1 ΣΧΟΛΙΑ

«Αυτοκτόνησε» ο Παναιτωλικός

Αν και προηγήθηκε με 2-0 της Λάρισας, δέχθηκε δύο εύκολα γκολ μέσα σε έξι λεπτά και μένει μακριά από την 5η θέση

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ - ΛΑΡΙΣΑ 2-2

ΓΗΠΕΔΟ: Αγρινίου

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φωτιάς

Ο Παναιτωλικός είχε ένα τρίποντο-χρυσάφι στα χέρια του αλλά το πέταξε μέσα σε έξι λεπτά! Η ομάδα του Δέλλα προηγήθηκε με 2-0 της Λάρισας στο Αγρίνιο. Αλλά οι βυσσινί με εύκολα γκολ (ιδιαίτερα το δεύτερο αφού ο Λιάβας έκανε ανόητο μαρκάρισμα στον Μπαργκάν από το οποίο ήρθε το πέναλτι) ισοφάρισαν σε 2-2.

H Λάρισα περίμενε τον Παναιτωλικό. Οι Αγρινιώτες δεν είχαν ούτε φαντασία, ούτε αποτελεσματικότητα στις επιθετικές τους προσπάθειες και έτσι το ματς πήγαινε σε χαμηλό τέμπο.

Η ΑΕΛ με ένα στημένο στο 14' απείλησε. Ο Λεοζίνιο εκτέλεσε φάουλ, κανείς του Παναιτωλικού δεν έδιωξε αλλά ο Νούνιτς αιφνιδιάστηκε και δεν μπόρεσε να πλασάρει καλά.

Στο 23' όμως ο Παναιτωλικός... έμεινε για ώρα στην περιοχή του Κρίστινσον και εν τέλει άνοιξε το σκορ. Ο Μανά με προβολή από κοντά είδε τον έμπειρο πορτιέρο να τον σταματά. Στην εξέλιξη της φάσης όμως ο Μάζουρεκ από κοντά με γυριστό σουτ έκανε το 1-0.

Η ΑΕΛ ανοίχθηκε για να ψάξει την ισοφάριση. Αλλά τόσο η προσπάθεια του Ντέλετιτς στο 33' όσο και του Λεοζίνιο λίγο αργότερα κόπηκαν πριν γίνουν τελικές.

Οι βυσσινί άνοιξαν τις γραμμές τους και στο 42' ο Παναιτωλικός το εκμεταλλεύτηκε έφτασε σε ένα... σύνηθες τέρμα. Ο Μανά πήρε την κεφαλιά και έβγαλε τον Μπαΐροβιτς σε τετ-α-τετ με τον Κρίστινσον τον οποίο ο Σουηδός νίκησε με όμορφο σουτ κάνοντας το 2-0.

Στο β' μέρος ο Παναιτωλικός επαναπαύτηκε στο υπέρ του 2-0. Και το πλήρωσε αφού μέσα σε μερικά λεπτά δέχθηκε την ισοφάριση. Πρώτα στο 62' ο Φατιόν με κεφαλιά έκανε το 2-1 κάνοντας γκολ την πρώτη σοβαρή φάση στην επανάληψη,

Ο Δέλλας προσπάθησε να ξυπνήσει τους παίκτες του αλλά δεν τα κατάφερε. Και ένα τραγικό λάθος του Λιάβα έφερε το 2-2 έξι λεπτά μετά. Ο νεαρός αμυτνικός έκανε πέναλτι στον Μπαργκάν και ο Φατιόν και πάλι στο 68' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έφερε το ματς στα ίσα.

Πριν καν καταλάβουν τι τους έτυχε τους γηπεδούχους, λίγο έλειψε ο Νούνιτς με ωραίο σουτ να κάνει και το 2-3 και να ολοκληρώσει μία επική ανατροπή.

Το πέμπτο γκολ δεν ήρθε στα υπόλοιπα λεπτά. Ο Παναιτωλικός δεν είχε ορθή σκέψη, η ΑΕΛ έφευγε ευχαριστημένη με το Χ από το Αγρίνιο και το 2-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Μιχάι, Λιάβας, Μανά, Μάζουρεκ, Μπαρμπόσα, Λουσέρο(74' Τσιγγάρας), Αμαράλ, Γκούγκα, Άργκους, Μπαϊροβιτς(64' Μοράρ)

ΛΑΡΙΣΑ (Φέστα): Κρίστινσον, Ντέλετιτς, Γιακιμόβσκι, Γκόλιας, Ζίζιτς, Λεοζίνιο(61' Σικάβκα), Ακόστα(46' Μπαργκάν), Μπέρτος, Σεσέροβιτς, Νούνιτς(86' Μόρας), Φατιόν

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣΧΟΛΙΑ
h_o_r_j_e_n_ionia_volos - 11/2/2019 21:34

Αφού και οι δύο είναι στο άρμα του Βαγγέλα ο μεν Άρης διπλό σήμερα άνετα από το ημίχρονο.