3 ΣΧΟΛΙΑ

Γλίτωσε στις καθυστερήσεις ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός απέφυγε την ήττα στις καθυστερήσεις, καθώς ισοφάρισε σε 2-2, την ανταγωνιστική Ιεράπετρα στο 90+4

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ: 2η αγωνιστική

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ: 2-2

ΓΗΠΕΔΟ: ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά τελικά στο 90+4' ισοφάρισε σε 2-2 την εξαιρετική Ιεράπετρα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Κυπέλλου Ελλάδας, στο ΟΑΚΑ.

Το ματς

Στο ξεκίνημα του αγώνα υπήρχε κινητικότητα, με τον Παναθηναϊκό να ανοίγει το σκορ στο 20ο λεπτό. Ο Χατζηθεοδωρίδης σούταρε με το δεξί λίγο μέσα από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία του Παναγιώτου για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι μέσα σε 5 λεπτά, όμως κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1. Μετά το γέμισμα του Μηνά από δεξιά, ο Χίσι με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 43ο λεπτό η Ιεράπετρα έκανε την ανατροπή, καθώς στο 43ο λεπτό έφτασε στο 2-1, με τον Χίσι να κάνει τη σέντρα για τον Μαρτσάκη και τον επερχόμενο Αναστασόπουλο να στέλνει με προβολή τη μπάλα στα ανυπεράσπιστα δίχτυα, σε μια φάση που υπάρχει υποψία οφσάιντ στον αρχικό αποδέκτη της μπάλας που όμως δεν τη βρήκε, αλλά επηρεάζει τη φάση. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι.

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης. Αρχικά, είχε ευκαιρία στο 51', με τον Κουντουριώτη να πλασάρει από το ύψος του πέναλτι και τον Παναγιώτου να διώχνει με τα πόδια. Ενώ, 1 λεπτό αργότερα  ο Καμπέτσης μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, πλάσαρε, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Παναιγώτου. Τα λεπτά κυλούσαν και η Ιεράπετρα κρατούσε το υπέρ της σκορ. Μάλιστα, στο 81' έφτασε κοντά στο 3-1, όταν στο 81' ο Αναστασόπουλος έχασε μεγάλη ευκαιρία στην αντεπίθεση. Ο Παναθηναϊκός, όμως συνέχισε να ψάχνει το γκολ. Ο Πούγουρας με τεράστια διπλή ευκαιρία στο 85' αρχικά με πλασέ κι έπειτα ανενόχλητος με κεφαλιά – ψαράκι απέτυχε, όπως και ο Εμμανουηλίδης στο 90', για να έρθει όμως ο Καμπετσής στο τελευταίο δευτερόλεπτο με δυνατό σουτ σε εστία την οποία είχε αφήσει ανυπεράσπιστη ο Παναγιώτου μετά την κακή του έξοδο στη σέντρα, να γράψει το τελικό 2-2.

Παναθηναϊκός: Κότσαρης, Θεοχάρης (46’ Μπουζούκης), Παντελάκης, Οικονόμου, Αποστολάκης (79’ Σιφναίος), Στάικος, Τζανδάρης, Χατζηθεοδωρίδης, Εμμανουηλίδης, Κουντουριώτης (70’ Πούγγουρας), Καμπετσής.

Ιεράπετρα: Παναγιώτου, Κορομηλάς, Μίγγας (79’ Πυθαρούλης), Καλημέρης, Αναστασόπουλος Πότσι, Χίσι, Μούτσα, Παπαδόπουλος, Μαρτσάκης (57’ Κορέτας), Μηνάς (69’ Τζελέπης).

aggelo21 - 5/12/2018 23:40

Καλά, η κωλοφαρδία αυτής της ομάδας δεν υπάρχει σε ολόκληρο τον πλανήτη. Κάτι πήγε να κάνει ο γαύρος για να τον ξεπεράσει αλλά έμεινε δεύτερος...

Giannispetridis - 5/12/2018 18:37

Να εχεις κανει τετοιο θαυμα στο πρωταθλημα φετος και να φερνεις Χ στις καθυστερισεις με την Ιεραπετρα!