Άλμα παραμονής έκανε η Λεγανές που κέρδισε με 1-0 την Ουέσκα

LA LIGA-19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΕΓΑΝΕΣ-ΟΥΕΣΚΑ: 1-0

Γήπεδο: Μπουτάρκε

Τεράστιο τρίποντο πήρε η Λεγανές κόντρα στην Ουέσκα, την οποία κέρδισε με 1-0 και την άφησε στον πάτο της βαθμολογίας. Στους 22 βαθμούς έφτασε η ομάδα του Πελεγκρίνο και έκανε άλμα παραμονής.

Πολύ κακό ματς στα πρώτο τέταρτο με το πρώτο αξιόλογο σουτ να έρχεται στο 17’ από τον Σίλβα αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω από τα δοκάρια του Σανταμαρία. Στο 20’ ο Όσκαρ δοκίμασε εκτός περιοχής το σουτ αλλά αστόχησε κι εκείνος, ενώ στο 28’ μετά από λάθος του Κουεγιάρ, ο Φερέιρα έκανε πανέμορφο γύρισμα αλλά ο Σιόβας έσωσε στη γραμμή. Στο 41ο λεπτό ο Κουεγιάρ βγήκε και πρόλαβε σωτήρια τον Ριβέρα κι αυτή ήταν η τελευταία καλή φάση πριν τη λήξη του πρώτου μέρους.

Με την έναρξη του 2ου μέρους η Λεγανές είχε δοκάρι και συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό σε σουτ του Εν Νεσιρί, ενώ στο 58’ μετά από κόρνερ ο Μπουστίνθα έχασε μία από τις ευκαιρίες της χρονιάς μέσα από τη μικρή περιοχή του Σανταμαρία.

Και τελικά στο 74’, ο Σίλβα σέντραρε από αριστερά και ο Εν Νεσιρί με πλασέ στο πρώτο δοκάρι έγραψε το 1-0. Στο 81’ ο Σανταμαρία είπε όχι εντυπωσιακά σε προσπάθεια του Ελ Ζαρ και στο 90+5' ο Κουεγιάρ έσωσε όμορφα μετά από σουτ του Άβιλα.

ΛΕΓΑΝΕΣ: Κουεγιάρ, Σιόβας, Νιόμ, Σίλβα, Ομερουό, Πέρεθ, Μπουστίνθα, Βέσγα, ΌσκαρΡοντρίγκες (76’ ΕλΖαρ), Καρίγιο (63’ Μπραϊθγουάιτ), ΕνΝεσιρί (90+4’ Ρέθιο)

ΟΥΕΣΚΑ: Σανταμαρία, Πουλίδο, Ινσούα, Μιραμόν, Ακαπό, Μούστο, Φερέιρο (70’ Άβιλα), Μόι Γκόμεθ (79’ Λονγκό), Μελέρο (62’ Γκαγιάρ), Ερνάντεθ, Ριβέρα