Τρελή γκέλα για τη Ντόρτμουντ, κυνηγάει η Μπάγερν (VIDEOS)

Μέχρι το 75' η πρωτοπόρος νικούσε 3-0, αλλά η Χόφενχαϊμ πήρε τον βαθμό, 3-3, μέσα στη Βεστφαλία- Πέντε βαθμούς μακριά από την κορυφή η Μπάγερν, 3-1 τη Σάλκε, σπουδαίο διπλό της Χέρτα στην έδρα της Γκλάντμπαχ

BUNDESLIGA- 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ-ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ 3-3

ΓΗΠΕΔΟ: SIGNAL IDUNA PARK

Λίγες μέρες μετά τον αποκλεισμό στο Κύπελλο Γερμανίας, η Μπορούσια Ντόρτμουντ "αυτοκτόνησε" εντός έδρας, αφού προηγήθηκε 3-0 της Χόφενχαϊμ, αλλά στο τελευταίο τέταρτο του ματς δέχθηκε τρία γκολ, 3-3, και αρκέστηκε στον ένα βαθμό, χάνοντας βαθμούς για δεύτερη σερί αγωνιστική, μετά την ισοπαλία στη Φρανκφούρτη.

Με επτά τελικές, η Μπορούσια Ντόρτμουντ επέβαλλε την κυριαρχία της στο πρώτο ημίχρονο και στο 11ο λεπτό οι γηπεδούχοι είδαν να τους ακυρώνεται γκολ. Ο Σάντσο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ο διαιτητής Φριντς συμβουλεύτηκε το VAR και έκρινε πως στη προσπάθεια του Άγγλου, ο εκτεθειμένος Γκέτσε εμπόδισε τον Πος. Η Ντόρτμουντ συνέχιζε να ψάχνει το γκολ και στο 22' ο Φίλιπ έπιασε το σουτ, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά δεν βρήκε στόχο. Τελικά, το σκορ άνοιξε στο 32ο λεπτό με τον Σάντσο, που έπαιξε το 1-2 με τον Πίστσεκ, μπήκε στη μεγάλη περιοχή και απο πλάγια θέση έκανε το 1-0 με το 7ο γκολ του στο πρωτάθλημα. Η Χόφενχαϊμ συνέχιζε να μην απειλεί και στο 43' δέχτηκε και δεύτερο γκολ. Ο Σάντσο έπιασε το σουτ, ο γκολκίπερ Μπάουμαν απέκρουσε και σε κενή εστία ο Γκέτσε έκανε το 2-0.
Πολύ καλύτερη η Χόφενχαϊμ στο δεύτερο ημίχρονο, απείλησε για πρώτη φορά στο 52ο λεπτό με τον Σουλτζ να σουτάρει διαγώνια, αλλά η μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι. Νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 56' όταν ο Ζοέλιντον σούταρε αλλά ο Μούρκι απέκρουσε εντυπωσιακά. Η Χόφενχαϊμ προσπαθούσε να φτάσει στο γκολ που θα την έβαζε ξανά στο ματς, αλλά ο Μπούρκι είχε τις απαντήσεις, όπως στο σουτ του Μπελφοντίλ στο 61'. Τελικά, στη πρώτη αξιόλογη επιθετική προσπάθεια της Ντόρτμουντ ήρθε το τρίτο γκολ. Στο 66', Σάντσο και Γκέτσε άλλαξαν πολύ ωραία την μπάλα, ο Γερμανός γύρισε στον ξεμαρκάριστο Γκερέιρο και εκείνος πλάσαρε για το 3-0. Στο 74' η Χόφενχαϊμ απείλησε με κεφαλιά του Καντεράμπεκ, αλλά και πάλι ο Μπούρκι αντέδρασε άριστα. Στην επόμενη φάση, ο Σάντσο σημάδεψε το δοκάρι. Στο 75ο λεπτό, η Χόφενχαϊμ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ντιαλό, με τον Μπελφοντίλ να πλασάρει και τον Μπούρκι να πιάνει τη μπάλα, η οποία όμως είχε περάσει, καθαρά, τη γραμμή και έτσι έγινε το 3-1. Στο 83' νέα αδράνεια στην άμυνα της Ντόρτμουντ και ο Καντεράμπεκ με κεφαλιά έκανε το 3-2, βάζοντας ξανά τη Χόφενχαϊμ στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μέσα σε 12 λεπτά να βάλουν τρία γκολ, αφού στο 87΄μετά από εκτέλεση φάουλ ο Μπελφοντίλ με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια, 3-3. Στο 90' ο Ντιαλό δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της Χόφενχαϊμ, η οποία υπήρξε μαχητική στην επανάληψη και πήρε παλικαρίσιο βαθμό.

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπούρκι, Πίστσεκ, Βάιγκλ, Ντιαλό, Χακίμι, Βίτσελ, Νταχούντ, Σάντσο, Φίλιπ (70' Αλκάθερ), Γκερέιρο (90'+2' Βολφ), Γκέτσε (83' Τοπράκ)

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Μπίτσακσιτς, Πος, Χούμπνερ, Καντεράμπεκ, Γκρίλιτς, Σουλτζ, Ντεμιρμπάι (46' Γκάιγκερ), Μπίτενκουρτ (70' Νέλσον), Κράμαριτς (46' Μπελφοντίλ), Ζοέλιντον

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ-ΣΑΛΚΕ 3-1

ΓΗΠΕΔΟ: ALLIANZ ARENA

Η Μπάγερν Μονάχου δεν άφησε να περάσει ανεκμετάλλευτη η γκέλα της Μπορούσια Ντόρτμουντ και πήρε σημαντική νίκη, 3-1 επί της Σάλκε, με αποτέλεσμα πλέον να απέχει μόλις πέντε βαθμούς από την πρωτοπόρο.

Με τους 10 από τους 11 που ξεκίνησαν στο ματς με τη Χέρτα, για το Κύπελλο Γερμανίας μεσοβδόμαδα, ξεκίνησε η Μπάγερν Μονάχου και μόλις στο 12ο λεπτό ευτύχησε να προηγηθεί όταν ο Λεβαντόφσκι πίεσε το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της Σάλκε και ο Μπρούμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0. Στο 18ο λεπτό, ο Γκναμπρί βρέθηκε απέναντι από τον Φέρμαν, αλλά νικήθηκε από τον γκολκίπερ της Σάλκε, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στην ισοφάριση στο 25ο λεπτό. Κόντρα στη ροή του ματς, ο ΜακΚένι έβγαλε την ασίστ για τον Κουτούτσου και ο νεαρός Γερμανός διεθνής νίκησε τον Ούλραϊχ για το 1-1. Η χαρά των παικτών της Σάλκε δεν κράτησε παρά δυο λεπτά, αφού ο Λεβαντόφσκι εκμεταλλεύτηκε τη κακή αντίδραση των μέσων και αμυντικών της Σάλκε και σκόραρε το 100ο του γκολ στην "Allianz Arena" για το 2-1. Στο 31' ο Φέρμαν απέκρουσε σουτ του Χάμες και ένα λεπτό αργότερα ο Τιάγκο Αλκάνταρα απέτρεψε την ισοφάριση διώχνοντας πάνω στη γραμμή.
Στο 54' η Σάλκε έφτασε πολύ κοντά στο 2-2, όταν, σε φάση διαρκείας, ο ΜακΚένι σημάδεψε το δοκάρι. Σαν να μην έφτανε αυτό, τρία λεπτά αργότερα ο Λεβαντόφσκι έδωσε ασίστ, με ψαλιδάκι, στον Γκναμπρί και εκείνος με κεφαλιά έκανε το 3-1. Απο εκείνο το σημείο η Μπάγερν ήλεγξε το ματς και τελικά έφτασε στη νίκη που τη φέρνει πολύ κοντά στην κορυφή.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Ούλραϊχ, Κίμιχ, Μπόατενγκ, Χούμελς, Αλάμπα, Τιάγκο, Γκορέτσκα, Γκναμπρί (89' Ντέιβις), Χάμες (78' Μαρτίνεθ), Κομάν (68' Ριμπερί), Λεβαντόφσκι

ΣΑΛΚΕ: Φέρμαν, Καλιτζούρι, Μπρούμα, Σανέ, Οζίπκα, Σερντάρ (54' Αρίτ), Ρούντι (33' Μασκαρέλ), Μπενταλέμπ, ΜακΚένι, Κουτούτσου (73' Ουτ), Κονοπλιάνκα

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ-ΧΕΡΤΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ 0-3

ΓΗΠΕΔΟ: BORUSSIA PARK

Σπουδαίο διπλό για τη Χέρτα Βερολίνου, μέσα στην έδρα της Γκλάντμπαχ, αφού επικράτησε 3-0, επιστρέφοντας, με εμφατικό τρόπο, στις νίκες, μετά από δυο αγωνιστικές.

Καλύτερα ξεκίνησε στο ματς η Γκλάντμπαχ, που έφτασε κοντά στο γκολ με Αζάρ (2') και Πλέα (6'). Η Χέρτα απείλησε για πρώτη φορά στο 13ο λεπτό με κεφαλιά του Καλού και στο 21' οι παίκτες της Γκλάντμπαχ δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την αναταραχή στη περιοχή των φιλοξενούμενων. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, η Χέρτα άνοιξε το σκορ με τον Καλού να αξιοποιεί ασίστ του Γκρούγιτς για το 0-1.
Στην επανάληψη, η Χέρτα συνέχισε να χτυπάει στις αντεπιθέσεις και στο 56' ο Ζέλκε νίκησε στο σπριντ τον Γκίντερ, έδωσε στον Ντούντα που πλάσαρε για το 0-2. Στο 66' ο Καλού έφτασε κοντά σε ένα τρίτο γκολ, αλλά αστόχησε, αλλά στο 76ο λεπτό ο Ζέλκε με κεφαλιά έκανε το 0-3. Στο 82ο λεπτό, ο Ζέλκε βρέθηκε απέναντι από τον γκολκίπερ Ζόμερ, αλλά δεν τον νίκησε με τη Χέρτα να παίρνει μια δικαιότατη νίκη. Όσο για τη Γκλάντμπαχ, μετά από τρεις σερί νίκες γνώρισε την ήττα και απομακρύνεται από την κορυφή.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ, Λανγκ (64' Χέρμαν), Γκίντερ, Ελβέντι, Βεντ, Στρομπλ (81' Κράμερ), Νόιχαουζ, Χόφμαν (34' Κουϊσάνς), Αζάρ, Στιντλ, Πλέα

ΧΕΡΤΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Γιάρσταϊν, Κλούντερ, Σταρκ, Ρέκικ, Τορουναρίγκα, Λούστενμπεργκερ, Γκρούγιτς, Καλού, Ντούντα (88' Νταριντά), Μίτελστεντ, Ζέλκε

ΑΝΟΒΕΡΟ-ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ 2-0

ΓΗΠΕΔΟ: HDI ARENA

Μετά από εννέα αγωνιστικές, όπου είχε επτά ήττες και δυο ισοπαλίες, το Ανόβερο επέστρεψε στις νίκες, έπειτα από τρεις μήνες ακριβώς, επικρατώντας 2-0 της Νυρεμβέργης.

Στο 6' και στο 8' το Ανόβερο απείλησε με Βέινταντ και Χαραγκούτσι και στο 11ο λεπτό απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, αφού ο Ράιν της Νυρεμβέργης αποβλήθηκε, με απευθείας κόκκινη, για επικίνδυνο μαρκάρισμα. Παρόλα αυτά, η Νυρεμβέργη έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά στο 19ο λεπτό ο Κνολ νικήθηκε από τον τερματοφύλακα Έσερ. Στο 30ο λεπτό ο γκολκίπερ της Νυρεμβέργης, Ματένια, σταμάτησε Μίλερ και Χαραγκούτσι και ένα λεπτό αργότερα ο Ζρέλακ δεν βρήκε στόχο. Ο Άντον στο 36' είχε την προτελευταία καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, στο πρώτο 45λεπτο, αφού στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Νικολάι Μίλερ πήρε τη πάσα από τον Βέινταντ και εκτέλεσε για το 1-0.
Στην επανάληψη, το Ανόβερο έψαξε το δεύτερο γκολ για να... καθαρίσει το ματς και στο 56' ο Χαραγκούτσι είχε την ευκαιρία, αλλά ο Ματένια τον σταμάτησε. Ο γκολκίπερ της Νυρεμβέργης σταμάτησε και τον Μίλερ, δέκα λεπτά αργότερα, όμως στο 77' ο Μίλερ βρήκε στόχο και με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Στο 86' ο Μιούλ πήγε να βάλει ξανά τη Νυρεμβέργη στο ματς, αλλά αστόχησε και έτσι οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στη τελευταία θέση. Όσο για το Ανόβερο, είναι στη προτελευταία θέση, αλλά είναι μια ανάσα από τη 16η θέση που οδηγεί σε μπαράζ.

ΑΝΟΒΕΡΟ: Έσερ, Κορμπ, Ακπογκούμα (44' Βίμερ), Άντον, Οστρζόλεκ, Μπάκαλορζ, Γουάλας, Μίλερ (78' Φόσουμ), Χαραγκούτσι, Βέινταντ (63' Γουντ), Ζόνατας

ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ: Ματένια, Βαλεντίνι (88' Άισακ), Μιούλ, Έβερτον, Λάιμπολντ, Μπέρενς, Ράιν, Ματέους Περέιρα, Παλάσιος (60' Φουχς), Κνολ (76' Κούμπο), Ζρέλακ

ΛΕΙΨΙΑ-ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ 0-0

ΓΗΠΕΔΟ: RED BULL ARENA

Στη μάχη για τη τέταρτη θέση που οδηγεί στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, η 4η Λειψία διατήρησε το +5 από τη 5η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, αφού οι δυο ομάδες έμειναν στο 0-0.
Ο Ιλζάνκερ είχε τη πρώτη καλή στιγμή στο ματς, για λογαριασμό της Λειψίας, στο 7ο λεπτό, με τον Μουκιέλε να σταματά τον Ρέμπιτς της Άιντραχτ ένα λεπτό αργότερα. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και με Αλέρ, στο 11', και Ντα Κόστα, στο 12', αλλά χωρίς επιτυχία. Η Λειψία δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ με Ιλζάνκερ στο 17' και Πόουλσεν δυο λεπτά αργότερα, με την Άιντραχτ να απειλεί στο 25΄ με φάουλ του Κόστιτς, αλλά τον γκολκίπερ Γκουλάτσι να αντιδράει αποτελεσματικά. Ο Ζάμπιτσερ στο 36' δεν ευτύχησε να σκοράρει, για λογαριασμό της Λειψίας, με τον Χίντερέγκερ της Άιντραχτ να σταματάει, στη συνέχεια, τους Βέρνερ και Πόουλσεν.
Στο 61' η Λειψία είχε διπλή ευκαιρία με Όρμπαν και Βέρνερ, με τον Γκατσίνοβιτς να χάνει ευκαιρία για το 0-1 στο 65' και ένα λεπτό αργότερα ο Ζάμπιτσερ να σημαδεύει το δοκάρι στη μεγαλύτερη στιγμή της Λειψίας στο ματς. Λίγο αργότερα νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Βέρνερ. Ο Πόουλσεν στο 82' σπατάλησε τη τελευταία ευκαιρία της Λειψίας στο ματς και στο 88', στη πρώτη τελική της στην επανάληψη, η Άιντραχτ παραλίγο να πάρει το ματς, αλλά ο Αλέρ αστόχησε και το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε.

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάτσι, Μουκιέλε, Ιλζάνκερ, Όρμπαν, Κλόστερμαν, Ντέμε, Χάλστενμπεργκ, Ζάμπιτσερ (90'+1' Άνταμς), Λάιμερ (67' Φόρσμπεργκ), Πόουλσεν, Βέρνερ (85' Κούνια)

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: Τραπ, Χιντερέγκερ, Χασέμπε, Εντικά, Ντα Κόστα, Φερνάντες, Ρόντε (60' Γκατσίνοβιτς), Κόστιτς, Γιόβιτς, Ρέμπιτς (77' Βίλεμς), Αλέρ

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ-ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ 3-3

ΓΗΠΕΔΟ: SCHWARZWALD STADION

Την ευκαιρία να βρεθεί στην πέμπτη θέση έχασε η Βόλφσμπουργκ, αφού προηγήθηκε τρεις φορές στην έδρα της Φράιμπουργκ, αλλά ισοφαρίστηκε ισάριθμες φορές, 3-3.
Η Βόλφσμπουργκ μπήκε δυνατά και άνοιξε το σκορ στο 11' με τον Ρουσιγιόν, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο 37' ισοφάρισαν με τον Γκρίφο (1-1). Το ματς ήταν ανοιχτό και στο 63' οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πάλι μπροστά με τον Βέγκχορστ (1-2), για να απαντήσει όμως άμεσα η Φράιμπουργκ με τον Πέτερσεν (70'). Παρ' όλα αυτά, οι Λύκοι δεν πτοήθηκαν και στο 74' έφτασαν στο 2-3 με τον Στέφεν, αγκαλιάζοντας τη νίκη, την οποία όμως δεν πήραν. Και δεν την πήραν επειδή στο 87' ο Βάλντσμιντ διαμόρφωσε το τελικό 3-3 σε ένα τρελό ματς.

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: Σβόλοφ, Κούμπλερ, Λίνχαρτ, Χάιντς, Γκούντερ, Φραντς (69' Βάλντσμιντ), Κοχ, Χάμπερερ, Γκρίφο 90'+6' Τερατσίνο), Νιντερλέχνερ, Πέτερσεν

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστελς, Ουίλιαμ, Κνόχε, Μπρουκς, Ρουσιγιόν, Γκιλαβογκί, Γκέρχαρντ, Άρνολντ, Στέφεν (79' Ρεχμπετσάι), Μπρέκαλο (90'+5' Ουντουοκάι), Βέγκχορστ (90'+2' Κλάους)