Η ''απόβαση'' των Γερμανών στο Μιλάνο έφερε την μεγάλη πρόκριση επί της τραγικής Ίντερ

EUROPA LEAGUE - ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16 ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΣ

ΙΝΤΕΡ - ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: 0-1, (0-0)

Γήπεδο: Σαν Σίρο

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης βρέθηκε στο Μιλάνο μαζί με 14.000 οπαδούς της παίρνοντας τη νίκη και μαζί την πρόκριση από την Ίντερ με 0-1. Οι Γερμανοί ήταν ανώτεροι και πάρα το ότι έχασαν τεράστιες ευκαιρίες να τελειώσουν το ματς, τους έφτασε ένα υπέροχο γκολ του ασταμάτητου Λουκά Γιόβοτς για να ''αλλώσουν'' το «Σαν Σίρο». Από την άλλη, η αποδεκατισμένη από τους τραυματισμούς ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι ήταν τραγική και σε πολλές περιπτώσεις ο τρόπος που εκδήλωνε επίθεση θύμιζε ομάδα ''αλάνας''. Μάλιστα λόγω το απουσιών, οι «νερατζούρι» έφτασαν να παίζουν με τον 16χρονο Σεμπαστιάνο Εσπόζιτο.

Μόλις στο 3' η Άιντραχτ έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία, αρχικά με διαγώνιο σουτ του Κόστιτς που απέκρουσε δύσκολα ο Χαντάνοβιτς ενώ στην επαναφορά με προβολή του Αλέρ που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Σλοβένου κίπερ. Δύο λεπτά αργότερα ο Γιόβιτς εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Ντε Φράι και βγήκε τετ-α-τετ με τον Χαντάνοβιτς τον οποίο και νίκησε με υπέροχη λόμπα που πρώτα βρήκε στο δοκάρι και μετά κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 27' ο Ντα Κόστα γύρισε προς την περιοχή των «νερατζούρι», με τον Αλέρ να πετάγεται στην πορεία της μπάλας πετυχαίνοντας με προβολή τέρμα το οποίο όμως σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ στον σκόρερ. Στο 38' η Άιντραχτ έχασε νέα τεράστια διπλή ευκαιρία, με τον Χαντάνοβιτς να σώζει την Ίντερ καθώς αρχικά σταμάτησε τον Γκατσίνοβιτς, που μπήκε στην περιοχή και σούταρε, και στην συνέχεια πρόλαβε τελευταία στιγμή τον Αλέρ.

Η Άιντραχτ είχε πρώτη ευκαιρία του δεύτερου μέρους στο 54', με τον Αλέρ να κάνει ωραία ενέργεια και σουτ από πλάγια θέση και τον Χαντάνοβιτς να αποκρούει. Δύο λεπτά αργότερα ο Πολιτάνο έπιασε ένα ωραίο σουτ έξω από την περιοχή των Γερμανών αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Στο 66' ο Πολιτάνο επιχείρησε και πάλι να σκοράρει με σουτ από την περιοχή αλλά ο Τραπ μπλόκαρε.

Με την συμπλήρωση 70 λεπτών, ο Καντρέβα προσπάθησε να νικήσει από μακριά τον Τραπ, που ήταν εκτός θέσης, αλλά ο Γερμανός κίπερ πρόλαβε και μπλόκαρε. Στο 71' ο Σκρίνιαρ έπιασε ένα σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή της Άιντραχτ, με τον Χασέμπε να βάζει την κόντρα και την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω. Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού η Άιντραχτ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Χαντάνοβιτς να σταματά εξ επαφής κεφαλιά του Γιόβιτς.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Ντ'αμπρόζιο, Ντε Φράι, Σκρίνιαρ, Σέντρικ (Ρανόκια 62'), Καντρέβα, Βεσίνο, Μπόρζα Βαλέρο (Εσπόζιτο 73'), Πολιτάνο (Μερόλα 80'), Κεϊτά Μπαλντέ, Πέρισιτς

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: Τραπ, Ντα Κόστα, Χασέμπε, Χιντερέγκερ, ΕνΝτικά, Γκατσίνοβιτς (Ντε Γκούζμαν 59'), Ρόντε (Πασιένσια 89'), Βίλεμς, Κόστιτς, Αλέρ, Γιόβιτς