Η Σλάβια απέκλεισε τη Σεβίλλη στο ματς της χρονιάς (VIDEO)

Σε ένα μυθικό παιχνίδι, η Σλάβια κέρδισε τη Σεβίλλη με 4-3 στην παράταση και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά (2-2 το πρώτο ματς)

EUROPA LEAGUE-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16 ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΣ

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ-ΣΕΒΙΛΛΗ: 4-3 παρ. (2-2)

Γήπεδο: Sinobo Stadium

Σε ένα από τα πιο συναρπαστικά ματς των τελευταίων ετών, η Σλάβια Πράγας κέρδισε με 4-3 στην παράταση τη Σεβίλλη και την πέταξε εκτός συνέχειας (2-2 το πρώτο ματς). Τρία γκολ στην παράταση με τους Τσέχους μάλιστα να έχουν βρεθεί πίσω στο σκορ και να το γυρίζουν με buzzerbeaterστο 120’.

Στο 8ο λεπτό ο Κολάρ έδιωξε δύσκολα το διαγώνιο σουτ του Πρόουμς, ενώ στο 15’ ο Στοχ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σκόντα πήρε την κεφαλιά στο 2ο δοκάρι και ο Νγκαντέ με νέα κεφαλιά από κοντά έκανε το 1-0. Στο 24ο λεπτό ο Κολάρ έσωσε μετά από σουτ του Μπανέγα, ενώ στο 27’ πρόλαβε σωτήρια και τον Πρόουμς. Στο 30’ η Σεβίλλη είχε δοκάρι σε σουτ του Πρόουμς, ενώ στο 43’ ο Ολλανδός κέρδισε πέναλτι από τον Κολάρ και ο Μπεν Γεντέρ έκανε το 1-1 από την άσπρη βούλα.

Ωστόσο με την έναρξη του β’ μέρους, η Σλάβια κέρδισε πέναλτι στο 46’ σε ανατροπή του Μπορίλ από τον Νάβας και ο Σούτσεκ έκανε το 2-1 από την άσπρη βούλα. Στο 54’ ωστόσο ήρθε το γκολ της βραδιάς. Μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα στρώθηκε στον Μουνιρ που με απίστευτο βολέ έξω από την περιοχή, έγραψε το 2-2. Στο 85’ ο Κολάρ έσωσε δύσκολα μετά από κοντινή κεφαλιά του Μπεν Γεντέρ κι έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Η Σεβίλλη πίεσε στην παράταση και  στο 98’ ο Πρόουμς σέντραρε από δεξιά και ο Βάσκες με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έκανε το 2-3. Η Σλάβια δεν το έβαλε κάτω και στο 102’ μετά από φοβερό συνδυασμό, ο Φαν Μπούρεν με διαγώνιο σουτ από δεξιά, έγραψε το 3-3.

Στο 109’ ο Βάτσλικ είπε όχι σε κεφαλιά ψαράκι του Σούτσεκ και στο 120’ μετά από εκτέλεση φάουλ της Σλάβια και φάση διαρκείας, ο Ολαϊνκά γύρισε για τον Ζμαρλ που έκανε το σουτ και η μπάλα κόπηκε από τον Ρογκ, αλλά στην επαναφορά οι Τραορέ, Φαν Μπουρε και Κίερ πήγαν στην μπάλα που με  κάποιο τρόπο κατέληξε στα δίχτυα ρου Βάτσλικ για το 4-3. Ένα λεπτό μετά ο Ολαϊνκά έφυγε μόνος με τον Βάτσλικ αλλά ο κίπερ της Σεβίλλης τον νίκησε.

ΣΛΑΒΙΑ: Κολάρ, Νγκαντέ, Κούντελα, Στοχ (92’ Φαν Μπούρεν), Μπορίλ, Σκόντα (76’ Ολαϊνκά), Ντέλι, Σούτσεκ, Τραορέ, Μάσοπουστ (90+2’ Ζμραλ), Κραλ (107’ Φρίντριχ)

ΣΕΒΙΛΛΗ: Βάτσλικ, Γκόμεθ, Κίερ, Καρίζο, Νάβας, Σαράμπια (80’ Aντρέ Σίλβα), Μέσα (74’ Γκοναλόν), Μπανέγα, Πρόουμς, Μουνίρ (90’ Βάσκες), Μπεν Γεντέρ (104’ Ρογκ)