Δεν αφήνει το σεντόνι η Ατάλαντα (VIDEO)

Η Αταλάντα κέρδισε με ανατροπή τη ΣΠΑΛ (2-1) και βρίσκεται σε σταθερή πορεία τετράδας

SERIE A’-23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΤΑΛΑΝΤΑ-ΣΠΑΛ: 2-1

Γήπεδο: Ατζούρι Ντ’ Ιτάλια

Η Αταλάντα κέρδισε με 2-1 τη ΣΠΑΛ αν και  βρέθηκε να χάνει και παλεύει στα ίσα για την είσοδο στην τετράδα.

Η ΣΠΑΛ αιφνιδίασε την Αταλάντα και μόλις στο 8ο λεπτό ο Κούρτιτς έκανε το γύρισμα για τον Πετάνια ο οποίος από καλή θέση έγραψε το 0-1 με κεφαλιά. Στο 10’ σε παρόμοια φάση ο Πετάνια αστόχησε αυτή τη φορά ενώ στο 15’ το σουτ του Σαπάτα πέρασε ελάχιστα έξω. Στο 23’ η Αταλάντα έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Βιβιάνο να νικά τον Γκόμες και μάλιστα εις διπλούν.

Η Αταλάντα μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 57ο λεπτό, ο Σαπάτα έκανε το σουτ η πάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Ίλισιτς, που από κοντά έγραψε το 1-1. Και μάλιστα στο 79’ ο Χάτεμπουρ έβγαλε τη συρτή σέντρα και ο Σαπάτα με προβολή έκανε το 2-1.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Μπερίσα, Τολόι, Καστάιν (70’ Γκόζενς), Παλομίνο, Μαντσίνι, Χάτεμπουρ, Ντε Ρουν, Ίλισιτς, Γκόμες (90’ Πεσίνα), Φρόιλερ (78’ Πάσαλιτς), Σαπάτα

ΣΠΑΛ: Βιβιάνο, Κόστα, Τσιόνεκ, Βιτσάρι, Μισιρόλι, Μπονιφάτζι (83’ Φλοτσάρι), Παλόσκι, Λατσάρι, Βαλότι (72’ Μουρτζία), Κούρτιτς, Πετάνια (79’ Αντενούτσι)

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ-ΦΡΟΖΙΝΟΝΕ: 0-1

Γήπεδο: Λουίτζι Φεράρις

Τεράστιο διπλό με 1-0 πέτυχε η Φροζινόνε μέσα στην έδρα της Σαμπντόρια και πλέον ελπίζει βάσιμα στην παραμονή της.

Στο 3ο λεπτό η κεφαλιά του Καπουάνο πέρασε λίγο έξω και στο 25’ ο Γκολντανίτζα σέντραρε συρτά και ο Τσιοφάνι από κοντά έγραψε το 0-1. Στο 36’ μετά από κόρνερ ο Κουαλιαρέλα έπιασε φοβερό σουτ αλλά  ο Σπορτιέλο έδιωξε εντυπωσιακά.

Στο 70’ ο Σπορτιέλο είπε όχι και σε κεφαλιά του Άντερσεν ενώ στο 84’ ο κίπερ της Φροζινόνε πραγματοποίησε νέα απίθανη επέμβαση σε κεφαλιά του Κόλεϊ. Μάλιστα στο 87’ η Φροζινόνε πέτυχε κι άλλο γκολ με τον Τσιμπσά αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ ενώ στο 88’ ο Σπορτιέλο είπε όχι σε σουτ του Πράε.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Οντέρο, Άντερσεν, Μπερεζίνσκι, Σαπονάρα (56’ Γκαστόν Ραμίρες), Έκνταλ (74’ Σάου), Κόλεϊ, Ταβάρες, Πράε, Λινέτι, Κουαλιαρέλα, Γκαμπιαντίνι (57’ Ντεφρέλ)

ΦΡΟΖΙΝΟΝΕ: Σπορτιέλο, Σάλαμον, Καπουάνο, Τζαμπάνο, Γκολτντανίτζα, Μπεγκέτο, Μαϊέλο, Τσιμπσά, Κασάτα (74’ Γκόρι), Τσιοφάνι, Τσιάνο (78’ Τρότα)

ΤΟΡΙΝΟ-ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: 1-0

Γήπεδο: Ολυμπιακό στάδιο Τορίνο

Η Τορίνο κέρδισε με 1-0 την Ουντινέζε και φουλάρει για Ευρώπη ενώ οι «ζέβρες» μένουν ένα μόλις βαθμό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στο 5ο μόλις λεπτό ο Σιρίγκου είπε όχι σε σουτ του Πουσέτο, ενώ στο 19’ ο Μούσο έπεσε κι έδιωξε την κεφάλια του Μπελότι. Όμως στο 31’ ο Ανσάλντι σέντραρε από αριστερά και ο Άινα με κεφαλιά έκανε το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ντε Πολ έπιασε το σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Σιρίγκου έσωσε, ενώ στο 41’ η «γκρανάτα» έφυγε στην κόντρα και ο Μπελότι βρήκε τον Φαλκέ αλλά εκείνος κόπηκε από τον Νούιτινκ την τελευταία στιγμή.

Στο 48ο λεπτό ο Μπελότι αστόχησε από κοντά ενώ στο 56’ ο Μούσο έσωσε μετά από σουτ του Φαλκέ και στο 74΄η Ουντινέζε κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Οκάκα από τον Ντζιντζί. Ωστόσο ο Σιρίγκου απέκρουσε την εκτέλεση του Ντε Πολ και κράτησε το μηδέν για την ομάδα του. Στο 89ο λεπτό, ο Οκάκα πέτυχε γκολ το οποίο ακυρώθηκε μετά από χρήση του VAR και στο 90+8' αποβλήθηκε ο Ντε Μαϊό της Ουντινέζε. Παρόλα αυτά στο επόμενο λεπτό ο Ντε Πολ έπιασε το σουτ με τον Σιρίγκου και το δοκάρι να σώζουν την Τορίνο.

ΤΟΡΙΝΟ: Σιρίγκου, Μορέτι, Ντζιντζί, Ίτσο, Ρινκόν, Μπερενζέρ (78΄Μεϊτέ), Ανσάλντι, Άινα (90+4’ Ντε Σιλβέστρι), Λούκιτς (60’ Μπαζέλι), Μπελότι, Φαλκέ

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Μούσο, Εκόνγκ, Ντε Μαϊό, Νούιτινκ, Φοφανά (66’ Ίνγκελσον), Μαντραγκόρα, Λάρσεν, Ντ’Αλεσάντρο (90+4’ Τεόντορτσικ), Ντε Πολ, Πουσέτο (68’ Λαζάνια), Οκάκα