Αστάνα και Ντιναμό συνέχισαν με νίκες και όπως όλα δείχνουν θα περάσουν μαζί στην επόμενη φάση

EUROPA LEAGUE-11ος ΟΜΙΛΟΣ-4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΣΤΑΝΑ-ΓΙΑΜΠΛΟΝΕΤΣ: 2-1

Γήπεδο: Αστάνα Αρένα

Η Αστάνα κέρδισε με 2-1 τη Γιάμπλονετς και έβαλε γερές βάσεις πρόκρισης.

Στο 8ο λεπτό το σουτ του Μαέβσκι πέρασε λίγο έξω και στο 17’ ο Έριτς σταμάτησε τον Γιόβοβιτς. Και στο 18’ μετά από κόρνερ, ο Άνισιτς πήρε  την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Ενρίκε σε κενό τέρμα πλάσαρε για το 1-0. Με τη σέντρα η Γιάμπλονετς άγγιξε την ισοφάριση καθώς ο Σομπόλ πάτησε περιοχή από αριστερά και σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων και στο 21’ η κεφαλιά του Ποβάζανετς έφυγε λίγο έξω. Στο 37’ ο Χρουμπί έσωσε δύσκολα μετά από σουτ του Τομάσοβ και στο 41’ μετά από κόρνερ ο Λίστσκα πήρε την κεφαλιά και ο Ζαϊνουτντίνοβ προσπαθώντας να σώσει έστειλε την πάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1.

Στο 50’ το πλασέ του Ενρίκε σταμάτησε στον Χολές και  στην επαναφορά ο ίδιος έκανε νέο σουτ που πέρασε έξω, ενώ στο 53’ ο Χρουμπί είπε όχι σε σουτ του Καμπανανγκά. Στο 54ο λεπτό ο Σομπόλ άδειασε δύο αντιπάλους αλλά πλάσαρε ελάχιστα άστοχα, ενώ το 76’ ο Χρουμπί είπε όχι σε σουτ του Γιανγκά.

Και τελικά στο 89ο λεπτό ο Τομάσοβ έκανε με τη μία το γύρισμα από δεξιά και ο Ποστνίκοβ με πλασέ από κοντά έγραψε το 2-1.

ΑΣΤΑΝΑ: Έριτς, Ρουκάβινα, Ζαϊνουτντίνοβ, Άνισιτς, Ποστνίκοβ, Ενρίκε (80’ Μουρταζάγεβ), Τομάσοβ, Κλαϊνχάιζερ, Μαέβσκι, Καμπανανγκά (61’ Γιανγκά), Αλμέιδα (71’ Μουζίκοβ)

ΓΙΑΜΠΛΟΝΕΤΣ:  Χρουμπί, Χορόβκα, Χόλες, Χάνουσεκ, Λίστσκα, Χούμπτσμαν, Ποβάζανετς, Τράβνικ, Σομπόλ (72’ Κρατοτσβίλ), Γιόβοβιτς (89’ Κουμπίστα), Ντολεζάλ.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ-ΡΕΝ: 3-1

Γήπεδο: NSK Olimpijs'kyj

Πολύ κοντά στην πρόκριση η Ντιναμό Κιέβου που κέρδισε με 3-1 τη Ρεν κι έφτασε τους 8 βαθμούς.

Η Ντιναμό πίεσε από την αρχή και στο 11ο λεπτό, ο Βέρμπιτς με κεφαλιά μετά από κόρνερ, έκανε το 1-0. Στο 33ο λεπτό ο Κούμπεκ έπεσε και πρόλαβε σωτήρια τον Τσιγκανκόβ που είχε βγει μόνος του, ενώ στο 39 το σουτ του Μικολένκο πέρασε λίγο έξω.

Στο 54’ ο Σαρ προ κενής εστίας έχασε μια από τις ευκαιρίες της σεζόν ενώ στο 59’ το γυριστό του Νιάνγκ έφυγε λίγο έξω και στο 61’ ο Σίντκλεϊ εντελώς αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα προ κενής εστίας.

Και στο 69’ μετά από εκτέλεση φάουλ ο Μικολένκο με κεφαλιά έγραψε το 2-0 και μάλιστα στο 72’ ο Σαπαρένκο έκανε όμορφη κίνηση και με σουτ έγραψε το 3-0. Στο 77 ο Μπόικο είπε όχι σε σουτ του Νιάνγκ ο οποίος στο 81’ έχασε ακόμη μια καλή ευκαιρία. Και τελικά στο 90’ ο Νιάνγκ απέφυγε και τον Μπόικο κι έδωσε έτοιμο γκολ στον Σιμπετσό που απλά πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 3-1.

ΝΤΙΝΑΜΟ: Μπόικο, Τσε Τσε (83’ Σίντορτσουκ), Σαπαρένκο (90+2’ Ντουελούντ), Βέρμπιτς (90’ Σουπριάχα), Τσιγκάνκοβ, Σίντκλεϊ, Μικολένκο, Μπουρντά, Μπουγιαλσκί, Κάνταρ, Κεντζιορά

ΡΕΝ: Κούμπεκ, Ζεφανέ, Ντα Σίλβα, Σαρ (71’ Σιμπατσό), Λεά Σλικί, Μπουριγκό, Μπενσεμπαϊνί, Μπεν Αρφά, Νιαμσί (74’ Ζελέν), Τραορέ (46’ Νιάνγκ), Ποά.