Πήρε το ντέρμπι, πήρε και τον τίτλο η Αϊντχόφεν (VIDEOS)

Πρωταθλήτρια Ολλανδίας ξανά, μετά το 2016, η Αϊντχόφεν, που επικράτησε 3-0 του Άγιαξ

Mybet Casino: 750+ παιχνίδια & φρουτάκια Novomatic
Αρμόδιος ρυθμιστής MGA. 21+. ΚΕΘΕΑ: 210 9237777

EREDIVISIE- 31η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Αϊντχόφεν-Άγιαξ 3-0

(23’ Περέιρο, 38’ Λ. Ντε Γιονγκ, 54’ Μπέρχβαϊν)

Με τον καλύτερο τρόπο εξασφάλισε και μαθηματικά το πρωτάθλημα η Αϊντχόφεν, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος, αφού διέλυσε στο ντέρμπι τον Άγιαξ, 3-0, βρέθηκε στο +10 από τον "Αίαντα" και στέφθηκε πρωταθλήτρια για 20η φορά στην ιστορία της, επιστρέφοντας στην κορυφή για τρίτη φορά στα τελευταία τέσσερα χρόνια.

Από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, η Αϊντχόφεν κυριάρχησε και άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό. Ο Λοζάνο έκανε το σουτ, ο Βόμπερ έδιωξε πάνω στη γραμμή, αλλά ο Γκάστον Περέιρο πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 1-0. Οι παίκτες του Άγιαξ δεν μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα μακριά από την περιοχή τους και στο 38’ ο Φαν Μπρένετ από τα δεξιά έβγαλε σέντρα και ο Λουκ Ντε Γιόνγκ με κεφαλιά έκανε το 2-0. Το πάρτι στις εξέδρες του “Φίλιπς Στάντιον” είχε ήδη αρχίσει και στο 54’ ο Στίβεν Μπέρχβαϊν διαμόρφωσε το τελικό 3-0, εκμεταλλευόμενος τη κάκιστη αντίδραση της άμυνας των φιλοξενούμενων. Ο Άγιαξ τελείωσε το ματς με εννέα παίκτες, αφού στο 80’ αποβλήθηκε ο Ταλιαφίκο και τρία λεπτά αργότερα κόκκινη αντίκρισε και ο Σιέμ Ντε Γιονγκ. Στις τρεις αγωνιστικές που απομένουν, ο Άγιαξ θα προσπαθήσει να «κλειδώσει» τη δεύτερη θέση, που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς είναι στο +5 από τη τρίτη Άλκμααρ.

Φέγενορντ-Ουτρέχτη 3-1

(7’ Γιόργκενσεν, 43’ Φαν Πέρσι, 69’ Λάρσον/ 31’ Ντέσερς)

Την τέταρτη θέση «κλειδώνει» όπως όλα δείχνουν η Φέγενορντ, αφού νίκησε 3-1 την Ουτρέχτη και πλέον η απόσταση των δυο ομάδων είναι οκτώ βαθμοί, τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε. Μόλις στο 7ο λεπτό, ο Τόρνστρα μπήκε στη μεγάλη περιοχή από τα δεξιά, έβγαλε σέντρα και ο Γιόργκενσεν με γυριστό άνοιξε το σκορ για τη Φέγενορντ. Η Ουτρέχτη έφτασε στην ισοφάριση στο 31ο λεπτό όταν ο Λαμπιάντ έδωσε την ασίστ στον Ντέσερς που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Ωστόσο, το γκολ μέτρησε και το 1-1 ήταν γεγονός. Δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα, ο Φαν Μπεκ έβγαλε σέντρα, ο Φαν Πέρσι στόπαρε με το στήθος και εκτέλεσε για το 2-1. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε με κεφαλιά ο Σαμ Λάρσον στο 69ο λεπτό.

Μπρέντα-Βίλεμ 1-2

(29’ Φερσούερεν/ 4’, 40’ Ριένστρα)

Στο ντέρμπι παραμονής, η Βίλεμ νίκησε 2-1 στην έδρα της Μπρέντα και βρίσκεται στο +7 από τις θέσεις που οδηγούν σε μπαράζ για παραμονή. Μόλις στο τέταρτο λεπτό, η Βίλεμ άνοιξε το σκορ με τον Μπεν Ριένστρα, αλλά στο 29’ η Μπρέντα ισοφάρισε με τον Άρνο Φερσούερεν. Πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα η Βίλεμ έφτασε και σε δεύτερο γκολ, με σκόρερ πάλι τον Ριένστρα για το 1-2. Το σκορ δεν άλλαξε στην επανάληψη, παρά τις προσπάθειες της Μπρέντα, η οποία είναι στο +4 από τα μπαράζ παραμονής.

Γκρόνινγκεν-Ρόντα 2-1

(15’ Ντόαν, 49’ Ντροστ/ 70’ Κουμ)

Σπουδαίο βήμα σωτηρίας έκανε η Γκρόνινγκεν, μετά το 2-1 επί της Ρόντα, αφού τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος είναι στο +7 από τη 16η θέση που οδηγεί σε μπαράζ παραμονής. Στο 15’ ο Ρίτσου Ντόαν έκανε το 1-0 για τη Γκρόνινγκεν και στο 49’ ο Γέσπερ Ντροστ έκανε το 2-0. Το μόνο που κατάφερε η Ρόντα ήταν να μειώσει, στο τελικό 2-1, με τον Κρις Κουμ.