Η Γκενκ έχανε από τη Σαρλερουά αλλά κέρδισε με 3-1 και πήρε την πρόκριση

ΚΥΠΕΛΛΟ ΒΕΛΓΙΟΥ-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

Σιντ Τρούιντεν-Μαντέλ Γιουνάιτεντ: 3-2

(Ντε Νορ 59’, Μπολί 83’, Καμαντά  85’-Ολιβέιρα 81’ πεν., Πικ 90+2’

Τη νίκη-πρόκριση με 3-2 πήρε η Σιντ Τρούιντεν κόντρα στη Μαντέλ Γιουνάιτεντ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ντε Νορ στο 59’, αλλά ο Ολιβέιρα ισοφάρισε με πέναλτι στο 81’. Ωστόσο οι Μπολί και Καμαντά στο 83’ και στο 85΄έφραν το σκορ στο 3-1 και  Πικ απλά μείωσε σε 3-2 στο 90+2.

Σαρλερουά-Γκενκ: 1-3

(Γκολιζαντέχ 35’-Ντεβέστ 54’, Ντονγκαλά 77’, Γκανό 90+4’

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου η Γκενκ που κέρδισε με ανατροπή μέσα στην έδρα της Σαρλερουά (1-3).

Η Σαρλερουά άνοιξε το σκορ με τον Γκοιζαντέχ στο 35’ αλλά ο Ντεβέστ ισοφάρισε στο 54’ και ο Ντονγκάλα έκανε το 1-2 στο 77’ και στο 904’ ο Γκανό διαμόρφωσε το 1-3.

Μέχελεν-Λόκερεν: 2-0

(Ένγκβαλ 80’, Ντε καμάργκο 83’)

Καθάρισε το τέλος η Μέχελεν που κέρδισε με 2-0 τη Λόκερεν και πήρε την πρόκριση.

Το σκορ άνοιξε ο Ένγκβαλ στο 80’ και τρία λεπτά μετά ο Ντε Καμάργκο έκανε το 2-0.

Ντάινζε-Έουπεν: 1-3

(Μάρτενς 17’-Μπουζιρί 8’, Μουλουμπά 13’, Μπουνέ 48’ αυτ.)

Στους «8» του Κυπέλλου η Έουπεν που κέρδισε με 3-1 στην έδρα της Ντάινζε.

Στο 8ο μόλις λεπτό ο Μπουζιρί άνοιξε το σκορ για την Έουπεν και στο 13’ ο Μουλουμπά έκανε το 0-2 και ο Μάρτενς μείωσε σε 1-2 στο 17’. Ωστόσο στο 48’ η Έουπεν έκανε το 1-3 χάρις σε αυτογκόλ του Μπουνέ και στο 50’ έχασε με κόκκινη τον Μουλουμπά.

Μουσκρόν-Οστάνδη: 3-3  (4-5 πεν.)

(Μπογιά 14’, Μπομπό 80’, Λεγιέ 118’-Μπούνεν 45+5’, Γκουρί 79’, Ζίβκοβιτς 100’)

Απίστευτο ματς ανάμεσα σε Μουσκρόν και Οστάνδη, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες 2-2 στην κανονική διάρκεια και 3-3 μετά την παράταση και την Οστάνδη να νικά με 5-4 στα πέναλτι και να προκρίνεται.

Η Μουσκρόν άνοιξε το σκορ με τον Μπογιά στο 14ο λεπτό, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Μπούνεν έκανε το 1-1. Στο 48’ αποβλήθηκε ο Ντιεντιού της Μουσκρόν κι έτσι στο 7’ ο Γκουρί έκανε το 1-2. Ωστόσο με τη σέντρα, ο Μπομπό ισοφάρισε κι έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί η Οστάνδη ήταν καλύτερη και σκόραρε στο 100’ με τον για το 2-3 αλλά στο 118’ ο Λεγιέ σε μια ανύποπτη φάση έκανε το 3-3κι έστειλε το ματς στα πέναλτι όπου η Οστάνδη κέρδισε με 5-4.