Buzzer beater ο Χολαργός και... τέζα ο Πανιώνιος

Με καλάθι στην εκπνοή, ο Χολαργός νίκησε 74-73 τον Πανιώνιο

BASKET LEAGUE- 13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΧΟΛΑΡΓΟΣ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 74-73

Δραματικό ήταν το φινάλε στο κλειστό "Αντώνης Τρίτσης", με τον Πανιώνιο να φτάνει πολύ κοντά στο διπλό, με τρίποντο του Μπέρι, αλλά στην εκπνοή ο Λαβ χάρισε τη νίκη στον Χολαργό, 74-73. Με το αποτέλεσμα αυτό, ο Χολαργός έφτασε τις 7 νίκες και βλέπει playoffs, ενώ ο Πανιώνιος χάνει για τρίτη φορά φέτος, με καλάθι στην εκπνοή.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά και χάρη σε πέντε πόντους του Χάρις προηγήθηκαν στο σκορ (2-9 στο 4') με τον Μπέρι να μπαίνει στην εξίσωση και να διατηρεί μπροστά την ομάδα του (8-14 στο 6'). Λαβ και Αγκμπελέζε έδωσαν λύσεις στον Χολαργό με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 18-20 (10').

Με τρίποντο του Βλάντο Γιάνκοβιτς οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση προβάδισμα (25-24 στο 12'), με τις δύο ομάδες έκτοτε να μένουν σε κοντινή απόσταση. Ο Όστιν με μία βολή έστειλε τον Πανιώνιο στο +4 (30-34 στο 17'), με τον Χολαργό να απαντά με σερί 8-0 το οποίο ωστόσο δεν κατάφερε να αξιοποιήσει μιας και η ανάπαυλα του ημιχρόνου τον βρήκε με την μίνιμουν διαφορά (38-37 στο 20').

To ντέρμπι στα βόρεια προάστια συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο. Το προβάδισμα πέρασε στα χέρια του Πανιωνίου ξανά (45-51 στο 15'), με την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να προσπαθεί να μείνει σε άμεση επαφή βρίσκοντας πόντους από τον Φιτζπάτρικ. Εύστοχες προσπάθεις από τον Χάρις, όμως, έδωσαν στον «Ιστορικό» ψυχολική ανάσα ενός καλαθιού (55-57 στο 30').

Αλλαγή σκηνικού είχαμε ξανά στο πρώτο τρίλεπτο της τελευταίας περιόδου. Ο Πανιώνιος ήταν άστοχος ενώ ο Χολαργός απέκτησε ρυθμό και πέρασε μπροστά (65-60 στο 33'), για να ακολουθήσει νέα αντίδραση από τους παίκτες του Οικονόμου που με επιμέρους 3-8 (68-68 στο 36') το ματς ήρθε στα ίσια. Από εκείνο το σημείο ο Πανιώνιος αστόχησε σε επτά συνεχόμενες επιθέσεις, με τους Γιάνκοβιτς και Χάρις από την γραμμή να διατηρούν το ματς στην κόψη του ξυραφιού στα τελευταία δευτερόλεπτα (70-70 στα 35").

Το φινάλε ήταν χιτσκοκικό. Ο Μπέρι με καλάθι στα 3,8" έστελνε στον Πανιώνιο το αποτέλεσμα, αλλά ο Λαβ με buzzer beater πέτυχε ένα σπουδαίο καλάθι νίκης για το Χολαργό (74-73).

Ο Αμερικανός ήταν και ο πρώτος σκόρερ του Χολαργού με 23 πόντους, ενώ ο Βλάντο Γιάνκοβιτς έβαλε 17 πόντους. Από τον Πανιώνιο, ο Μπέρι πέτυχε 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 38-37, 55-57, 74-73

ΧΟΛΑΡΓΟΣ: Φιτζπάτρικ 9 (1), Γιάνκοβιτς 17 (2), Οκερέαφορ, Αγκμπελέσε 8 (4/4 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Χόκινς 2, Κώττας 7, Σπυριδωνίδης 8 (1), Τάλτον 0/5 σουτ, Σκουλίδας, Λαβ 23 (10/15 σουτ).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Παπαντωνίου 14 (2), Ντόρσεϊ 9 (10 ριμπάουντ), Μπέρι 17 (1/9 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 9/10 βολές), Χάρις 16 (2), Σίνγκλερ 5 (1), Καραμαλέγκος 2, Δίπλαρος, Καμπερίδης 3 (1), Τέιλορ, Όστιν 7 (9 ριμπάουντ)