπαγέ, Πούλγκαρ (58’ Κρισέτιγκ), Πόλι (75’ Νάγκι), Παλάσιο (84’ Ντι Φραντσέσκο), Ντέστρο, Βέρντι

ΒΕΡΟΝΑ: Νίκολας, Φεράτι, Βούκοβιτς, Φελιτρσιόλι, Καράτσιολο, Βαλότα, Φοσάτι (83’ Μάτος), Φαρές, Ρόμουλο (68’ Λι), Τσέρτσι (60’ Πέτκοβιτς), Άαρονς

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ-ΣΠΑΛ 0-0

ΓΗΠΕΔΟ: ΑΡΤΕΜΙΟ ΦΡΑΝΚΙ

Έξι συνεχόμενες νίκες μετρούσε η Φιορεντίνα, πέντε σερί μετά τον θάνατο του Ντάβιντε Αστόρι, αλλά η ΣΠΑΛ τερμάτισε το νικηφόρο σερί παίρνοντας ισοπαλία 0-0 μέσα στο “Αρτέμιο Φράνκι”. Έτσι, η Φιορεντίνα έχασε ευκαιρία να βρεθεί στις θέσεις που οδηγούν στο EuropaLeague, ενώ η ΣΠΑΛ βρέθηκε ένα βαθμό πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο μέρος ήταν η Φιορεντίνα, η οποία απείλησε για πρώτη φορά με τον Σαπονάρα στο 7’. Είκοσι λεπτά αργότερα, ο Σαπονάρα είχε τη δεύτερη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, ενώ στα 37’ ο Μπιράγκι βρέθηκε ξεμαρκάριστος στα αριστερά, σούταρε, αλλά ο Μέρετ απέκρουσε με γροθιές. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο τερματοφύλακας της ΣΠΑΛ χρειάστηκε να επέμβει ξανά και με εντυπωσιακό τρόπο έδιωξε σουτ του Κιέζα. Ένα λεπτό αργότερα, ο Σιμεόνε δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, σε γύρισμα του Κιέζα και αυτή ήταν η τελευταία καλή στιγμή της Φιορεντίνα στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έδειξαν να βραχυκυκλώνουν με τη ΣΠΑΛ να μην απειλείται, με εξαίρεση μια κεφαλιά του Πετσέλα στο 67’. Στο τελευταίο τέταρτο πίεσε η Φιορεντίνα με τον Μπιράγκι να αστοχεί από πολύ πλεονεκτική θέση στο 77ο λεπτό. Η πρώτη ευκαιρία για τη ΣΠΑΛ στο ματς καταγράφεται στο 83ο λεπτό με τον Βιβιάνι να εκτελεί φάουλ και τον τερματοφύλακα Σπορτιέλο να απομακρύνει. Στο 85’ ο Ντίαζ δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ για τη Φιορεντίνα που πίεζε για το γκολ, αλλά στις καθυστερήσεις τόσο ο Πορτογάλος, όσο και ο Πετσέλα δεν βρήκαν στόχο και η ΣΠΑΛ έφυγε με υπερπολύτιμο βαθμό από τη Φλωρεντία στη μάχη που δίνει για παραμονή.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Σπορτιέλο, Μιλένκοβιτς, Πετσέλα, Χούγκο, Μπιράγκι (80' Ντίαζ), Μπενάσι, Νταμπό, Βερετούτ, Κιέζα, Σιμεόνε (65' Φαλτσινέλι), Σαπονάρα (65' Εϊσερίκ)

ΣΠΑΛ: Μέρετ, Τσιονέκ, Βίκαρι, Φελίπε, Λαζάρι, Λουίζ, Βιβιάνι, Βιτάλε, Κόστα (46' Ματιέλο, 71' Σκιαβόν), Φλόκαρι (56' Παλόσκι), Αντενούτσι

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣΧΟΛΙΑ
VAMOS_AEK_ARGENTINA - 15/4/2018 18:27

Πάλι κόμπλεξ η Νάπολη. Παρακολούθησα το παιχνίδι και γέλασα στο τέλος που οι οπαδοί της Μίλαν φωνάζαν ειρωνικά στους Ναπολιτάνους ‘vincerete, vincerete, vincerete il tricolor), δηλ. «θα κερδίσετε το Πρωτάθλημα» (με τη λέξη tricolor αναφέρονται στην τρίχρωμη με τα χρώματα της Ιταλίας ασπιδούλα (=scudetto) την οποία τοποθετούν οι εκάστοτε Πρωταθλητές στη φανέλα τους την επόμενη σαιζόν). Θυμήθηκα τα φοιτητικά μου χρόνια στη βόρεια Ιταλία όταν υποστήριζα φανατικά Μίλαν (όπως και τώρα) αλλά έκανα κι ένα φεγγάρι... Συνέχεια φοιτητής στη Νάπολη όπου τους γνώρισα καλά. Καλόκαρδοι και φιλότιμοι άνθρωποι οι Ναπολιτάνοι αλλά δυστυχώς ΟΛΕΣ οι πτυχές της οικονομικής ζωής της επαρχίας της Καμπανίας (στην οποία ανήκει η πόλη) ελέγχονται από την Καμόρα. Τέλος πάντων. Ας ετοιμαστούμε να δούμε την ΑΕΚάρα στα Χανιά!