Μοιρασιά στο ντέρμπι της «Αιώνιας Πόλης»

Στο 0-0 κόλλησαν Ρόμα και Λάτσιο και  συνεχίζουν χέρι-χέρι στη μάχη για το σεντόνι

SERIEA’-32η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΑΤΣΙΟ-ΡΟΜΑ: 0-0

Γήπεδο: Ολίμπικο

Η κόπωση τόσο της Ρόμα όσο και της Λάτσιο από τα μεοσοβδόμαδα ματς φάνηκε στο μεγάλο ντέρμπι της Αιώνιας Πόλης καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0. Έτσι οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στους 61 βαθμούς και βρίσκονται αμφότερες στην τετράδα αλλά με την Ίντερ να καραδοκεί.

Το ντέρμπι είχε καλό ρυθμό και πάθος από τα πρώτα λεπτά αλλά την πρώτη μεγάλη ευκαιρία έχασε η Ρόμα στο 37’. Ο Ναϊνγκολάν βρήκε όμορφα τον Πέρες μέσα στην περιοχή εκείνος αμαρκάριστος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Στρακόσια.

Στο 66’ ο Ιμόμπιλε από κοντά έκανε έξυπνο πλασέ χωρίς να βλέπει τέρμα και αστόχησε για λίγο, ενώ στο 74’ αποχώρησε τραυματίας ο Κώστας Μανωλάς. Στο 76’ το σουτ του Αλμπέρτο έφυγε μόλις έξω, ενώ στο 80’ ο Ματσολένι απέβαλλε τον Ράντου με 2η κίτρινη. Στο 84’ ο Μάρουσιτς από το πέναλτι πλασάρε με την μπάλα να ξύνει το δοκάρι του Άλισον, ενώ στο 90+1’ ο Στρακόσια έσωσε εντυπωσιακά μετά από κεφαλιά του Ντζέκο. Και στο ίδιο λεπτό ο Βόσνιος πήρε νέα κεφαλιά με το δοκάρι αυτή τη φορά να του στερεί το γκολ. Η Ρόμα έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία μέσα σε ένα λεπτό καθώς το μακρινό του σουτ έξυσε το δοκάρι του Στρακόσια.

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσια, Ράντου, Ντε Φράι, Φελίπε, Μάρουσιτς, Λέιβα, Λούλιτς (59’ Λουκάκου), Παρόλο, Άντερσον (59’ Λουίς Αλμπέρτο), Σάβιτς, Ιμόμπιλε (82’ Μπάστος)

ΡΟΜΑ: Άλισον, Μανωλάς (74’ Φλορέντζι), Πέρες (82’ Ελ Σααραουί), Κολάροβ, Φάτσιο, Ζουάν, Ντε Ρόσι, Ναϊνγκολάν, Στρούτμαν, Σικ (55’ Ουντέρ), Ντζέκο