Ο Αστέρας νίκησε με 1-0 τον Εργοτέλη στο Ηράκλειο και πήρε προβάδισμα πρόκρισης

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ: Προημιτελική φάση
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ: 0-1
ΓΗΠΕΔΟ: Παγκρήτιο Στάδιο

Με γκολ του Ρόλε στο 50ο λεπτό ο Αστέρας πήρε τη νίκη με 1-0 στο Ηράκλειο επί του Εργοτέλη στο πρώτο παιχνίδι των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας. Έτσι, οι Αρκάδες πήραν προβάδισμα πρόκρισης για τον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.

Εκείνο που πρέπει να σημειωθεί πάντως είναι ότι για ακόμα ένα παιχνίδι, είχε αρκετά προβλήματα η διεθνής βοηθός Μαρία Δέτση, που υπέπεσε σε αρκετές λάθος υποδείξεις οφσάιντ. Συγκεκριμένα, σε δύο περιπτώσεις σήκωσε λανθασμένα τη σημαία υποδεικνύοντας σε θέση οφσάιντ τον Μανιά, που στη μία φάση μάλιστα τον κάλυπτε όχι ένας αλλά τέσσερις αντίπαλοι, ενώ λανθασμένη ήταν και η υπόδειξη για οφσάιντ του Καλτσά στο φινάλε του πρώτου μέρους. Προβλήματα είχε και στην επανάληψη, με πιο χαρακτηριστική φάση, αυτή του 52ου λεπτού που λανθασμένα δεν υποδεικνύει οφσάιντ τον Μπάτζιο, την ώρα που ακόμα τρεις παίκτες του Εργοτέλη που συμμετέχουν στη φάση ήταν εκτεθειμένοι.

Ωστόσο, στη δύσκολη φάση με το γκολ του Ιγκλέσιας στο 14ο λεπτό αντέδρασε σωστά, ακυρώνοντας ορθά το γκολ που πέτυχε με κεφαλιά ο Αργεντινός.

Το ματς

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Αστέρας είχε διπλή ευκαιρία, αλλά ο Κώτσιρας αρχικά και ο Τσιλιανίδης στη συνέχεια δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Κατσιμήτρο. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι Αρκάδες απείλησαν και πάλι με τον Καλτσά να βρίσκει τον Τσιλιανίδη, αλλά η κεφαλιά του τελευταίου κόντραρε στον Μανιά. Ο Εργοτέλης δεν μπορούσε να αντιδράσει σε συνδυασμό, ενώ ο Αστέρας είχε τον έλεγχο και συνέχισε να απειλεί. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η φάση του 21ου λεπτού, όταν ο Κοιλιάρας βρήκε στην περιοχή τον Κώτσιρα, αλλά το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε, έφυγε άουτ. Πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου οι φιοξενούμενοι μπορούσαν να έχουν ανοίξει το σκορ, όταν το σουτ του Καλτσά έδιωξε ο Κατσιμήτρος, στη συνέχεια εξ επαφής ο Μανιάς που πήρε το ριμπάουντ, πλάσαρε με την μπάλα να φεύγει ψηλά. Και έτσι το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα, με το οποίο μπήκαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Εργοτέλης ήταν αυτός που μπήκε δυνατά και μπορούσε να έχει πετύχει το 1-0. Συγκεκριμένα, στο 48' ο Καπνίδης έκανε ατομική προσπάθεια, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την προσπάθεια του με τον Αθανασιάδη να του βάζει... στοπ. Δυο λεπτά αργότερα, ο Αστέρας απάντησε και μάλιστα ανοίξε το σκορ. Ο Μανιάς... πάτησε στον Ρόλερ και εκείνος με εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον Κατσιμήτρο για το 1-0. Οι γηπεδούχοι έδειξαν να μην τα παρατούν και στο 52' είχαν ευκαιρία με την κεφαλιά του Καπνίδη, η οποία έφυγε άουτ. Στα λεπτά που ακολούθησαν ο ρυθμός έπεσε. Ωστόσο, στο 86' οι Αρκάδες είχαν μια νέα καλή φάση, με το σουτ του Κότσιρα να περνάει λίγο άουτ, ενώ 5 λεπτά αργότερα οι Κρητικοί απάντησαν, αφού έφυγαν στην αντεπίθεση, αλλά το μακρινό σουτ του Καπνίδη να περναέι άουτ. Έτσι, ο Αστέρας πήρε τη νίκη με 1-0 στο Ηράκλειο.

Εργοτέλης (Νίκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Οικονόμου, Μαζουλουξής (70’ Γροντής), Μπαχανάκ (18’ λ.τ Κοιλιάρας), Μπρους, Μπουρσέλης, Τσέλιος, Κουατέγνκ, Εφορντ (26’ λ.τ Καπνίδης), Ιατρούδης.

Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Ανχελ, Βλάχος, Τριανταφυλλόπουλος, Βαλιέντε, Ρόλε (69’ Φερνάντεθ), Ιγκλέσιας (61’ Κυριακόπουλος), Καλτσάς, Τσιλιανίδης (83’ Ματρικάρντι), Μανιάς.