Η Γουέστ Μπρομ σόκαρε τη Γιουνάιτεντ κι έστεψε πρωταθλήτρια τη Σίτι! (VIDEO)

Απίστευτα πράγματα στο «Ολντ Τράφορντ» με την τελευταία Γουέστ Μπρομ να νικά τη Γιουνάιτεντ με 1-0 και αυτόματα να στέφει και μαθηματικά τη Σίτι πρωταθλήτρια

PREMIER LEAGUE-34η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.-ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: 0-1

Γήπεδο: Οντ Τράφορντ

Αυτό κι αν ήταν έκπληξη. Η ουραγός και ουσιαστικά υποβιβασμένη Γουέστ Μπρομ, πέρασε με 1-0 από την έδρα της Γιουνάιτεντ κι έτσι η Σίτι σήκωσε και μαθηματικά από σήμερα την κούπα.

Στο 11ο λεπτό ο Ντε Χέα έπεσε και έδιωξε εντυπωσιακά το πλασέ του Λίβερμορ, ενώ στο 13’ η κεφαλιά του Ροντόν πέρασε ψηλά έξω. Στο 19’ ο Φόρστερ πραγματοποίησε απίθανη διπλή επέμβαση σε πλασέ του Λουκάκου και σουτ του Μάτα κι ενώ στο προηγούμενο λεπτό ο ρέφερι δεν είχε δώσει καθαρό πέναλτι πάνω στον Αντέρ. Στο 36’ ο Λουκάκου αστόχησε εξ επαφής ενώ στο 43’ ο Σμόλινγκ έσωσε προ του Μπραντ.

Στο 47ο λεπτό ο Λίνγκαρντ έχασε μεγάλη ευκαιρία, ενώ στο 67’ ο Φόστερ πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση μετά από κεφαλιά του Λουκάκου. Στο 70’ υο σουτ του Λίνγκαρντ πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 73’ η Μπρομ πάγωσε το «Ολντ Τράφορντ». Μετά από κόρνερ του Μπραντ, ο Μάτιτς έκανε λάθος γύρισμα και ο Ροντρίγκες με κοντινή κεφαλιά έγραψε το 0-1.

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Βαλέντσια, Λίντελεφ, Σμόλινγκ, Γιανγκ (75’ Ράσφορντ), Αντέρ (46’ Λίνγκαρντ), Πογκμπά (58’ Μαρσιάλ), Μάτιτς, Μάτα, Σάντσες, Λουκάκου

ΜΠΡΟΜ: Φόστερ, Νιόμ, Ντόουσον, Χεγκάζι, Γκιμπς, Φίλιπς (77’ Κριχόβιακ), Λίβερμορ, Μπραντ (90+4’ Γιάκομπ), ΜακΚλίν, Ροντρίγκες, Ροντόν (85’ Στάριτζ)

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ-ΑΡΣΕΝΑΛ: 2-1

Γήπεδο: Σεντ Τζέιμς Παρκ

Η Νιούκαστλ κέρδισε με 2-1 την Άρσεναλ, κλείδωσε την παραμονή της και υποχρέωσε τους «κανονιέρηδες» στην 5η σερί εκτός έδρας ήττας τους κάτι που είχε να συμβεί από τα μέσα της δεκαετίας του 80’.

Η Άρσεναλ μπήκε δυνατά στο ματς και στο 14ο λεπτό ο Ομπαμεγιάνγκ σέντραρε από αριστερά και ο Λακαζέτ με κοντινή προβολή έγραψε το 0-1. Ωστόσο στο 29’ ο Γκέιλ σέντραρε από δεξιά και ο Πέρεθ από κοντά με πλασέ έκανε το 1-1.

Στο 67ο λεπτό το σουτ του Ιβόμπι πέρασε λίγο έξω και σο 68’ μετά από γέμισμα, ο Σλιμανί πήρε την κεφαλιά, ο μπάλα έφτασε στον Πέρεθ κι εκείνος με όμορφα τακουνάκι άφησε στον Ρίτσι που από κοντά πλασάρε για το 2-1. Μάλιστα στο 74’, ο Κένεντι έκανε από αριστερά το γύρισμα με την μπάλα να κοντράρει και να βρίσκει στο δοκάρι του Τσεχ και στο 77’ ο Πέρεθ από αριστερά σημάδευε την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράβκα, Γέντλιν, Λασκέλς, Λεζέν, Ντάμετ, Ντιαμέ, Σέλβεϊ, Ρίτσι (86’ Μέρφι), Κένεντι, Αγιόθε (78’ Χοσελού), Γκέιλ (63’ Σλιμανί)

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Τσέιμπερς (78’ Μάιτλαντ Νάιλς), Μουστάφι, Χόλντινγκ, Μονρεάλ, Ελνενί, Τζάκα, Γουίλοκ (68’ Γουέλμπεκ), Ιβόμπι (86’ Νκετιά), Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ