Τρελή ματσάρα στη Μόσχα, όλα ανοιχτά στον όμιλο

Η Σπαρτάκ Μόσχας κέρδισε με 4-3 τη Ρέιντζερς σε ένα απίθανο ματς ενώ Ραπίντ και Βιγιαρεάλ κόλλησαν στο 0-0 και όλα μένουν ανοιχτά

EUROPA LEAGUE-7ος ΟΜΙΛΟΣ-4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΡΑΠΙΝΤ ΒΙΕΝΝΗΣ-ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: 0-0

Γήπεδο: Allianz Stadion

Όρθια κράτησε τη Βιγιαρεάλ ο Αντρές Φερνάντεθ μέσα στη Βιέννη, με τους Ισπανούς να παίρνουν λευκή ισοπαλία από τη Ραπίντ και να γίνεται μάχη στον όμιλο.

Στο 11ο λεπτό ο Ιβάν από καλή θέση σούταρε πάνω στον Φερνάντεθ, ενώ στο 11’ ο Πεδράθα έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει. Στο 15’ ο Κάσερες έπιασε όμορφο πλασέ με τον Στρέμπινγκερ να πέφτει και να λέει όχι όπως έκανε και στο 20’ μετά από κεφαλιά του Σανσόνε. Ο κίπερ των Αυστριακών πραγματοποίησε νέα μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Ράμπα στο 24’, ενώ στο 32’ ήταν η σειρά του Φερνάντεθ να κατεβάσει ρολά μετά από σουτ του Μπερίσα.

Στο 54ο λεπτό ο Πάβλοβιτς από τα 3 μέτρα κατάφερε να σουτάρει άστοχα, ενώ στο 57’ ο ίδιος παίκτης δεν μπόρεσε από κοντά να νικήσει τον Φερνάντεθ. Στο 67ο λεπτό το σουτ του Μπερίσα έξυσε το δοκάρι της Βιγιαρεάλ, ενώ στο 83’ ο Φερνάντεθ για ακόμη μια φορά έσωσε την ομάδα του μετά από σουτ του Κνσαμίλνερ. Στο 90+1’ ο Καθόρλα έπιασε το σουτ από τα όρια της περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε έξω και στο 90+5’ ο Μορένο έχασε το άχαστο σε κενό τέρμα.

ΡΑΠΙΝΤ: Στρέμπινγκερ, Σβαμπ, Σονλάιτνερ, Μίλντιρ, Μουργκ (46’ Κνασμίλνερ), Μπερίσα, Ντιμπόν (76’ Μπολινζολί), Πότζμαν, Πάβλοβιτς (90+2’ Μάρτιτς), Λιούμπισιτς, Ιβάν

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Φερνάντεθ, Γασπάρ, Κάσερες, Λαγιούν (61’ Εκαμπί), Μπονέρα (46’ Φούνες Μόρι), Ρουίθ, Σανσόνε, Ζεράρδ Μορένο, Πεδράθα, Καθόρλα, Ράμπα (76’ Φορνάλς)

ΣΠΑΡΤΑΚ ΜΟΣΧΑΣ-ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ: 4-3

Γήπεδο: Otkrytiye Arena

Απίστευτη ματσάρα στη Μόσχα, με τη Σπαρτάκ να νικά με 4-3 τη Ρέιντζερς.

Στο 3ο λεπτό ο Ζόμπνιν από καλή θέση έστειλε άουτ την μπάλα και στο 5’ μετά από κόρνερ των Σκωτσέζων, ο Ερεμένκο πιεζόμενος από τον Κουλιμπαλί πέτυχε αυτογκόλ με κεφαλιά για το 0-1. Στο 10’ ο ΜακΓκρέγκορ έσωσε μετά από φοβερό σουτ του Μποκέτι, ενώ στο 14’ ο Φερνάντο έκανε το πλασέ από κοντά με την μπάλα να φεύγει έξω. Οι Ρώσοι πίεσαν κι άλλο και στο 23’ ο Ποπόβ από δεξιά έβγαλε τη σέντρα και ο Μελγαρέχο με κεφαλιά έκανε το 1-1. Στο 25’ ο Ποπόβ πήρε την κεφαλιά αυτή τη φορά αλλά δεν βρήκε στο και στο 27’, oΦλάναγκαν έβγαλε κάθετα στον Κανδέιας, που κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας της Σπαρτάκ και πλάσαρε για το 1-2. Το ματς είχε φοβερό ρυθμό και  στο 32’ ο Ερεμένκο έπιασε νέο σουτ που έφυγε μόλις έξω και στο 35’, Ο Ρασκάζοβ σέντραρε συρτά από δεξιά και ο Γκόλντσον πέτυχε χαζό αυτογκόλ για το 2-2. Και η «τρέλα» δε σταμάτησε εκεί, καθώς στο 41’  ο Μορέλος έβγαλε για τον Μίντλετον που έκανε το 2-3 από κοντά.

Στο 47’ ο ΜακΓκρέγκορ απέκρουσε το συρτό σουτ του Ανί, ενώ στο 56’ η Ρέιντζερς έφυγε στην κόντρα και ο Μίντλετον αστόχησε από κοντά. Και στο 58’ ο ΜακΓκρέγκορ είπε όχι σε προβολή του Ανί αλλά ο Αντριάνο με κεφαλιά έκανε το 3-3. Και σχεδόν με τη σέντρα, ο Ανί με φοβερό σουτ από 25 μέτρα, έκανε το 4-3. Μάλιστα στο 74’ οι Ρώσοι είχαν και δοκάρι με τον Μποκέτι και στο 90+4’ ο Κάτιτς με κεφαλιά έχασε νέα ευκαιρία.

ΣΠΑΡΤΑΚ: Μακσιμένκο, Φερνάντο, Μποκέτι, Μελγαρέχο, Ερεμένκο (61’ Γκλουσάκοβ), Αντριάνο (81’ Ζε Λουίς), Κουτέποβ, Ζόμπνιν, Ποπόβ (71’ Τιμοφέεβ), Ανί, Ρασκάζοβ

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ: ΜαγΓκρέγκορ, Κουλιμπαλί (82’ Χάλιντεϊ), Κανδέιας, Μορέλος, Κάτιτς, Γκόλντσον, Ταβερνιέ, Φλάναγκαν (82’ Γκρέζντα), Εζάρια (90+4’, Μίντλετον, Άρφιλντ