5 ΣΧΟΛΙΑ

Με πέναλτι-φάντασμα κέρδισε η Ξάνθη τον Ατρόμητο

Οι Ακρίτες επικράτησαν με 2-1 των Περιστεριωτών και ανέβηκαν στην έκτη θέση βλέποντας... Ευρώπη

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΞΑΝΘΗ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 2-1

ΓΗΠΕΔΟ: Ξάνθη Arena

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Εμμανουήλ Σκουλάς

Ανατροπή... Ευρώπης για τη Ξάνθη η οποία επικράτησε με 2-1 του Ατρόμητου.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η ομάδα του Ράσταβατς ισοφάρισε πριν φύγει το ημίχρονο και εν τέλει κέρδισε χάρη σε ένα πέναλτι που είδε μόνο ο διαιτητής Σκουλάς!

Το ματς ξεκίνησε με δύο πολύ καλές φάσεις για τη Ξάνθη.

Στο 2' ο Ρισβάνης παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μέγερι ενώ στο 3' ο Κάστρο πλάσαρε άουτ από καλή θέση.

Ο Κουλούρης στο άλλο τέρμα όμως βρήκε στόχο στην πρώτη του ευκαιρία στο ματς.

Στο 5' ο Έλληνας επιθετικός πήρε πάσα, πάρε-βάλε από τον Βασιλακάκη και προ κενής εστίας έκανε το 0-1.

Η Ξάνθη προσπάθησε να απαντήσει έχοντας τη κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά ο Καρασαλίδης στο 17' πρόλαβε τον Ντουρίτσκοβιτς πρωτού ο τελευταίος σουτάρει από καλή θέση.

Kαι το πέτυχε στο 35'. Συρτή σέντρα από τα αριστερά, ο Κάστρο άφησε και Ντουρίτσκοβιτς με προβολή έκανε το 1-1.

Πριν φύγει το ημίχρονο μάλιστα άγγιξε την ανατροπή. Στο 39' ο Ο Κοβάσεβιτς μέσα από την περιοχη "κρέμασε" τον Μέγερι, αλλά ο Κιβρακίδης πάνω στη γραμμή έδιωξε.

Ο Ατρόμητος μπήκε πιο σοβαρός στην επανάληψη. Και με ένα πονηρό χτύπημα φάουλ του Γιαννούλη απείλησε στο 54'.

Αλλά στο 58' ο Σκουλάς έδωσε ανύπαρκτο πέναλτι υπέρ της Ξάνθης. Ο Κάστρο μπήκε στην περιοχή, ο Καρασαλίδης τον ακολούθησε, ο Αργεντινός έπεσε και ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα. Ο ίδιος το μετέτρεψε σε γκολ και οι Ακρίτες γύρισαν το ματς.

Ο Ατρόμητος - και με τις αλλαγές του Κάναντι - προσπάθησε να αντιδράσει. Αλλά δεν κατάφερε να πατήσει με αξιώσεις την περιοχή του Ζίβκοβιτς.

Μόνο στο 84' σε μία φάση από κόρνερ όπου έχασε ο έμπειρος πορτιέρο την μπάλα μέσα από τα χέρια του, προσπάθησε να ισοφαρίσει.

ΞΑΝΘΗ (Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Κοβάσεβιτς, Κασάδο, Μπαριέντος(80' Χατζητερζόγλου), Αλμέιδα, Λισγάρας, Μελιόπουλος, Ντουρίτσκοβιτς(88' Γέντρισεκ), Καντά(63' Μπρίτο), Κάστρο, Μπαξεβανίδης

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Μέγιερι): Μέγερι, Σάκιτς, Χατζηισαΐας, Μπουσούλατζιτς(74' Κωτσόπουλος), Κιβρακίδης, Βασιλακάκης, Καρασαλίδης, Κουλούρης, Μπρούνο(62' Moύγιακιτς), Ρισβάνης, Ενσικουλού(46' Γιαννούλης)

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣΧΟΛΙΑ
delpiero - 21/1/2019 11:13

χωρις να ειμαι σιγουρος εχω την εντυπωση οτι το δεξι γονατο του ασπρου βρισκει στο δεξι ποδι του κοκκινου με αποτελεσμα να χτυπησει το δεξι ποδι πισω απο το αριστερο.... μη βαρεσετε ολοι απλα μου φενετε οτι στο βηματισμο τον βρισκει.... Αλλα η αντιδραση του castro ειναι πολυ περιεργη....

tshuaj_maj - 20/1/2019 22:53

Η νέα ομάδα του Ρώσσου η Ξάνθη δηλαδή τιμώρησε το ιδιο του το παράρτημα τον Ατρόμητο γιατί αρνήθηκε μεσοβδόμαδα ακόμα έναν δανεικό από τον απομίμηση δικέφαλο ή αλλιώς γαύρο του βορρά...

Mitsakos11 - 20/1/2019 22:30

Εντάξει, οκ δεν μας χάλασε.Αλλά πώς δσν το είδανε ρε γ@μώτο;;;Το έχασε ο διαιτητής που ήταν κοντά, το έχασε και ο επόπτης;;;;Ρεζιλίκι, ανικανότητα.Φαντάζεστε να γινόταν αυτό σε εμάς;

AEK Frankfurti - 20/1/2019 22:03

Τρομερο γέλιο έριξα ! Ελεος δηλαδή να δίνονται τέτοια πέναλτι ....Δεν με χάλασε όμως και εμένα να πω την αλήθεια

Cristodoulopoulos - 20/1/2019 21:46