Αφεντικό η Σάλκε στην Κοιλάδα του Ρουρ (VIDEO)

Με δυο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, η Σάλκε νίκησε 2-0 τη Μπορούσια Ντόρτμουντ και «κλειδώνει» τη δεύτερη θέση- Πήρε βαθμό η Λειψία στη Βρέμη, 1-1 με Βέρντερ

BUNDESLIGA- 30η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΑΛΚΕ-ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ 2-0

ΓΗΠΕΔΟ: VELTINS ARENA

Στο πρώτο γύρο φρόντισε να χαρίσει το βαθμό στην ομάδα του, σε εκείνο το εντυπωσιακό 4-4, και στο δεύτερο γύρο ο Νάλντο σφράγισε τη νίκη της Σάλκε στο ντέρμπι της Κοιλάδας του Ρουρ, 2-0 τη Μπορούσια Ντόρτμουντ. Με τη νίκη της αυτή, η Σάλκε εδραιώνεται στη δεύτερη θέση, τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε, αφού είναι στο +4 από Ντόρτμουντ και Λεβερκούζεν.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ντέρμπι ήρθε στο 6ο λεπτό και ήταν για τη Σάλκε, με τον Σεπφ να πιάνει το δυνατό σουτ αλλά τον Μπούρκι να αποκρούει. Στο 24ο λεπτό η Ντόρτμουντ είχε την ευκαιρία με τον Ρόις, που εκτέλεσε φάουλ, αλλά ο Φέρμαν έδιωξε σε κόρνερ. Μετά το 25λεπτο λίγα πράγματα από τις δυο ομάδες, με τη Σάλκε πιο αποφασιστική και τη Ντόρτμουντ σε πιο παθητικό ρόλο. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, η Σάλκε έφτασε κοντά στο γκολ, όταν ο Νάλντο έβγαλε φοβερή μπαλιά στον Κονοπλιάνκα, εκείνος πλάσαρε στην απέναντι γωνία, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Στο δεύτερο ημίχρονο η Σάλκε κυριάρχησε και στο 50ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Καλιτζούρι έκλεψε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή και ανάμεσα σε παίκτες της Ντόρτμουντ, έδωσε αριστερά στον ξεμαρκάριστο Κονοπλιάνκα και ο Ουκρανός με δυνατό σουτ νίκησε τον Μπούρκι για το 1-0. Οι γηπεδούχοι ήταν καλά κλεισμένοι και δεν επέτρεπαν στη Ντόρτμουντ να κάνει κλασική ευκαιρία. Ο Κονοπλιάνκα στο 74’ έχασε ευκαιρία για το 2-0, στο 77ο λεπτό ο Ρόις αστόχησε και το ίδιο συνέβη με τον Μπατσουαγί τέσσερα λεπτά μετά, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τελικές, όχι όμως κλασικές ευκαιρίες. Το ματς «καθάρισε» στο 82’ ο Νάλντο με τρομερή εκτέλεση φάουλ για το 2-0. Όπως αποδείχτηκε, το χειρότερο για τη Ντόρτμουντ θα είναι ο τραυματισμός του Μίτσι Μπατσουαγί, που αποχώρησε με φορείο στις καθυστερήσεις.

ΣΑΛΚΕ: Φέρμαν, Σταμπουλί, Νάλντο, Κέρερ, Σεπφ, Μπενταλέμπ, Καλιτζούρι, Αρίτ (87' Ντι Σάντο), Γκορέτσκα (71' ΜακΚένι), Μπουργκστάλερ, Κονοπλιάνκα (74' Πιάτσα)

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπούρκι, Πίστσεκ, Παπασταθόπουλος, Τοπράκ, Σμέλτζερ (86' Γκέτσε), Νταχούντ (79' Σάντσο), Σαχίν, Πούλισιτς, Ρόις, Φίλιπ (46' Σίρλε), Μπατσουαγί

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ-ΛΕΙΨΙΑ 1-1

ΓΗΠΕΔΟ: WESER STADION

Αντίδραση έβγαλε η Λειψία στη Βρέμη, μετά τη τεσσάρα από τη Λεβερκούζεν και τον αποκλεισμό, με πεντάρα, από τη Μαρσέιγ στο EuropaLeague, καθώς κόντρα στη Βέρντερ πήρε τον βαθμό, 1-1, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Στο πρώτο ημίχρονο η Βέρντερ Βρέμης ήταν καλύτερη, και είχε τις πρώτες καλές στιγμές με τον Γιουνούζοβιτς, στο 6’ και στο 14’. Τελικά, το γκολ πέτυχε ο Μοϊσάντερ, αφού σε σουτ του Κρούζε, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στον Γκουλάτσι, και στην επαναφορά ο Μοϊσάντερ ήταν εκεί για το 1-0. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να κυριαρχούν και στο 41’ έφτασαν κοντά σε δεύτερο γκολ, αλλά ο τερματοφύλακας της Λειψίας, Γκουλάτσι, πραγματοποίησε διπλή επέμβαση σε σουτ των Ρασίτσα και Γιουνούζοβιτς. Στην επανάληψη, η Λειψία άλλαξε τη διάταξή της σε 4-3-3, στο ματς πέρασε ο Λούκμαν και στο 50ο λεπτό ο Άγγλος ακραίος επιθετικός έφερε το ματς στα ίσια. Από τα δεξιά ο Ιλσάνκερ έκανε την πάσα, ο Λούκμαν δεν κοντρόλαρε όπως θα ήθελε, αλλά διατήρησε στην κατοχή του τη μπάλα και πλάσαρε για το 1-1. Στη συνέχεια, οι δυο ομάδες είχαν ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ. Στο 86’ καταγράφεται η πιο σπουδαία για τη Λειψία με τον Βέρνερ να βγαίνει τετ α τετ με τον Παβλένκα, αλλά τον τερματοφύλακα της Βέρντερ να αποκρούει και στο 87’ η Βέρντερ έφτασε κοντά στο 2-1, με τον Μπελφοντίλ να σουτάρει, τον Γκουλάτσι να αποκρούει και τον Μοϊσάντερ να αστοχεί. Στις καθυστερήσεις ο Μπελφοντίλ έπιασε τη κεφαλιά, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια με τη Λειψία να απέχει πλέον τέσσερις βαθμούς από τη πρώτη τετράδα που δίνει εισιτήριο για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ: Παβλένκα, Γκεμπρέ Σελασιέ, Βελίκοβιτς, Μοϊσάντερ, Φριντλ, Μπαργκφρέντε, Έγκεσταϊν (90' Κάιντς), Ντιλέινι, Γιουνούζοβιτς (79' Γκόντορφ), Ρασίτσα (62' Μπελφοντίλ), Κρούζε

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάτσι, Ιλσάνκερ, Όρμπαν, Κονατέ, Μπερνάρντο, Κάιζερ (46' Λούκμαν), Ντέμε, Καμπλ, Φόρσμπεργκ, Βέρνερ, Πόουλσεν