Ανάσα για Γκραν Κανάρια

Νίκησε άνετα την Νταρουσάφακα και έσπασε το αρνητικό σερί

EUROLEAGUE - 26η αγωνιστική

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ-ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ: 84-64

Η Γκραν Κανάρια έκανε πλάκα απέναντι στην Νταρουσάφακα την οποία διέλυσε με 84-64.  Με τη νίκη αυτή οι Ισπανοί έβαλαν τέλος σε ένα αρνητικό σερί των 10 ηττών.

Με αυτή τη νίκη η Γκραν Κανάρια βελτίωσε το ρεκόρ της σε 7-19 και βρίσκεται στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφήνοντας πίσω της την Μπουντούτσνοστ που αντιμετωπίζει την Παρασκευή (15/3, 21.30) την Μπασκόνια στη Βιτόρια.

Στον αντίποδα, οι Τούρκοι είναι ουραγοί έχοντας πετύχει όλες κι όλες τρεις νίκες σε 26 αναμετρήσεις. Μάλιστα η ομάδα του Σελτσούκ Ερνάκ δεν έχει κατορθώσει ακόμα να πανηγυρίσει ούτε μία φορά μακριά από την έδρα της.

Και οι δώδεκα παίκτες που αγωνίστηκαν από πλευράς γηπεδούχων κατόρθωσαν να σκοράρουν, ενώ για τους ηττημένους ο Στάντον Κιντ προσπάθησε με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ο Μάρκους Έρικσον ήταν για μία ακόμα φορά ο ηγέτης για την Γκραν Κανάρια. Ο Σουηδός σκόρερ τελείωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, ενώ υπέπεσε και σε 2 λάθη. Όλα αυτά μόλις σε 17 λεπτά συμμετοχής.

Η πρώτη περίοδος ανήκε στην Νταρουσάφακα αλλά το δεύτερο δεκάλεπτο αποτέλεσε μία εντελώς διαφορετική ιστορία καθώς μετά το 15-23 στο 12', η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ κατόρθωσε να κυριαρχήσει απόλυτα στο παρκέ. Με επιμέρους σκορ 16-2 προσπέρασε 31-25 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 37-30.

Η Γκραν Κανάρια ήταν ανώτερη και στην τρίτη περίοδο όπως και στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι "έτρεξαν" σερί 14-0 για το 74-47 και όλα είχαν κριθεί. Η κόρνα της λήξης βρήκε νικήτρια την "Γκράνκα" με 84-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 37-30, 60-47, 84-64

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Μαρτίνεθ): Γουάιλι 6, Μπαλτσερόφσκι 7 (1), Ολιβέρ 5 (1), Χάνα 5, Έρικσον 16 (3), Βένε 7 (1), Μπάλβιν 8, Παουλί 7 (1), Στρόμπερι 6 (2), Ραντίσεβιτς 10 (2), Τζέφερσον 5 (1), Τιλί 2

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Ερνάκ): Οζμιρτσάκ 11 (2), Μπαϊγκούλ 6, Κοσούτ 2, Κιντ 10 (2), Οζντεμίρογλου 4, Σαβάς 9, Μπράουν 2, Ντάγκλας 10, Πέινερς 7, Ντίμπλερ, Έβανς 3 (1), Έρικ