Πήρε το θρίλερ η ΤΣΣΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ νίκησε τη Ρεάλ με 82-78

Σπουδαία νίκη που την βάζει σε θέση οδηγού για την δεύτερη θέση στην Ευρωλίγκα σημείωσε κόντρα στην Ρεάλ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας (82-78), που «έπιασε» την αντίπαλό της έχοντας και την υπέρ της ισοβαθμία.

Γρήγορο ρυθμό από νωρίς είχε η αναμέτρηση, με την ΤΣΣΚΑ να τον ορίζει (9-2). Στη συνέχεια, η Ρεάλ ισορρόπησε την κατάσταση (13-12), ενώ χάρη στα τρίποντα κατάφερε να περάσει και μπροστά (17-20). Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό η ομάδα του Ιτούδη αντέδρασε με τον Ντε Κολό και έτσι έκλεισε προηγούμενη (22-20) την πρώτη περίοδο.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ροντρίγκεθ να διατηρεί μπροστά την ΤΣΣΚΑ (31-30). Ωστόσο, από τα μισά και μετά, η «βασίλισσα» έσφιξε στην άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, ξέφυγε στο +8 (32-40), με τον Κουρμπάνοφ να μειώνει στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (34-40).

Ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη Ρεάλ να είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα (47-52). Εκεί, η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε την αντεπίθεσή της με τον Κλάιμπερν για να περάσει μπροστά (53-52), ενώ στη συνέχεια ο Ροντρίγκεθ την έστειλε στο +5 (64-59), με τις δύο βολές του Πρέπελιτς να διαμορφώνουν το 64-61.

Με την είσοδο του Ρούντι, η Ρεάλ ισορρόπησε το ματς (68-68), ωστόσο η απάντηση της ΤΣΣΚΑ ήρθε με τον Χίγκινς αρχικά για το +6 (74-68), ενώ με δικό του τρίποντο η διαφορά πήγε στο +7 (77-70), στο 37’. Ο Ράντολφ πήρε τη «βασίλισσα» στις πλάτες του και την έφερε στον πόντο (77-76), αλλά η ομάδα του Ιτούδη διατήρησε την ψυχραιμία της μέχρι το τέλος και έφτασε στη νίκη με το τελικό 82-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 34-40, 64-61, 82-78.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 21 (2), Μπολομπόι, Πίτερς 2 (8 ριμπάουντ), Αντόνοβ, Ροντρίγκεθ 6 (1), Κλάιμπερν 8 (6 ριμπάουντ), Χίγκινς 15 (1), Χάκετ 14 (3), Κουρμπάνοβ 6, Χάινς 6, Χάντερ 4.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 9 (1), Ράντολφ 20 (3), Φερνάντεθ 3 (1), Καμπάσο 8 (5 ασίστ), Ρέγες, Αγιόν 11 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κάρολ 8, Ταβάρες 5, Ντεκ, Πρέπελιτς 10 (2), Τέιλορ 4.