«Ανάσανε» ο Αστέρας

Νίκη μετά από τέσσερις αγωνιστικές για τους Αρκάδες - 0-2 τον υποβιβασμένο Απόλλωνα

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΑΣΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ 0-2

ΓΗΠΕΔΟ: Ριζούπολης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γεώργιος Τζοβάρας

Ο Αστέρας σε ένα κακό ματς επικράτησε στο ρελαντί του

Ο Αστέρας δεν ήταν καλύτερος στο ματς. Αλλά βρήκε σχετικά νωρίς το γκολ στο ματς που του έδωσε το προβάδισμα για τη νίκη.

Στο 19' ο Κώτσιρας έκλεψε, ο Καλτσάς έγινε κάτοχος της μπάλας, σέντραρε και ο Φερναντέθ με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Στο 36' η επόμενη καλή στιγμή στο ματς με ένα σουτ του Καλτσά εκτός περιοχής αλλά ο Χουάντερσον αυτή τη φορά είχε απάντηση.

Ίδια κατάλληξη είχε και το σουτ του Μανιά στο 38' στη τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Στο β' μέρος ο Απόλλωνας μπήκε σαν υπνοτισμένος και ο Αστέρας το τελείωσε το ματς.

Στο 57' ο Φερναντέθ κατέβασε την μπάλα έξω από την περιοχή και μπροστά από ένα σύνολο αμυντικών έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Απόλλωνα κάνοντας το 0-2.

Διαδικαστικού χαρακτήρα όλα τα υπόλοιπα 30 λεπτά της αναμέτρησης αφού ο Αστέρας κατέβασε ταχύτητα και ο Απόλλωνας δεν μπόρεσε να ξανά μπει στο ματς ούτε στο 77' όταν είχε δοκάρι με τον Οριουέλα στη μοναδική του φάση σε ολόκληρο το ματς!

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Χουάντερσον, Οριουέλα, Στάθης, Κύργιας, Κοντοές, Γκίνο(51' Γαρουφαλιάς), Ντ' Ούρσο, Ακόστα, Μπεντινέλι, Ντεφεντερίκο, Ελ Χέλβε

ΑΣΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Κυριακόπουλος(65' Ρόλε), Πασαλίδης, Ορτέγκα, Βλάχος, Βαλιέντε, Μουνάφο(13' Ιγκλέσιας), Κώτσιρας, Φερνάντεθ, Καλτσάς(82' Ματρικάρντι), Μανιάς