Πρόκριση στην παράταση για τη Μίλαν (VIDEO)

Η Μίλαν κέρδισε τη Σαμπντόρια με 2-0 στην παράταση και πέρασε στα προημιτελικά του Κυπέλλου

COPPA ITALIA-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ-ΜΙΛΑΝ: 0-2 παρ.

Γήπεδο: Λουίτζι Φεράρις

Πρόκριση στην παράταση για τη Μίλαν που επικράτησε της Σαμπντόρια με 2-0 και πέρασε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας.

Στο 23ο λεπτό ο Ρέινα είπε όχι σε σουτ του Κουαλιαρέλα και στην επαναφορά ο Σαπάτα πρόλαβε σωτήρια τον Καπράρι ενώ στο 29’ ο Ρέινα και πάλι βγήκε και πρόλαβε τον Ραμίρες. Στο 43’ ο Κεσί σήκωσε όμορφα για τον Ιγκουαΐν που κοντρόλαρε όμορφα αλλά το πλασέ του πέρασε λίγο έξω.

Στο 69ο λεπτό ο Καστιγιέχο έβγαλε τη σέντρα και ο Πακέτα πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε, ενώ στο 75’ ακυρώθηκε γκολ του Σαπάτα και στο 78’ ο Κουαλιαρέλα με σουτ από μακριά έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Στο 80’ το διαγώνιο σουτ του Σαπονάρα έξυσε το δοκάρι του Ρέινα, ο οποίος στο 84’ πετάχτηκε κι έσωσε μετά από σουτ του Έκνταλ.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση όπου στο 93’ το σουτ του Έκνταλ πέρασε λίγο έξω και στο 97’ ο Ρέινα είπε όχι σε σουτ του Σαπονάρα. Στο 98’ η Σαμπντόρια είχε κι άλλη ευκαιρία σε κεφαλιά του Έκνταλ αλλά στο 102’ οι δύο αλλαγές του Γκατούζο (Κόντι και Κουτρόνε) συνδυάστηκαν και ο τελευταίος με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Στο 108’ ο Ρέινα πραγματοποίησε τεράστια επέμβαση σε κεφαλιά του Κοβνάτσκι και στην κόντρα ο Τσαλχάνογλου έβγαλε για τον Κουτρόνε κι εκείνος με όμορφη λόμπα έκανε το 0-2. Στο 115’ ο Τονέλι έσωσε στη γραμμή μετά από σουτ του Τσαλχάνογλου και στο 120’ ο Ρέινα έδιωξε το στο του Κοβνάτσκι.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Ράφαελ, Τονέλι, Άντερσεν, Μούρου, Σάλα, Έκνταλ, Ραμίρες (77’ Σαπονάρα), Λινέτι (21’ Γιάνκτο), Πράε, Κουαλιαρέλα (95’ Κοβνάτσκι(, Καπράρι (90+4’ Ντεφρέλ).

ΜΙΛΑΝ: Ρέινα, Αμπάτε (99’ Κόντι), Σαπάτα, Ροντρίγκες, Ρομανιόλι, Κεσί, Μπακαγιόκο, Τσαλχάνογλου, Καστιγιέχο (91’ Κουτρόνε), Πακέτα (85’ Μπορίνι), Ιγκουαΐν (112’ Λαξάλτ).