Καθάρισε με γκολάρες στην παράταση η Μπενφίκα (VIDEO)

Οι «Αετοί της Λισαβόνας» κέρδισαν με 3-0 την Ντιναμό Ζάγκρεμπ στην παράταση και πήραν την πρόκριση (είχαν χάσει με 1-0 στο Μαξιμίρ)

EUROPA LEAGUE-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16 ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΣ

ΜΠΕΝΦΙΚΑ-ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ: 3-0 παρ. (0-1)

Γήπεδο: Ντα Λουζ

Ανατροπή στην παράταση για την Μπενφίκα, που κέρδισε με 3-0 την Ντιναμό Ζάγκρεμπ (1-0 η κανονική διάρκεια, όσο είχαν χάσει η Πορτογάλοι στην Κροατία) και πέρασε στα προημιτελικά.

Το ματς δεν είχε καλό ρυθμό στο πρώτο 20λεπτο, με τον Ζίβκοβιτς να αστοχεί από κοντά στο 23’, χάνοντας την πρώτη ευκαιρία του αγώνα. Και στο 42’ ο Πίτσι έστρωσε στον Ράφα Σίλβα, που έπιασε δυνατό σουτ και είδε τον Λιβάκοβιτς να πετάγεται και να του λέει όχι.

Στο 51’ ο Βλαχοδήμος είπε όχι σε σουτ του Όλμο, ενώ στο 43’ ήτα η σειρά του Λιβάκοβιτς να σταματήσει τον Γριμάλδο και στο 59’ και πάλι ο Βλαχοδήμος απέκρουσε το σουτ του Γκόιακ από τα 30 μέτρα. Και τελικό στο 71ο λεπτό, ο Φέρο έκανε το γέμισμα, ο Πίτσι με το κεφάλι έστρωσε έξω στον Ζόνας, που με όμορφο σουτ, έκανε το 1-0. Στο 77’ ο Σίλβα έκανε επική κούρσα από αριστερά και  σέντραρε αλλά ο Ραχμάνι πρόλαβε προ του Ζόνας, ο οποίος στο 79’ έκανε το σουτ και ο Λιβάκοβιτς έσωσε.

Οι «Αετοί της Λισαβόνας» πίεσαν στη επανάληψη και στο 94’ ο Φέρο με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-0. Στο 96’ ο Γκόιακ από κοντά έχασε τεράστια ευκαιρία ενώ στο 104’ οι Κροάτες έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Στοϊάνοβιτς με 2η κίτρινη. Και στο 105’ ο Γριμάλδο με απίστευτο σουτ από μακριά, έκανε το 3-0.

Στο 111’ ο Ατιεμουέν έχασε απίθανη ευκαιρία εξ επαφής ενώ στο 118’ ο Λιβάκοβιτς είπε όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Πίτσι.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Ζοάο Φιλίπε (62’ Φέλιξ), Ράφα Σίλβα, Φέρο, Αλμέιδα, Φέισα, Ντίας, Γκαμπριελ, Πίτσι (119’ Ζέντσον Φερνάντες), Ζίβκοβιτς (46’ Ζόνας), Ριμπέιρο (46’ Γριμάλδο)

ΝΤΙΝΑΜΟ: Λιβάκοβιτς, Όλμο, Ραχμάνι, Γκόιακ (97’ Ατιεμουέν), Πέτκοβιτς (86’ Γκαβράνοβιτς), Τέοφιλ Κατρίν, Μόρο, Στοϊάνοβιτς, Ντιλαβέρ, Καντζιόρ (75’ Σίτουμ), Όρσιτς (109’ Πέριτς).