Πρώτο βήμα οι Ρόκετς με όργια Χάρντεν (VIDEO)

Ο «Μούσιας» έβαλε 44 πόντους και οι Χιούστον Ρόκετς νίκησαν 104-101 τους Μινεσότα Τίμπεργουλβς

NBA PLAYOFFS- 1ος ΓΥΡΟΣ

Χιούστον Ρόκετς-Μινεσότα Τίμπεργουλβς 104-101 (1-0)

Οι Μινεσότα Τίμπεργουλβς το πάλεψαν για να πετύχουν το break, αλλά στο τέλος υποκλίθηκαν στον Τζέιμς Χάρντεν, ο οποίος έβαλε 44 πόντους και οδήγησε τους Ρόκετς στη νίκη με 104-101 και στο 1-0 στη σειρά.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι Ρόκετς ξέφυγαν με 17-6, αλλά οι Τίμπεργουλβς κατάφεραν να μειώσουν σε 27-21 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Με τον Καπέλα να πετυχαίνει 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Χιούστον πήρε διψήφια διαφορά, 54-44, και πήγε στην ανάπαυλα στο +7, 54-47. Οι Τίμπεργουλβς μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και με σερί 9-0 πέρασαν μπροστά με 54-56. Καμία από τις δυο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με τη τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 76-72 υπέρ των Ρόκετς. Στα 2.5 λεπτά πριν το τέλος, οι Χιούστον Ρόκετς προηγήθηκαν 101-93, αλλά οι Τίμπεργουλβς μείωσαν σε 104-101, με επιμέρους 8-3, και είχαν τη τελευταία επίθεση. Αλλά, ο Μπάτλερ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων.

Ο Χάρντεν ήταν τρομερός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 44 πόντους με 7/12 τρίποντα και 8 ασίστ. Ο μόνος που έδινε βοήθειες στον "Μούσια" ήταν ο Κλιντ Καπέλα (24 πόντοι, 12 ριμπάουντ), αφού οι υπόλοιποι παίκτες των Ρόκετς βρέθηκαν σε κακή βραδιά. Για τους Μινεσότα Τίμπεργουλβς, ο Άντριου Ουίγκινς είχε 18 πόντους, ο Ντέρικ Ρόουζ 16 πόντους και ο Τζεφ Τιγκ 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Ρόκετς: Αρίζα 3, Τάκερ 3, Καπέλα 24, Χάρντεν 44, Πολ 14, Γκόρντον 7, Γκριν 4, Νενέ 5

Τίμπεργουλβς: Ουίγκινς 18, Γκίμπσον 9, Τάουνς 8, Μπάτλερ 13, Τιγκ 15, Κρόφορντ 15, Ντιένγκ 7, Ρόουζ 16

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ-Γιούτα Τζαζ 116-108 (1-0)

Με πρωταγωνιστή τον Πολ Τζορτζ, η Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ έκανε το 1-0 επί των Γιούτα Τζαζ, επικρατώντας 116-108.

Πολύ δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι οι Τζαζ, αφού προηγήθηκαν με 4-16, για να ακολουθήσει σερί 12-0 της Θάντερ για το 16-16. Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν ισόπαλο, 25-25, και το ίδιο σκηνικό υπήρξε και στο δεύτερο δωδεκάλεπτο με τη Θάντερ να πηγαίνει στο ημίχρονο έχοντας πάρει διαφορά έξι πόντων, 54-48. Στην επανάληψη, η ομάδα της Οκλαχόμα συνέχιζε να έχει το προβάδισμα και προς το τέλος της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά με 79-66. Στη τελευταία περίοδο, η Θάντερ ανέβασε ταχύτητα προηγήθηκε με 109-91, τρία λεπτά πριν το τέλος και πήρε τη πρώτη νίκη στη σειρά.

Με 8/11 τρίποντα και 36 πόντους ο Πολ Τζορτζ ήταν ο πρώτος σκόρερ της Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, μαζεύοντας και 7 ριμπάουντ. Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ πρόσθεσε 29 πόντους, 13 ριμπάουντ και 8 ασίστ με τον Καρμέλο Άντονι να βάζει 15 πόντους. Για τους Γιούτα Τζαζ, ο Ντόνοβαν Μίτσελ ήταν ο πρώτος σκόρερ με νταμπλ-νταμπλ (27 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Θάντερ: Τζορτζ 36, Άντονι 15, Άνταμς 12, Μπρούερ 7, Γουέστμπρουκ 29, Αμπρίνες 11, Φέλτον 2, Γκραντ 4

Τζαζ: Ινγκλς 13, Φέιβορς 7, Γκόμπερτ 14, Μίτσελ 27, Ρούμπιο 13, Ο'Νιλ 1, Κράουντερ 13, Έξουμ 10, Μπερκς 10