''Γλυκιά'' ήττα για Νάπολι στο Σάλτσμπουργκ (VIDEO)

Η ''πωρωμένη'' Σάλτσμπουργκ έβαλε δύσκολα στους «παρτενοπέι»

EUROPA LEAGUE - ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16 ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΣ

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ - ΝΑΠΟΛΙ: 3-1, (0-3)

Γήπεδο: Red Bull Arena

Η Νάπολι των πολλών απουσιών και τραυματιών πήγε στο Σάλτσμπουργκ με ''προίκα'' το 3-0 του πρώτου παιχνιδιού στην Ιταλία και δύσκολα θα έχανε την πρόκριση. Οι Αυστριακοί το πάλεψαν όσο μπορούσαν και πάρα το γρήγορο γκολ των «παρτενοπέι», πέτυχαν την ολική ανατροπή παίρνοντας τη νίκη με 3-1 η οποία όμως δεν ήταν αρκετή για να τους χαρίσει την πρόκριση. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι μετά το γρήγορο γκολ που πέτυχε ''κοιμήθηκε'' νομίζοντας πως η πρόκριση έχει τελειώσει και τελικά αγχώθηκε.

Η Νάπολι είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 10' με τον Ρουίθ να γεμίζει προς την περιοχή της Σάλτσμπουργκ και τον Μίλικ να πιάνει μία αδύναμη κεφαλιά που τελικά μπλόκαρε ο Βάλκε. Τέσσερα λεπτά αργότερα Ζιελίνσκι και Ρούι συνεργάστηκαν υπέροχα από τα αριστερά, με τον τελευταίο να γυρνά προς την περιοχή των γηπεδούχων, εκεί που Λάινερ και Ραμάλιο μπερδεύτηκαν μόνοι τους, με την μπάλα τελικά να καταλήγει στον Μίλικ που με εντυπωσιακό γυριστό έκανε το 0-1.

Στο 25' και μετά από τραγικό λάθος του Άλαν, ο Σόμποζλαϊ έκλεψε και μοίρασε για τον Νταμπούρ που με ωραία ενέργεια ''άδειασε'' τον Κίρικες και πλάσαρε κάνοντας το 1-1. Στο 28' ο Ρουίθ θέλησε να νικήσει τον Βάλκε από αρκετά μακριά αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Στο 37' η Σάλτσμπουργκ απείλησε με τον Ονγκουενέ να πιάνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Σόμποζλαϊ και την μπάλα να περνά λίγο έξω. Στο 43' ο Μιναμίνο αφού έπαιξε ωραία το «1-2» με τον Βολφ, έκανε τρομερή ενέργεια και σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής του Μερέτ, με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω.

Στο 57' ο Μέρτενς έβγαλε κάτι σαν σέντρα-σουτ από δεξιά, με την μπάλα να ''ζωντανεύει'' στα χέρια του Βάλκε που τελικά με δεύτερη προσπάθεια μπλόκαρε. Στο 65' ο Ούλμερ έβγαλε ωραία σέντρα προς την περιοχή των «περτενιποπέι», με τον Γκούλντμπρανσεν να πετάγεται στην πορεία της μπάλας και με προβολή να κάνει το 2-1, πετυχαίνοντας την ολική ανατροπή για τους γηπεδούχους. Στο 75' ο Μιναμίνο έπιασε ένα σουτ από μακριά, με τον Μερέτ να αιφνιδιάζεται διώχνοντας δύσκολα σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση, ο Λάινερ έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Μερέτ μπλόκαρε.

Ένα λεπτό αργότερα, κεφαλιά και από τον Νταμπούρ, πέρασε λίγο έξω. Στο 87' ο Νταμπούρ έπιασε ένα ''ψαλιδάκι'' μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων, με την μπάλα να καταλήγει στο δεξί δοκάρι του Μερέτ. Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού και μετά από κακό διώξιμο των αμυντικών της Νάπολι, η μπάλα στρώθηκε στον Λάιτγκεμπ που με δυνατό σουτ από κοντά έκανε το 3-1.

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Βάλκε, Λάινερ, Ραμάλιο, Ονγκουενέ, Ούλμερ, Μουεπού (Γκούλντμπρανσεν 59'), Σαμσέκου, Βολφ, Σόμποζλαϊ (Λάιτγκεμπ 74'), Μιναμίνο (Χόλαντ 86'), Νταμπούρ

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Χισάι, Κίρικες (Μαλκουί 78'), Λουπέρτο, Ρούι, Καγιεχόν, Άλαν, Ρουίθ, Ζιελίνσκι (Ντιαβαρά 74'), Μίλικ, Μέρτενς (Γιουνές 88')