Πρόκριση για Λεβερκούζεν και Ζυρίχη - Λευκή ισοπαλία για Λουντογκόρετς και ΑΕΚ

Νίκη με 1-0 για την Λεβερκούζεν επί της Ζυρίχης, στο μηδεν Λουντογκόρετς και ΑΕΚ Λάρνακας

EUROPA LEAGUE - 1ος ΟΜΙΛΟΣ - 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ - ΖΥΡΙΧΗ: 1-0

Γήπεδο: Μπάι Αρένα

Σε ένα παιχνίδι που η Ζυρίχη δεν βγήκε ποτέ στο γήπεδο, η Μπάγερ Λεβερκούζεν έχασε ένα ''τσουβάλι'' ευκαιρίες νικώντας μονο με 1-0. Παρά την ήττα, οι Ελβετοί μοιράζονται την πρώτη θέση του ομίλου με τις «ασπιρίνες» με 9 βαθμούς. Οι δύο ομάδες εξασφάλισαν την πρόκριση και το μόνο που μένει να δούμε στα δύο παιχνίδια που απομένουν είναι ποιά θα πάρει την πρωτιά.

Πιθανότατα το χειρότερο πρώτο ημίχρονο του φετινού Europa League με τις δύο ομάδες να μην έχουν ούτε ένα σουτ στο στόχο μέχρι το 45'. Σε εκείνο το σημείο, ο Αλάριο από ιδιαίτερα πλεονεκτική θέση σούταρε πάνω στον Μπρέσερ. Η Μπάγερ ήταν η μόνη που προσπάθησε να κάνει κάτι σ' αυτό το πρώτο ημίχρονο αλλά κι αυτό με μεγάλη αποτυχία καθώς στις 7 απόπειρες να δημιουργήσει φάση μόλις μια θα μπορούσε να έχει γίνει γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Λεβερκούζεν να απειλεί στο 46' όταν ο Μπραντ σούταρε αλλά ο Μπρέσερ έσωσε ξανά την Ζυρίχη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πλήρως παθητικό ρόλο στο παιχνίδι μη μπορώντας να δημιουργήσουν τίποτα. Τελικά στο 60' η Λεβερκούζεν έκανε το 1-0 με τον Γεντβάι να νικά τους πάντες στον αέρα μετά από κόρνερ του Μπραντ. Στο 72' η Λεβερκούζεν έχασε ευκαιρία με τον Μπρέσερ να σταματά τον Μπέιλι και στο 87' ο Βάιζερ σημάδεψε το δοκάρι. Το παιχνίδι τελείωσε με τις δύο ομάδες να πανηγυρίζουν την πρόκριση στην επόμενη φάση.

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Βάιζερ, Γεντβάι, Ντράγκοβιτς, Βεντέλ (Λαρς Μπέντερ 74'), Μπραντ (Τελίν 62'), Αρανκίς (Παουλίνιο 62'), Κοχρ, Μπαουμγκαρτλίνγκερ, Μπέιλι, Αλάριο

ΖΥΡΙΧΗ: Μπρέσερ, Ρούεγκε, Νεφ, Μάξο, Μπανγκουρά, Ντομγκτζόνι, Κριεζίου, Κελιφί (Πάλσον 55'), Μαρκεζάνο (Κιζέι 69'), Κολόλι, Οντέι

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ - ΑΕΚ: 0-0

Γήπεδο: Ludogorets Aren

Σε ένα αρκετά γεμάτο παιχνίδι Λουντογκόρετς και ΑΕΚ Λάρνακας κόλλησαν στο μηδέν χάνοντας και μαθηματικά την πρόκριση.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν για την ΑΕΚ στο 7' με τον Ρενάν να σταματά τον Ζαν-Λουκ. Στο 13' οι φιλοξενούμενοι έχασαν ξανά μεγάλη ευκαιρία όταν μετά από έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Τριτσκόφσκι η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Η απάντηση της Λουντογκόρετς ήρθε στο 16' με τον Μαρσελίνιο να σουτάρει και την μπάλα να περνά λίγο έξω. Στο 38' η ΑΕΚ είχε ευκαιρία με τον Σίλβα να σουτάρει από τα 25 μέτρα και με τον Ρενάν να αποκρούει εντυπωσιακά. Στο 41' και 43' η Λουντογκόρετς είχε τα πρώτα της σουτ στο στόχο με τον Τόνιο να σταματά τα σουτ των Κεσέρου και Βάντερσον.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο ήταν για την ΑΕΚ στο 58' με τον Ρενάν να σταματάει τον Γιάννου. Στο 75' η Λουντογκόρετς έχασε μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Μότι να σταματά στο δοκάρι. Το παιχνίδι τελείωσε και μαζί το φετινό Europa League για τις δύο ομάδες καθώς αμφότερες αποκλείστηκαν και μαθηματικά.

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ: Ρενάν, Σισίνιο, Μότι, Νεντιάλκοφ, Ναταναέλ, Καμπανάρο, Ντιάκοφ, Μαρσελίνιο, Λουκόκι (Ζοάο Πάολο 86'), Κεσέρου (Σίερτσουκ 76'), Βάντερσον

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ: Τόνιο, Σίλβα, Μόισοφ, Γκονζάλεζ, Ιωάννου, Γκαρσία, Χέβελ, Ακοράν (Φλοριάν 81'), Τριτσκόφσκι (Κωνσταντίνου 86'), Ζαν-Λουκ (Τετέ 71'), Γιάννου