Δύ πολύ καλά αποτελέσματα για τις κυπριακές ομάδες στα προκριματικά του Europa League

EUROPALEAGUE-3ος ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ

Στουρμ Γκράτς-ΑΕΚ: 0-2

(Τρούγιολς 47’,  Τριτσκόβσκι 74’)

Σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης στη φάση των play-offs του Europa League πήρε απόψε η κυπελλούχος Κύπρου, AEK που κέρδισε με 2-0 στην έδρα της Στουρμ Γκρατς.

Πολύ καλά μπήκε στην αναμέτρηση της Αυστρίας η ΑΕΚ που από τα πρώτα λεπτά πήρε τις πρωτοβουλίες των κινήσεων και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξει πρώτη το σκορ.

Παίζοντας κυρίως ένα παιχνίδι κάθετων μπαλιών και μεταβιβάσεων, τόσο από το χώρο της μεσαίας γραμμής, όσο και από τους ακραίους διαδρόμους, οι ποδοσφαιριστές του Αντόνι Ιραόλα ζόρισαν στο πρώτο ημίωρο τους γηπεδούχους, οι οποίοι παρουσίασαν σοβαρές αδυναμίες στον ανασταλτικό τομέα, αλλά και στην ανάπτυξη.

Ξεχώρισε η ευκαιρία του 16′ της αναμέτρησης όταν έφυγε από τα δεξιά ο Ακοράν, έκανε το παράλληλο γύρισμα, η μπάλα πέρασε από τον Τριτσκόφσκι, κατέληξε στον Γιάννου που από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Γκρατς ήρθε τελικά στο 30′, με τον Κοχ να βρίσκει χώρο να πιάνει ένα δυνατό σουτ από καλή θέση και να στέλνει την μπάλα άουτ.

Kάπου σε αυτό το σημείο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι, ωστόσο ο ρυθμός του παρέμεινε ψηλός και η ΑΕΚ έψαξε για το λάθος και την αντεπίθεση, προκειμένου να πετύχει κάτι αξιόλογο στα τελευταία λεπτά του πρώτο μέρους.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0 και την ΑΕΚ να είναι καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα για την ομάδα μας στο β’ μέρος της αναμέτρησης, καθώς με το «καλημέρα» ο Τρουγιόλς άνοιξε στο 46′ το σκορ για τους «κιτρινοπράσινους», εκμεταλλευόμενος την άστοχη έξοδο του Σίμπενχαντλ.

Το γκολ αυτό έδωσε νέα ψυχολογική ώθηση στους ποδοσφαιριστές του Αντόνι Ιραόλα. Οι Λαρνακείς δεν έμειναν κλειστοί στο καβούκι τους και έψαξαν και το δεύτερο γκολ που θα τους έδινε σοβαρό προβάδισμα στην υπόθεση της πρόκρισης.

Χαρακτηριστικά το 51” ο Τριτσκόφσκι βρήκε τον χώρο έπιασε ένα δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας, καταγράφοντας ακόμα μία κορυφαία ευκαιρία για την ομάδα μας.

Ακολούθως, οι Αυστριακοί έδειχναν να είναι αρνητικά επηρεασμένοι και να μην μπορούν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Τόνιο, ενώ ζήτησαν δύο φορές πέναλτι με τον Σουηδό ρεφ να μην ξεγελιέται και να μην υποδεικνύει παραβάσεις στα… θέατρα των αντιπάλων.

Εκεί που όλα έδειχναν δύσκολα για τους γηπεδούχους, τα δεδομένα για αυτούς έγιναν ακόμα χειρότερα με τον Τριτσκόφσκι να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 0-2 στο 75′. Ο Σκοπιανός φορ μετά από απανωτά λάθη στην άμυνα της Γκρατς, βρήκε τον τρόπο με ωραίο πλασέ να διπλασιάσει τα γκολ των Λαρνακέων.

Σε αυτό το σημείο οι Αυστριακοί οπαδοί έδειχναν να τα έχουν πολύ έντονα με τους ποδοσφαιριστές και τον προπονητή της ομάδας τους και οι αποδοκιμασίες ήταν έντονες σε κάθε τους αποτυχημένη προσπάθεια και ευκαιρία.

Έτσι στο 78′ ένας οπαδός έριξε από κοντά ένα γυάλινο μπουκάλι προς το γήπεδο, βρίσκοντας το κεφάλι ενός από τους βοηθούς διαιτητές της αναμέτρησης. Ο βοηθός τραυματίστηκε σοβαρά και το παιχνίδι διακόπηκε.

Το τρίο της διαιτησίας αποχώρησε για τα αποδυτήρια και μετά από μια 20λεπτη σύσκεψη με τους αρμόδιους της ΟΥΕΦΑ και τους επικεφαλείς των δύο ομάδων, ο τραυματισμένος διαιτητής αντικαταστήθηκε από τον τέταρτο διαιτητή και το παιχνίδι άρχισε ξανά μετά από 25 λεπτά από το 78′.

Στην επανέναρξη οι «κιτρινοπράσινοι» έδειξαν να είναι επηρεασμένοι αρνητικά από αυτό, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και η ΑΕΚ οπισθοχώρησε προσπαθώντας να διατηρήσει το υπέρ της 0-2, όπως και τα κατάφερε.

Όλα τα υπόλοιπα είναι ιστορία και οι κυπελλούχοι Κύπρου με αυτό το σκορ βρίσκονται πλέον με το ένα πόδι στη φάση των play-offs του Europa League.

Απόλλωνας Λεμεσού-Ντιναμό Μπρεστ: 4-0

(Ζελάγια 46’, 58’, Μάρκοβιτς 87’, Βερετίλο 90+2’ αυτ.)

Άλμα πρόκρισης στα πλέι-οφ του Europa League έκανε σήμερα ο Απόλλων απέναντι στην Ντιναμό Μπρεστ στο ΓΣΠ .

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή ήταν σαρωτική και με το “πλαστό” 4-0 είναι αγκαλιά με την πρόκριση για τα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Εξαιρετική εικόνα από την ομάδα της Λεμεσού με τα τέσσερα γκολ να έρχονται όλα στο δεύτερο μέρος. Δύο γκολ ο Εμίλιο Ζελάγια, γκολάρα ο Σάσα Μάρκοβιτς και αυτογκόλ από τον Βερετίλο.

Εκπληκτική εμφάνιση από τον Φακούντο Περέιρα ο οποίος δεν είχε την τύχη με το μέρος, καθώς έχασε πέντε σημαντικές ευκαιρίες για να χριστεί σκόρερ, όμως δεν τα κατάφερε.

Με δέκα τελείωσαν τον αγώνα οι Λευκορώσοι.

Χάποελ Μπερ Σεβά-ΑΠΟΕΛ: 2-2

(Όγκου 42’, Νουακέμε 70’-Μοράις 13’ πεν., Ντελατόρε 28’)

Ισόπαλο 2-2 τελείωσε το παιχνίδι του ΑΠΟΕΛ στο Ισραήλ κόντρα στην Χάποελ Μπερ Σέβα. Η ομάδα του Μπρούνο Μπαλταζάρ προηγήθηκε με 2-0 ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη αφού η γηπεδούχος ομάδας ισοφάρισε και έχασε πολλές ευκαιρίες για να κερδίσει τον αγώνα.

Το σκορ άνοιξε ο Μοράις με πέναλτι που κέρδισε ο Τάμαρι στο 13ολεπτό ενώ ο Ντελατόρε με εκπληκτικό ψαλιδάκι διπλασίασε τα γκολ για το ΑΠΟΕΛ στο 28ο λεπτό. Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Όγκου μείωσε αρχικά για την Μπερ Σέβα και ο Νουακαέμε ισοφάρισε στο 70’.

Να σημειώσουμε ότι το ΑΠΟΕΛ έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ντελατόρε στο 80 λεπτό.