Ρέιντζερς και Σέλτικ δεν μπόρεσαν να κερδίσουν και πλέον στην κορυφή στρογγυλοκάθεται η Κιλμάρνοκ

ΣΚΩΤΙΑ ΠΡΕΜΙΕΡ-16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ρέιντζερ-Αμπερντίν: 0-1

(ΜακΚένα 7’)

Ήττα σοκ υπέστη η Ρέιντζερς με 1-0 στην έδρα της από την Αμπερντίν κι έπεσε από την κορυφή.

Το χρυσό γκολ πέτυχε ο ΜακΚένα στο 7ο μόλις λεπτό ενώ στο 34’ αποβλήθηκε ο Κοσγκρόουβ της Αμπερντίν και στο 63’ ο Μορέλος της Ρέιντζερς.

Μάδεργουελ-Σέλτικ: 1-1

(Τζόνσο 88’-Κρίστι 13’)

Στο 1-1 κόλλησε η Σέλτικ με τη Μάδεργουελ κ έχασε την ευκαιρία να περάσει πρώτη.

Ο Κρίστι έβαλε  μπροστά στο σκορ τη Σέλτικ στο 13ο λεπτό, ενώ στο 41’ ο Γκρίφιθς έχασε πέναλτι. Και στο 88’ ο Τζόνσον έκανε το 1-1 και σόκαρε τη Σέλτικ.

Σεντ Τζόνστον-Χαρτς: 2-2

(Άλστον 20’, Κένεντι 69’ πεν.-Ντζουμ 6’, Μπόζανιτς 41’)

Κι άλλη γκέλα για τη Χαρτς που κόλλησε στο 2-2 στην έδρα της Σεντ Τζόνστον.

Η Χαρτς άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με τον Ντζουμ, αλλά στο 20’ ο Άλστον έκανε το 1-1. Ωστόσο στο 41’ η «καρδιές» πήραν ξανά το προβάδισμα με τον Μπόζανιτς αλλά ο Κένεντι με πέναλτι στο 69’ έκανε το 2-2.

Κιλμάρνοκ-Λίβινγκστον: 2-0

(Στιούαρτ 3’, 20’)

Η Κιλμάρνοκ κέρδισε με 2-0 τη Λίβινγκστον και πέρασε μόνη πρώτη!

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Στιούαρτ άνοιξε το σκορ για την Κιλμάρνοκ και στο 20’ ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0.

Νταντί-Χάμιλτον: 4-0

(Μίλερ 27’, 51’, 81’, Κουράν 69’)

Εύκολη νίκη με 4-0 για την Νταντί επί της Χάμιλτον.

Η Ναντί άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό με τον Μίλερ, ενώ ο ίδιος έκανε το 20 στο 51 και στο 69’ ο Κουράν έγραψε το 3-0. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Μίλερ με χατ τρικ στο 81’.

Χιμπέρνιαν-Σεντ Μίρεν: 2-2

(Σο 67’, Πορτέους 73’-Χαμίλ 6’, ΜακΓκίν 67’)

Στο 2-2 έμειναν Χιμπέρνιαν και Σεντ Μίρεν.

Η Σεντ Μίρεν άνοιξε το σκορ με τον Χαμίλ στο 6ο μόλις λεπτό ενώ ο Σο ισοφάρισε στο 56’ και ο ΜακΓκίν έκανε το 12 στο 67’. Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε ο Πορτέους στο 73΄.