1 ΣΧΟΛΙΑ

Στους «8» με ανατροπή η Άρσεναλ του Σωκράτη (VIDEO)

Η Άρσεναλ που είχε χάσει στην έδρα της Ρεν με 3-1, κέρδισε μέσα στο «Emirates» με 3-0 και πέρασε στα προημιτελικά του Europa

EUROPA LEAGUE-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16 ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΣ

ΑΡΣΕΝΑΛ-ΡΕΝ: 3-0 (1-3)

Γήπεδο: Emirates

Επική ανατροπή για την Άρσεναλ, που κέρδισε με 3-0 τη Ρεν, γύρισε το 3-1 του πρώτου αγώνα και πέρασε στους «8» του Europa League.

Η Άρσεναλ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Ράμσεϊ από δεξιά έκανε το γύρισμα και ο Ομπαμεγιάνγκ με κοντινή προβολή έγραψε το 1-0. Και μάλιστα στο 15’, ο Ομπαμεγιάνγκ άλλαξε στα αριστερά με τον Ράμσεϊ, σέντραρε και ο Μάιτλαντ Νάιλς με κεφαλιά έγραψε το 2-0. Στο 35’ ο Οζίλ έβγαλε για τον Ομπαμεγιάνγκ, που έπιασε φοβερό γυριστό αλλά αστόχησε, ενώ στο 39’ ο Κούμπεκ είπε όχι σε σουτ του Ράμσεϊ.

Στο 47ο λεπτό ο Τσεχ έσωσε την Άρσεναλ μετά από σουτ του Μεξέρ, ενώ στο 49’ ο Λακαζέτ αστόχησε από κοντά. Η Ρεν άγγιξε το γκολ στο 66’ καθώς είχε δοκάρι σε όμορφο σουτ του Μπενσεμπαϊνί, αλλά στο 72’ η Άρσεναλ άλλαξε όμορφα, ο Κολάσινατς σέντραρε συρτά από αριστερά και ο Ομπαμεγιάνγκ από κοντά πλάσαρε για το 3-0.

Στο 83’ ο Ομπαμεγιάνγκ άγγιξε το χατ τρικ καθώς αστόχησε από κοντά και στο επόμενο λεπτό ο Γκαμπονέζος δε βρήκε για λίγο μετά από σέντρα του Ράμσεϊ. Στο 90+1' ο Ουνού κόπηκε με οριακό οφσάιντ και  στο 90+2' το σουτ του Νιάνγκ σταμάτησε σε σώματα.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Κοσιελνί, Κολάσινατς, Μουστάφι, Μονρεάλ, Τζάκα, Οζίλ (69΄Μχιταριάν), Ράμσεϊ (87’ Τορέιρα), Μάιτλαντ Νάιλς, Λακαζέτ (69’ Ιβόμπι), Ομπαμεγιάνγκ

ΡΕΝ: Κούμπεκ, Ντα Σίλβα, Αντρέ (79’ Λεά Σιλικί), Μπενσεμπαϊνί, Μεξέρ, Σαρ, Γκρενιέ (70’ Ουνού), Νιάνγκ, Μπουριζό, Τραορέ, Μπεν Αρφά.