Πρώτη νίκη στο 2019 για τη Λίβερπουλ (VIDEO)

Οι «κόκκινοι» πέρασαν με 1-0 από την έδρα της Μπράιτον κι επέστρεψαν στις νίκες μετά τις ήττες από Σίτι και Γουλβς

PREMIER LEAGUE-22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΡΑΪΤΟΝ-ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: 0-1

Γήπεδο: Amex Stadium

Την πρώτη της νίκη στο 2019 πέτυχε η Λίβερπουλ, που επικράτησε με 1-0 της Μπράιτον χάρις σε πέναλτι του Σαλάχ. Έτσι μετά από τις ήττες από Σίτι και Γουλβς, οι «κόκκινοι» δείχνουν να συνέρχονται.

Στο 9’ ο Ρόμπερτσον έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά ο Φιρμίνο δεν πρόλαβε την μπάλα για εκατοστά, ενώ στο 27’ ο Άρνολντ έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Σακιρί πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 48’ ο Μπάτον έπεσε και μπλόκαρε το σουτ του Σαλάχ από τα αριστερά, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Γκρος ανέτρεψε στην περιοχή τον Σαλάχ και ο ρέφερι έδωσε με τη μία το πέναλτι. Ο Αιγύπτιος εκτέλεσε σωστά κι έκανε έτσι το 0-1. Στο 58’ ο Φαμπίνιο με προβολή έσωσε μετά από πλασέ του Γκρος, ενώ στο 68’ο Άλισον έπεσε κι έδιωξε σε κόρνερ το μακρινό σουτ του Λοκάντια. Στο 75ο λεπτό ο Φιρμίνο έκανε το μακρινό σουτ με τον Μπάτον να διώχνει δύσκολα και στο 80’ το σουτ του Βαϊνάλντουμ πέρασε  μόλις έξω. Στο 87’ ο Μανέ έκανε όμορφη ενέργεια αλλά το σουτ του κόντραρε στον Ντάφι ενώ στο επόμενο λεπτό ο Σαλάχ έχασε απίστευτη ευκαιρία από κοντά, καθώς πλάσαρε αδύναμα και άστοχα.

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Μπάτον, Μοντόγια, Ντανκ, Ντάφι, Μπονγκ, Στίβενς, Πρέπερ, Μαρτς (66’ Αντόνε), Γκρος (79’ Καγιάλ), Λοκάντια, Μαρεϊ (66’ Νοκέρ)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Ρόμπερτσον, Φαν Ντάικ, Φαμπίνιο, Άρνολντ, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Σακιρί (72’ Μίλνερ), Μανέ (90’ Κεϊτά), Σαλάχ (90+4’ Οριζί), Φιρμίνο

ΜΠΕΡΝΛΙ-ΦΟΥΛΑΜ: 2-1

Γήπεδο: Ταρφ Μουρ

Μεγάλο τρίποντο για την Μπέρνλι, που με τύχη κέρδισε τη Φούλαμ (2-1) και έκανε άλμα παραμονής. Σε πολύ δύσκολη θέση η ομάδα του Ρανιέρι.

H Φούλαμ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στο 2ο μόλις λεπτό ο Οντόι βρήκε με βαθιά μπαλιά τον Σίρλε, που κατέβασε όμορφα και με σουτ έγραψε το 0-1. Η Μπέρνλι ανέβασε στροφές, είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Γουντ στο 18’ και στο 20’ έφτασε στην ισοφάριση. Ο Χέντρικ έβγαλε τη σέντρα και ο Μπράιαν κατά λάθος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1. Και μάλιστα στο 23’ η ατυχία χτύπησε ξανά τη Φούλαμ, καθώς ο Χέντρικ έβγαλε νέα σέντρα από αριστερά και αυτή τη φορά ο Οντόι πέτυχε το αυτογκόλ για το 2-1. Το ματς είχε φοβερό ρυθμό και στο 26’ η κεφαλιά του Τσέιμπερς σταμάτησε στο δοκάρι του Χίτον, ενώ στο 28’ ο Σίρλε έβγαλε τη σέντρα και ο Σεσενιόν από κοντά έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία.

Στο 50’ ο Ταρκόβσκι έσωσε στη γραμμή μετά από σουτ του Βιέτο, ενώ στο 68’ το σουτ του Γουντ πέρασε λίγο έξω. Στο 75’ ο Χίτον έσωσε μετά από σουτ του Βιέτο

ΜΠΕΡΝΛΙ: Χίτον, Μπάρντσλεϊ, Μι, Ταρκόβσκι, Τέιλορ, Χέντρικ, Γουέστγουντ, Κορκ, ΜακΝέιλ, Μπαρνς, Γουντ (86’ Βόουκς)

ΦΟΥΛΑΜ: Ρίκο, Κρίστι, Οντόι, Μπράιαν (61’ Κέρνεϊ), Ριμ, Λε Μαρσάν, Σερί, Σίρλε (76’ Κεμπανό), Τσέιμπερς, Σεσενιόν (46’ Βιέτο), Μίτροβιτς

ΚΑΡΝΤΙΦ ΣΙΤΙ-ΧΑΝΤΕΡΣΦΙΛΝΤ: 0-0

Γήπεδο: Cardiff City Stadium

Στο 0-0 κόλλησαν Κάρντιφ και Χάντερσφιλντ και ουσιαστικά βγήκαν και οι δύο χαμένες καθώς παρέμειναν στις τελευταίες θέσεις.

Στο 8ο λεπτό το σουτ του Πάντσεον πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 23’ ο Μπένετ έκοψε σωτήρια τον Κατσουνγκά. Στο 41ο λεπτό ο Χόιλετ έβγαλε για τον Γκούναρσον που δεν τελείωσε σωστά τη φάση.

Στην επανάληψη το ματς ήταν πολύ κακό και δεν είχε καμία φάση, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0.

ΚΑΡΝΤΙΦ: Έθεριτζ, Μπένετ, Μόρισον, Μανγκά, Μπαμπά, Άρτερ, Γκούναρσον, Μέντες Λάινγκ (73’ Χίλεϊ), Καμαράσα (65’ Ραλς), Χόιλετ, Πάτερσον

ΧΑΝΤΕΡΣΦΙΛΝΤ: Λεσλ, Ζανκά, Χογκ, Σίντλερ, Χαντεργκιονάι, Ντουρμ, Μπίλινγκ, Πάντσεον, Πρίτσκαρντ (73’ Μπενζά), Κατσουνγκά, Μουνιέ (87’ Ντεπουάτρ)

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ-ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ: 1-2

Γήπεδο: Σέλχαρστ Παρκ

Φουλάρει για Ευρώπη η Γουότφορντ που πέτυχε μεγάλο διπλό με 2-1 στην έδρας της Πάλας.

Στο 5ο λεπτό η Γουότφορντ έχασε απίθανη ευκαιρία καθώς είχε διπλό δοκάρι σε διαδοχικά σουτ των Ντεουλοφέου και Περέιρα, ενώ στο 22’ η κεφαλιά του Αγιού πέρασε μόλις έξω. Στο 36’ ο Χολέμπας σέντραρε από αριστερά και ο Ντίνεϊ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Σακό έσωσε και στο 37’ το σουτ του Αγιού άλλαξε πορεία στον Μαριάπα και πέρασε κόρνερ. Και στο 38’ μετά από το κόρνερ και φάση διάρκειας στα καρέ του Φόστερ, ο Κάτσκαρτ πέτυχε αυτογκόλ για το 1-0. Στο 41’ ο Ντεουλοφέου είχε κι άλλο δοκάρι με όμορφο σουτ.

Στο 50’ ο Φόστερ είπε όχι σε δυνατό σουτ του Ζαχά, όπως έκανε και στο 63’ σε τρομερό σουτ του Μιλιβόγιεβιτς σχεδόν από το κέντρο. Και στο 67ο λεπτό ο Κάτσκαρτ εξιλεώθηκε καθώς μετά από σέντρα του Χολέμπας, έκανε το 1-1 από κοντά. Στο 72’ ο ΜακΆρθουρ έχασε μεγάλη ευκαιρία για την Πάλας, ενώ στην κόντρα ο Γουάν Μπισακά έσωσε στη γραμμή μετά από κεφαλιά του Ντίνεϊ, όμως στο  74’ μετά από κόρνερ ο Μπισακά έδιωξε και ο Κλέβερλι με όμορφο σουτ έκανε το 1-2. Στο 89ο λεπτό ο Φόστερ είπε ξανά όχι σε σουτ του Κουγιάτ.

ΠΑΛΑΣ: Γκουαΐτα (46’ Χένεσεϊ), Γουάν Μπισακά, Σακό, Τόμκινς, Φαν Άανχολτ, Μιλιβόγιεβιτς, Κουγιάτ, ΜακΆρθουρ (78’ Μπεντεκέ), Τάουνσεντ, Ζαχά, Αγιού (83’ Σλουπ)

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ: Φόστερ, Φεμένια, Χολέμπας, Μαριάπα, Κάτσκαρτ, Ντουκουρέ, Καπού, Χιουζ (19’ Σέμα, 68’ Κλέβερλι), Περέιρα (90+2’ Μαζίνα), Ντεουλοφέου, Ντίνεϊ

ΛΕΣΤΕΡ-ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: 1-2

Γήπεδο: King Power Stadium

Άλμα παραμονής για τη Σαουθάμπτον, που πέτυχε τεράστιο διπλό με 2-1 στην έδρα της Λέστερ.

Στο 5ο λεπτό το σουτ του Άρμστρονγκ έφυγε λίγο έξω, ενώ στο 10’ ο Μεντί έκανε πέναλτι στον Λονγκ και ο Γουόρντ Πρόους έγραψε το 0-1 από την άσπρη βούλα. Στο 27’ ο Σμάιχελ είπε όχι σε δυνατή κεφαλιά του Στίβενς, ενώ στο 36’ ο Μπεντνάρεκ έσωσε στη γραμμή μετά από κεφαλιά του Μόργκαν. Στο 45ο λεπτό η Σαουθάμπτον έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βαλέρι  κι όμως στο επόμενο λεπτό, ο Λονγκ πρόλαβε τον Ρικάρντο Περέιρα και πλάσαρε για το 0-2.

Στο 49ο λεπτό ο ΜακΚάρθι είπε όχι σε σουτ του Μαγκουάιρ, αλλά στο 58’ Περέιρα έστρωσε για τον Ντιντί που με σουτ μείωσε σε 1-2. Στο 67’ η σέντρα-σουτ του Περέιρα πέρασε απ’ όλους, ενώ στο 71’ η κεφαλιά του Βάρντι έφυγε λίγο έξω.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Τσίλγουελ, Μόργκαν, Μαγκουάιρ, Ντιντί, Μεντί (46’ Γκρέι), Περέιρα, Ολμπράιτον (46’ Μπαρνς), Μάντισον, Τσαντχάρι (76’ Γκεζάλ), Βάρντι

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: ΜακΚάρθι, Στίβενς, Βαλέρι, Βέστεργκαρντ, Μπεντνάρεκ, Τάργκετ, Ρομέου, Γουόρντ Πρόους, Άρμστρονγκ (57’ Σέντρικ), Ρέντμοντ, Λονγκ (76’ Σλάτερι)