Μεγάλο διπλό με 2-0 για τη Ρεν μέσα στην έδρα της Λιόν

LIGUE 1’-16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Λιόν-Ρεν: 0-2

(Μπεν Αρφά 41’, Σιμπατσό 43’)

Τεράστιο διπλό με 2-0 πέτυχε η Ρεν στην έδρα της Λιόν και την έριξε στην 4η θέση της βαθμολογίας ενώ η ίδια πήρε ανάσα.

Ξ Ρεν άνοιξε το σκορ στο 41’ με τον Μπεν Αρφά και δύο λεπτά μετά ο Σιμπατσό έκανε και το 0-2.

Ντιζόν-Γκινγκάμπ: 2-1

(Ζανό 14’, Χανταντί 86’-Κοκό 79’)

Νίκη παραμονής για την Ντιζόν που κέρδισε με 2-1 την Γκινγκάμπ, την άφησε στον πάτο της βαθμολογίας και ξέφυγε με τρεις βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Ζανό στο 14ο λεπτό ενώ στο 72’ αποβλήθηκε ο Λαουτοά της Ντιζόν. Κι έτσι στο 79’ ο Κοκό έφερε στα ίσα το σκορ. Κι όμως στο 86’ ο Χανταντί έκανε το 2-1.

Ναντ-Μαρσέιγ: 3-2

(Σαλά 30’, Τουρέ 45+1’, Μποσκίλια 64’-Σανσόν 28’, Τοβέν 36’ πεν.)

Ματσάρα στο «Μποζουάρ» όπου η Ναντ κέρδισε με 3-2 τη Μαρσέιγ και την άφησε πίσω στη μάχη της τριάδας.

Η Μαρσέιγ προηγήθηκε στο 28 με τον Σανσόν αλλά δύο λεπτά μετά ο Σαλά έκανε το 1-1. Στο 36’ η Μαρσέιγ πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με το πέναλτι του Τοβέν, αλλά ο Τουρέ στο 45+1’ έκανε το 2-2. Και στο 64’ ο Μποσκίλια έγραψε το 3-2.

Μπορντό-Σεντ Ετιέν: 3-2

(Μπριάν 21’, Καμανό 57’ πεν.μ Πάμπλο 90’-Ντιονί 15’, Καζρί 67’)

Απίθανη ματσάρα ανάμεσα σε Μπορντό και Σνε Ετιέν με την πρώτη να νικά με 3-2.

Στο 15ο λεπτό ο Ντιονί άνοιξε το σκορ για τη Σεντ Ετιέν αλλά ο Μπριάν ισοφάρισε σε 1-1 στο 21’. Και μάλιστα στο 57ο λεπτό ο Καμανό με πέναλτι έκανε το 2-1 ενώ στο 67’ ο Καζρί έγραψε το 2-2. Και στο 90’ ο Πάμπλο διαμόρφωσε το 3-2.

Καέν-Νιμ: 1-2

(Τσοκουντέ 90’-Μπόζοκ 18’, Λαντρέ 90+4’)

Απίθανο διπλό για τη Νιμ που πέρασε με 2-1 από την έδρα της Καέν.

Στο 18ο λεπτό ο Μπόζοκ έκανε το 0-1 για τη Νιμ και στο 90’ ο  Τσκουντέ διαμόρφωσε το 1-1. Κι όμως στο 90+4’ ο Λαντρέ έκανε το 1-2.

Ρεμς-Τουλούζ: 0-1

(Σιλά 45’)

Νίκη-οξυγόνο φια την Τουλούζ, που πέρασε με 1-0 από την έδρα της Ρεμς.

Η Τουλούζ άνοιξε το σκορ στο 45ο λεπτό με τον Τουρέ και κράτησε ως το τέλος. Στο 90+6’ αποβλήθηκε ο Γκαρσία της Τουλούζ.