Με το δεξί στο 2019 τα κορίτσια της ΑΕΚ

Έκαναν το χρέος τους τα κορίτσια της ΑΕΚ απέναντι στον Πανιώνιο, τον οποίο νίκησε με 3-0 σετ

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ πήρε αυτό που ήθελε για την 11η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Pre League. Η Ένωση επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Πανιωνίου στο κλειστό γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας και πήρε ακόμα τρεις σημαντικούς βαθμούς.

Οι «κιτρινόμαυρες» έκαναν μεγάλη επιστροφή στο πρώτο σετ, αφού παρά το ότι είχαν μείνει πίσω στο σκορ με 14-21(!), ροκάνισαν τη διαφορά και πήραν και το σετ με 26-24!

Με 16 πόντους η Γιοβάνη ήταν η πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης, ενώ για τον Πανιώνιο η Μικρουδάκη είχε 9 πόντους.

Το ματς

O Πανιώνιος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να δημιουργήσει μια διαφορά 6 πόντων (10-16). Τα κορίτσια της ΑΕΚ δεν μπορούσαν να βρουν τα πατήματά τους και αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να ξεφύγουν (14-21). Από εκείνο το σημείο και πέρα η Ένωση πάτησε γκάζι και μάζεψε τη διαφορά (17-22), ενώ έφτασε να ισοφαρίσει σε 22-22 και να μπλοκάρει τον Πανιώνιο. Τελικά, τα κορίτσια του Μανώλη Αποστολογιωργάκη κατάφεραν να κάνουν μεγάλη επιστροφή και να φτάσουν στην κατάκτηση του πρώτου σετ (26-24).

Η Ένωση συνέχισε με φόρα στο δεύτερο σετ (8-3) και σταδιακά αύξησε τη διαφορά της (16-6), φτάνοντας στο 2-0 στα σετ χωρίς να αντιμετωπίσει την παραμικρή δυσκολία (25-15).

Το τρίτο σετ δεν χρίζει ιδιαίτερου σχολιασμού, αφού η ΑΕΚ έδειξε καλά στοιχεία σε άμυνα και επίθεση και διατήτησε με άνεση το προβάδισμά της (18-12), φτάνοντας τελικά στο 3-0 στα σετ (25-18).

Τα σετ: 26-24, 25-15, 25-18.

ΑΕΚ (Αποστολογιωργάκης): Γιοβάνη 16 (14/33 επ., 2 μπλοκ), Ζίγκα 5 (4/7 επ., 1 άσσος), Καββαδία 8 (3/7 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τέζα 2 (0/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 14 (7/24 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 60% υπ.), Χρήστου 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ.) / Σκυθιώτη (λ, 17% υπ.), Μπελιά (λ), Αντωνιάδη, Μπανίκα.

ΓΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Θεοδωρόπουλος): Θεοχάρη 5 (3/7 επ., 2 άσσοι), Κόνιαρη 2 (1/16 επ., 1 άσσος, 89% υπ.), Μικρουδάκη 9 (9/20 επ., 63% υπ.), Οικονομάκη 15 (12/36 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρακάκη 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Φλιάκου 5 (2/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μαθιουδάκη (λ, 48% υπ.), Παυλοπούλου 2 (2/8 επ., 33% υπ.).