Απόλυτη η «διαστημική» Σάλτσμπουργκ, μάχη για τη 2η θέση

Η Σάλτσμπουργκ διέλυσε με 5-2 τη Ρόζενμποργκ και βρίσκεται στους «32» με το ενάμισι πόδι ενώ η Σέλτικ κέρδισε με 2-1 τη Λειψία και πλέον ισοβαθμούν στη 2η θέση

EUROPA LEAGUE-2ος ΟΜΙΛΟΣ-4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΕΛΤΙΚ-ΛΕΙΨΙΑ: 2-1

Γήπεδο: Σέλτικ Παρκ

Χρυσό τρίποντο για τη Σέλτικ που επικράτησε με 2-1 της Λειψίας και την έπιασε στη 2η θέση, αλλά υστερεί στην ισοβαθμία.

Στο 8ο λεπτό ο Γκόρντον είπε όχι σε σουτ του Ογουστέν αλλά στο 11’ οι Σκωτσέζοι εκτέλεσαν γρήγορα ένα φάουλ, ο Μουκιέλε έδιωξε πάνω στον Τίρνεϊ που με σουτάρα έκανε το 1-0. Στο 17’ ο Γκόρντον είπε όχι σε σουτ του Ογουστέν από κοντά, ενώ στο 20’ το σουτ του Λούστιγκ έξυσε το δοκάρι των Γερμανών. Στο 32’ Ο Ορμπάν έδιωξε πάνω στο Κρίστι που έπιασε σουτ αλλά δε βρήκε στόχο, όπως κι εκείνο του Εντουάρ στο 41’.

Στο 48ο λεπτό ο Μβογκό πήρε την μπουκιά από το στόμα του Σινκλέρ, ενώ στο 53’ ο Γκόρντον έδιωξε υο σουτ του Σάμπιτζερ. Στο 57’ το σουτ του Εντουάρ πέρασε μόλις έξω ενώ στο 73’ και στο 74’ οι Εντουάρ και Λούστιγκ έχασαν μεγάλες ευκαιρίες. Και στο 78’ ο Λάινερ έβγαλε όμορφη σέντρα και ο Ογουστέν με κεφαλιά έφερε το σκορ στα ίσα Όμως με τη σέντρα, ο Σινκλέρ έφυγε από δεξιά, έκοψε για τον Κρίστι, εκείνος έδωσε στον Εντουάρ που με προβολή έγραψε το 2-1. Η Λειψία είχε δοκάρι στο 86ο λεπτό με τον Καμπλ ο οποίος στο 89 έχασε ακόμη μια τεράστια ευκαιρία.

ΣΕΛΤΙΚ: Γκόρντον, Σινκλέρ (90’ Αγέρ), Κρίστι, Ρόγκιτς, Μπογιατά, Τίρνεϊ, Εντουάρ, ΜακΓκρέγκορ, Λούστιγκ, Μπένκοβιτς, Φόρεστ (83’ Μουλούμπου)

ΛΕΙΨΙΑ: Μβογκό, Ουπαμεκανό, Λάιμερ, Σαράτσι (16’ Χάλζτενμπεργκ), Ορμπάν, Σάμπιτζερ, Ιλσάνκερ (46’ Καμπλ), Κούνια, Μπρούμα, Μουκιέλε (71’ Ντέμε), Ογουστέν

ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ-ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: 2-5

Γήπεδο: Lerkendal Stadion

Δεν έχει αντίπαλο η Σάλτσμπουργκ που διέλυσε με 5-2 τη Σάλτσμπουργκ και ουσιαστικά κλείδωσε πρόκριση και πρωτιά.

Η Σάλτσμπουργκ μπήκε δυνατά στο ματς και  στο 5ο μόλις λεπτό ο Μιναμίνο έκανε φοβερή ενέργεια και με σουτ άνοιξε το σκορ. Στο 12’ ο Χάνσεν είπε όχι σε σουτ του Ούλμερ και ο Νταμπούρ στην επαναφορά δεν μπόρεσε να σκοράρει, αλλά στο 19’ ο Ραμάλιο έβγαλε όμορφη μπαλιά για τον Μιναμίνο που από κοντά με σουτ έκανε το 2-0. Στο 32’ ο Βάλκε έδιωξε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Γένσεν, αλλά στο 37’ ο Λάινερ έκανε τη σέντρα και ο Γκούλμπραντσεν από κοντά έγραψε το 3-0. Μάλιστα στο 41’ ο Νταμπούρ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, καθώς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χάνσεν σε τετ α τετ αλλά στο 45’ ο Μιναμίνο με διπλή προσπάθεια έκανε το 4-0 και πέτυχε ατόφιο χατ τρικ.

Στο 48’ ο Γκούλμπραντσεν σκόραρε ξανά αλλά το γκολ ακυρώθηκε και στο 52’ ο Μπέντνερ έδωσε για τον Αντεγκμπένρο που με σουτάρα μείωσε σε 1-4. Ωστόσο στο 57’ ο Αϊνταρά έβγαλε για τον Μιναμίνο, που σούταρε και η μπάλα βρήκε στον Χόφλαντ και κατέληξε στα δίχτυα του Χάνσεν για το 1-5. Η Ρόζενμποργκ μείωσε σε 2-5 στο 61ο λεπτό με όμορφο πλασέ του Μπέντνερ,

ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ: Χάνσεν, Γένσεν, Αντεγκμπένρο (75’ λεβί), Σέρμπεσιτς, Χόφλαντ, Σέντερλουντ (46’ Λουντεμό), Μπέντνερ, Ντένιτς (85’ Βίλιαλμσον), Ρεϊτάν, Κόνραντσεν

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Βάλκε, Αϊνταρά, Ονγκουενέ, Νταμπούρ, Ούλμερ, Σαμασεκού, Μιναμίνο (77’ Βολφ), Ραμάλιο, Γκούλμπραντσεν (85’ Πρέβλιακ), Λάινερ, Σλάγκερ (89’ Λάιτγκεμπ)