Έχασε αλλά δεν καταδικάστηκε η ομάδα του Βαλβέρδε

COPA DEL REY - ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

ΛΕΒΑΝΤΕ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: 2-1

Γήπεδο: Θιουδάδ ντε Βαλένθια

Η Μπαρτσελόνα παρατάχθηκε με εκτενές ροτέισον ενάντια στην Λεβάντε στον πρώτο αγώνα για την φάση των 16 του κυπέλλου Ισπανίας και τελικά το πλήρωσε. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο φάνηκε να παίρνουν σημαντικό προβάδισμα για τον επαναληπτικό του «Καμπ Νου». Ωστόσο στο 84' σε ένα αχρείαστο μαρκάρισμα του Κόκε στον Ντένις Σουάρεθ, οι «μπλαουγκράνα» κέρδισαν πέναλτι με τον Κουτίνιο να σκοράρει και να γλυτώνει την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε από τα χειρότερα.

Η Λεβάντε ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 4' με τον Καμπάκο να σκοράρει με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής μετά από εκτέλεση φάουλ του Ροτσίνα. Στο 6' ο Σίλεσεν έσωσε την Μπαρτσελόνα από δεύτερη παραβίαση απομακρύνοντας το πλασέ του Μπόατενγκ. Έξι λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν κι άλλη ευκαιρία με τον Μπόατενγκ αλλά ο Σίλεσεν ήταν και πάλι εκεί αποκρούοντας εξ επαφής το πλασέ του Γκανέζου.

Στο 18' οι προσπάθειες των παικτών της Λεβάντε απέδωσαν καθώς ο Μπόρχα Μαγιοράλ έκανε το 2-0 σουτάρωντας από δύσκολη γωνία μετά από κάθετη πάσα του Μπόατενγκ. Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να βγάλει αντίδραση άμεσα αλλά ο Φερνάντες απέκρουσε το σουτ του Μάλκομ. Στο 23' ο Αλένα σούταρε έξω από την περιοχή με τον Φερνάντες να μπλοκάρει.

1.[2]

Η Λεβάντε συνέχισε να πιέζει και να απειλεί και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Σίλεσεν να μπλοκάρει τα σουτ των Μαγιοράλ και Σιμόν στο 54' και 55'. Δέκα λεπτά αργότερα ο Μοράλες έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει τρία τα τέρματα των γηπεδούχων όταν σε τετ-α-τετ με τον Σίλεσεν το πλασέ που επιχείρησε πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 72' ο Ντεμπελέ έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν μετά από ωραία προσπάθεια σούταρε μέσα από την περιοχή με τον Φερνάντες να αποκρούει στην γωνιά του. Δέκα λεπτά αργότερα κεφαλιά του ιδού παίκτη κατέληξε στην αγκαλιά του Ισπανού κίπερ των γηπεδούχων. Στο 84' ο Ντένις Σουάρεθ σε μία προσπάθεια να γίνει απειλητικός, ''ζάλισε'' τους αμυντικούς της Λεβάντε με τον Κόκε να του κάνει φάουλ εντός περιοχής. Ο Κουτίνιο σκόραρε από την άσπρη βούλα μειώνοντας το σκορ σε 2-1. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ στο παιχνίδι.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Φερνάντες, Τσέμα (Τζέισον 69'), Ποστίγο, Καμπάκο, Σιμόν, Καμπάνια, Πίρσιτς, Ροτσίνα (Ντουκουρέ 75'), Κόκε, Μαγιοράλ, Μπόατενγκ (Μοράλες 62')

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Σίλεσεν, Σεμέδο, Μουρίγιο, Μπρανταρίθ (Λενκλέ 59'), Μιράντα (Σέρχι Ρομπέρτο 45'), Βιδάλ, Μπούσκετς, Αλένα, Μάλκομ (Ντένις Σουάρεθ 67'), Ντεμπελέ, Κουτίνιο