Η Παρί διέσυρε τη Μονακό με 7-1 και σήκωσε και μαθηματικά από απόψε την κούπα

Mybet Casino: 750+ παιχνίδια & φρουτάκια Novomatic
Αρμόδιος ρυθμιστής MGA. 21+. ΚΕΘΕΑ: 210 9237777

LIGUE 1’-33η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Παρί Σεν Ζερμέν-Μονακό: 7-1

Γήπεδο: Παρκ ντε Πρενς

Καλύτερο σενάριο για το πως θα ήθελαν οι οπαδοί της Παρί να κάνουν φιέστα δεν θα μπορούσε να υπάρξει. Η ομάδα του Έμερι διέσυρε μπροστά στο κοινό της με 7-1 τη 2η, Μονακό (και περσινή πρωταθλήτρια) και κατέκτησε από απόψε και μαθηματικά τον τίτλο.

Η Παρί ήταν καταιγιστική από την αρχή και στο 15ο λεπτό οι Ντράξλερ, Καβάνι, Άλβες και Λο Σέλσο έκρυψαν την μπάλα με τον τελευταίο να πλασάρει σε κενό τέρμα για το 1-0. Και με τη σέντρα, ο Γιούρι σέντραρε από αριστερά και ο Καβάνι με κεφαλιά έκανε το 2-0. Η Μονακό κατέρρευσε και στο 20’ ο Καβάνι βρήκε τον Ντι Μαρία στην πλάτη της άμυνας και ο Αργεντινός με φοβερή λόμπα έκανε το 3-0. Και στο 28’, ο Παστόρε έβγαλε φοβερή σέντρα από αριστερά με το δεξί και ο Λο Σέλσο με κεφαλιά έγραψε το 4-0. Η Μονακό συνήλθε εν μέρει και στο 38’ μείωσε με πλασέ του Λόπες σε κενό τέρμα.

Ωστόσο στο 58’ μετά από ασίστ του Παστόρε, ο Ντι Μαρία πλασάρε από κοντά για το 5-1 και στο 76’ ήρθε και το 6-1 χάρις σε αυτογκόλ του Φαλκάο. Και στο 86’ ο Ντράξλερ με σουτ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 7-1.

Παρί: Αρεολά, Γιούρι, Άλβες, Σίλβα, Μαρκίνιος, Ντι Μαρία (75’ Μενιέ), Λο Σέλσο (80’ Νκουνκού), Ντράξλερ, Ραμπιό (65’ Ντιαρά), Παστόρε, Καβάνι

Μονακό: Σούμπασιτς, Ράτζι, Σιντιμπέ (34’ Γκεζάλ), Τουρέ, Τζέμερσον, Ζόρζε, Λεμάρ, Μουτίνιο, Λόπες (75’ Ντιακαμπί), Φαμπίνιο, Φαλκάο (82’ Τίλεμανς)

Τρουά-Μαρσέιγ: 2-3

(Γκράντσιρ 1’, Νιβέ 49’-Ν’Τζιέ 11’, Μήτρογλου 75’, Τοβέν )

Η Μαρσέιγ πραγματοποίησε μαγική εμφάνιση την Πέμπτη επί της Λειψία και  απόψε κέρδισε και μέσα στην έδρα της Τρουά με 3-2. Έτσι έμεινε ζωντανή στη μάχη για το σεντόνι. Γκολ ξανά ο Κώστας Μήτρογλου.

Μόλις στο 1ο λεπτό η Τρουά άνοιξε το σκορ με τον Γκράντσιρ, αλλά στο 11’ ο Ν’Τζιέ έκανε το 1-1. Ο Νιβέ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Τρουά στο 59’ και ο Μήτρογλου στο 75 έκανε το 2-2. Και στο 86ο λεπτό ο Τοβέν έκανε το 2-3.

Μονπελιέ-Μπορντό: 1-3

(Σκιρί 88’-Μπραϊθγουάιτ 9’, Καμανό 49’, Μεϊτέ 79’)

Η Μπορντό πέρασε με 2-0 από την έδρα της Μονπελιέ κι έμεινε ζωντανή στο κόλπο της ευρωπαϊκής εξόδους μιας και σχεδόν όλες οι συνδιεκδικήτριες γκέλαραν (μόνο η Σεντ Ετιέν κέρδισε).

Η Μπορντό άνοιξε το σκορ με κεφαλιά ρου Μπραϊθγουάιτ μετά από κόρνερ στο 9ο μόλις λεπτό και στο 49’ ο Καμανό με παλικαρίσια προσπάθεια και σουτ, έκανε το 0-2. Στο 78ο λεπτό ο Μεϊτέ έκανε το 0-3 και η Μονπελιέ μείωσε στο 88’ με τον Σκιρί.