Στο κυνήγι της τρίτης θέσης ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας νίκησε με 75-70 τον Κόροιβο

Mybet Casino: 750+ παιχνίδια & φρουτάκια Novomatic
Αρμόδιος ρυθμιστής MGA. 21+. ΚΕΘΕΑ: 210 9237777

Στο “κυνήγι” της τρίτης θέσης της κανονικής διάρκειας παρέμεινε ο Προμηθέας, καθώς κέρδισε στην Πάτρα τον Κόροιβο με 75-70 και πλέον βρίσκεται πίσω μόνο από τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό (ισοβαθμεί με τον ΠΑΟΚ στην τρίτη θέση).

Ο Προμηθέας Πατρών ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και με τρίποντο του Λίποβι προηγήθηκε με 14-5. Ο Κόροιβος με ένα μικρό 4-0 μείωσε στους 5 (14-9), αλλά η ομάδα της Πάτρας ανέβασε γρήγορα τη διαφορά (19-11, ενώ με τρίποντο του Χολ η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά πάνω από τους 10 (22-11). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν πριν το τέλος της πρώτης περιόδου να μειώσει σε 22-13 με καλάθι του Κεμπ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Προμηθέας κρατούσε σταθερά το προβάδισμα και 2,14′ πριν το τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 34-24. Σ΄εκείνο το σημείο ο Κόροιβος “ξύπνησε” και με σερί 8-0 μείωσε στους 2 (34-32) με τον Ντεκόζι να είναι πρωταγωνιστής με συνολικά 14 πόντους. Ότι έχτισαν οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου το “διέλυσαν” στο τελευταίο λεπτό της περιόδου, καθώς δέχτηκαν σερί 5-0 και βρέθηκαν ξανά πίσω στο σκορ με 7 πόντους (39-32).

Ο Κόροιβος, όμως, δεν τα παράτησε και με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου “έτρεξε” σερί 6-0 και μείωσε ξανά στον έναν πόντο (39-38). Οι φιλοξενούμενοι έμειναν κολλημένοι στον Προμηθέα μέχρι και τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Η ομάδα της Πάτρας απάντησε με δικό της σερί και στο τέλος της περιόδου ήταν μπροστά ξανά με διψήφιο προβάδισμα (58-48).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν “σκληρό καρύδι” και στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφεραν να πλησιάσουν ξανά στο σκορ (63-57). Το σερί συνεχίστηκε και με το πρώτο τρίποντο του Πόσλεϊ στο ματς μείωσαν στους 3 πόντους (63-60). Ο Νίκος Γκίκας έδωσε “ανάσα” στην ομάδα του, καθώς με καλάθι και φάουλ έστειλε τη διαφορά και πάλι στους 6 (66-60).

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά βρήκαν λύσεις στην επίθεση ύστερα από ώρα και 1,19′ πριν το τέλος προηγήθηκαν με 71-64. Ο Πόσλεϊ με νέο τρίποντο μείωσε σε 71-67 19” πριν το τέλος. Ο Λίποβι με 2/2 βολές έκανε το 73-67, αλλά ο Πόσλεϊ και πάλι με μακρινό τρίποντο 10” πριν τη λήξη μείωσε σε 73-70.

O Λίποβι 9,3” πριν το τέλος ήταν και πάλι ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και έδωσε διαφορά ασφαλείας στον Προμηθέα (75-70). Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι το τέλος και η ομάδα της Πάτρας πήρε μία πολύ δύσκολη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 39-32, 58-48, 75-70.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 9 (1), Τουντζιαράκης 7, Φαγέ 9 (3), Χολ 10 (2), Έλις, Γκίκας 11 (1), Δημακός, Σαλούστρος 13 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Μιλόσεβιτς 13 (1), Πράθερ 3 (1).

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Ντεκόζι 24 (2), Κάρσον 14 (1), Λάνγκφορντ 2, Μιλεντίγεβιτς, Κεμπ 4, Πόσλεϊ 9 (3), Σαχπατζίδης 4, Σκουλίδας, Σπυριδονίδης 5, Χάινς 8 (1).